Prime95 ve AİDA64 testinde Ryzen5 1600 12nm işlemci sıcaklık değerleri normal mi?

aykutaslan

Centipat
Arkadaşlar merhaba, Prime95 ve AIDA64 ile ayrı ayrı yaptığım testlerde aldığım sıcaklık değerlerimi paylaşıyorum.

İşlemci AMD Ryzen5 1600 12nm, soğutucu stok fan.
Kasa içerisinde 2 adet fan var işlemci fanı dışında, fanlardan biri egzoz fan.

Değerler fotoğraftaki gibi.

15 dakikalık Prime95 ve 10 dakikalık AIDA64 ile yaptığım test sonuçlarında aldığım değerlerdir.
CPU boşta iken aldığım değerleri de paylaşıyorum.

Sistemi toplayalı yaklaşık 1 ay oldu.
Havalar da malumunuz çok sıcak İzmir'de.

Uzun vadede herhangi bir problem yaratır mı aldığım değerler?

15dk Prime95 Stress Testi ile sıcaklık değerleri.png
10dk AİDA64 Stress Testi ile sıcaklık değerleri.png
CPU boşta iken sıcaklık değerleri.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Normal olarak gözüküyor. Malum havalarda sıcak.
Fakat bi ara maksimum 88 görmüş. Herhangi bi zarar vermez ama bu ilerde 90 üstüne çıkmayacağı anlamına da gelmez.
Tavsiyem termal macununuz kaliteli değilse kaliteli bi termal macunla değiştirin ve kasa içi hava sirkülasyonuna önem verin.

Normal olarak gözüküyor. Malum havalarda sıcak.
Fakat bir ara maksimum 88 görmüş. Herhangi bir zarar vermez ama bu ilerde 90 üstüne çıkmayacağı anlamına da gelmez.
Tavsiyem termal macununuz kaliteli değilse kaliteli bir termal macunla değiştirin ve kasa içi hava sirkülasyonuna önem verin.

Termal macun işlemcinin kendi macunu. Elimde Cooler Master HTK-002 macun var. İşlemci sıfır olarak geldiği için sürmek istemedim nedense. Kendi macununu silip bunu sürersem sıcaklık değerlerine etkisi olacak mıdır dersiniz?

Bir de anlık olarak 2-3 kere 1-2 saniye boyunca 93-94 dereceleri görüp tekrar 87 derece civarına düştüğü oldu.

Termal macun işlemcinin kendi macunu. Elimde Cooler Master HTK-002 macun var. İşlemci sıfır olarak geldiği için sürmek istemedim nedense. Kendi macununu silip bunu sürersem sıcaklık değerlerine etkisi olacak mıdır dersiniz?

Bir de anlık olarak 2-3 kere 1-2 saniye boyunca 93-94 dereceleri görüp tekrar 87 derece civarına düştüğü oldu.
Bi fark olacağını düşünmüyorum. İşlemci içinden stock çıkan macunda iyidir. Kasa içi hava sirkülasyonuna önem vermelisin. İşlemciye temiz hava gerekli. İşlemci fanı sürekli içerideki havayı döndürürse bi yerden sonra sıcak hava döndürmeye başlar o yüzden içeri sürekli temiz hava giriş çıkışı yapılmalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı