Çözüldü Privacy badger neye yarar?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Yaman04

Hectopat
Yer
İstanbul
Soruda görüldüğü üzere privacy badger uzantısı neye yarıyor? Son zamanlarda izleyiciler hakkında bir şeyler gördüm. Tracker'ler tam olarak ne oluyor? Örneğin bir tracker Web'de ekranı görebilir mi?

Çözüm
İzleyiciler genelde senin davranışlarını takip ediyorlar. Atıyorum alışveriş sitesine girdin ve kendine bir adet giysi aldın. Bu giysi verisini alıp reklam gösterirken kullanıyorlar. Google, Amazon, Facebook, Yandex vb. bir sürü büyük firmanın izleyicileri bulunuyor. Ya da sitelerini geliştirmek için tıkladığın yerlerin verisini topluyorlar.

Firefox, Edge ve Vivaldi içindeki gizlilik koruması ayarları çok iyi çalışıyor. Tabi Firefox ve Edge gizlilik koruması ayarlarını sıkı ve katı olarak açmanız gerekiyor. Bu ayarlar bazı sitelerdeki Google, Facebook ile hızlı kayıt ol ve oturum aç butonlarını yasaklayabilir. Geçici olarak o sitelerde duraklatıp, tekrar açarak kullanmanızı öneririm. Vivaldi ise Duckduckgo sunduğu filtreler var. O filtre çoğu izleyiciyi engelliyor.

Screenshot_10.png

Screenshot_11.png

Screenshot_1.png

Brave ve Opera halen yetersiz diyebilirim. Amazon vb. izleyicilerini engelleyemiyorlar.
Ayrıca Nano adblocker gizlilik koruması ayarlarını açarsan, neredeyse hepsini engelliyor.

Screenshot_9.png

Bunlar yeterli olduğu için ayrıca Privacy badger gerek yok.
Privacy Badger, web'de gezinirken görünmeyen ve casusluk yapan reklamları engellemek için bir web tarayıcı eklentisidir.
Google arama motoru, Hangouts ve Google Dökümanlar bu gibi siteler,uygulamaların link yolu üzerinden takip etmesini bir nebze engelliyor.

Privacy Badger, Web'de gezinirken görünmeyen ve casusluk yapan reklamları engellemek için bir web tarayıcı eklentisidir.
Google arama motoru, Hangouts ve Google dokümanlar bu gibi siteler, uygulamaların link yolu üzerinden takip etmesini bir nebze engelliyor.

Örneğin birkaç siteye girdim. Bir tane tracker takibe başladı ben fark etmeden. Sonra da ben mailime girdikten sonra maillerimi trackerlar görebilir mi?

Örneğin birkaç siteye girdim. Bir tane tracker takibe başladı ben fark etmeden. Sonra da ben mailime girdikten sonra maillerimi trackerlar görebilir mi?
O kadar bilgiye sahip değilim ama olabiliecek türden. Google, konum geçmişi özelliği kapalı olsa dahi kullanıcıyı takip edebiliyor. Okuduğum bir haberde polis suçluları yakalamak için google'dan mahallinin yakınındaki cihazları bulmasını istemişti. Google çoğu zaman konum bilgilerini kullanmak için kullanıcıdan izin istiyor. Ancak, gizlilik ayarları değiştirilmiş ve konum geçmişi özelliği etkinleştirilmemiş olsa dahi Android cihaz ve iPhone'larda Google hizmetlerini kullananların gün içinde bulundukları tüm konumların kaydedildiğini tespit edilmişti.
Tracker olayları daha başka.

İzleyiciler genelde senin davranışlarını takip ediyorlar. Atıyorum alışveriş sitesine girdin ve kendine bir adet giysi aldın. Bu giysi verisini alıp reklam gösterirken kullanıyorlar. Google, Amazon, Facebook, Yandex vb. bir sürü büyük firmanın izleyicileri bulunuyor. Ya da sitelerini geliştirmek için tıkladığın yerlerin verisini topluyorlar.

Firefox, Edge ve Vivaldi içindeki gizlilik koruması ayarları çok iyi çalışıyor. Tabi Firefox ve Edge gizlilik koruması ayarlarını sıkı ve katı olarak açmanız gerekiyor. Bu ayarlar bazı sitelerdeki Google, Facebook ile hızlı kayıt ol ve oturum aç butonlarını yasaklayabilir. Geçici olarak o sitelerde duraklatıp, tekrar açarak kullanmanızı öneririm. Vivaldi ise Duckduckgo sunduğu filtreler var. O filtre çoğu izleyiciyi engelliyor.

Screenshot_10.png

Screenshot_11.png

Screenshot_1.png

Brave ve Opera halen yetersiz diyebilirim. Amazon vb. izleyicilerini engelleyemiyorlar.
Ayrıca Nano adblocker gizlilik koruması ayarlarını açarsan, neredeyse hepsini engelliyor.

Screenshot_9.png

Bunlar yeterli olduğu için ayrıca Privacy badger gerek yok.

Çözüm
Manage sources butonuna basın. Ayrıca Türkçe kozmetik süzgeçleri yok.
Aşağıdaki bağlantıyı kopyalayın. Sonra resimde gösterdiğim şekilde ekleyin.
Kod:
https://www.fanboy.co.nz/fanboy-turkish.txt

Screenshot_1.png

Destekleyen daha fazla filtreyi ekleyebilirsiniz. Adblock filtreleri vb. diye aratarak Github vb. yerlerden filtreler bulabilirsiniz. Ama bulduğunuz filtrenin bellek tüketimini test etmeyi unutmayın.

Son düzenleme:
Hayır, göremezler. Sadece reklamları ve siteleri geliştirmek için kullanıyorlar. Sadece uzantı yüklerken bilinmedik olanlardan uzak durmak gerekiyor. Varsa açık kaynak kodlu uzantılar tercih edilmeli.
Mesela Dark reader bir ara çakma uzantıları yayılmıştı.

Yeni konular

Geri
Yukarı