Present perfect ve present prefect continous farkı ve kullanıldığı durumlar

OziMozi

Centipat
Daha fazla  
İngilizce konusunda başarı arkadaşlar bu 2 iki zamanı kafalarında nasıl kodladılar bir taktikleri var mı acaba? Farklarını falan nasıl ayırıyoruz zorlandım gerçekten.

PPC'de olay devam ediyor. Örneğin; İt has been raining since morning.
Yani olay devam ediyor.
Present perfect ise olay bitmiştir. I have painted the walls.
Yani duvarlar boyanmış, olaylar bitmiş.
PP'de genellikle "just, yet, already, recently, so far" gibi ifadeler kullanılır.
Taktik yok galiba.

Merhaba, aşağıda vereceğim linkten videoları izlerseniz anlayacağınızı düşünüyorum. Şimdiden başarılar dilerim.

Present Perfect Tense

Bu video, hocanın ayarladığı sıraya göre 51. video. Bunun ardından 52 ve 53'ü izlerseniz anlaşılacaktır.
PPC'de olay devam ediyor. Örneğin; İt has been raining since morning.
Yani olay devam ediyor.
Present perfect ise olay bitmiştir. I have painted the walls.
Yani duvarlar boyanmış, olaylar bitmiş.
PP'de genellikle "just, yet, already, recently, so far" gibi ifadeler kullanılır.
Taktik yok galiba.
Present Perfect, Türkçeye ''Yakın Geçmiş Zaman'' olarak çevrilebilir. Present Perfect'te olaylar devam etmemektedir ama etkileri devam etmektedir. Yani ucu açıklılık söz konusudur ve bir şekilde şu anı ilgilendirmektedir.

Son düzenleme:
Merhaba, aşağıda vereceğim linkten videoları izlerseniz anlayacağınızı düşünüyorum. Şimdiden başarılar dilerim.

Present Perfect Tense

Bu video, hocanın ayarladığı sıraya göre 51. video. Bunun ardından 52 ve 53'ü izlerseniz anlaşılacaktır.

Present Perfect, Türkçeye ''Yakın Geçmiş Zaman'' olarak çevrilebilir. Present Perfect'te olaylar devam etmemektedir ama etkileri devam etmektedir. Yani ucu açıklılık söz konusudur ve bir şekilde şu anı ilgilendirmektedir.
Ordan takip ediyorum zaten hocamız çok iyide yinede üst üste binince zorladı yani tam oturtamadım hala.

Geri
Yukarı