Profesyonel CS:GO oyuncusu için TN ve IPS panel arasındaki farklılık derecesi nedir?

Turnuvalarda Benq Zowie ve TN panel kullanılmasının en büyük nedeni ya DyAc ve Black Equalizer(Asus'un da kendi teknolojisi var; ELMB ancak DyAc'ın yanında kötü) olmasıdır ya da aralarında en düşük average response time'a sahip olmasıdır(IPS monitörlerde Zowieninki kadar düşük average response time söz konusu bile değil).

TN panelin renkleri gerçekten IPS panellere göre (IPS olağanüstü derecede dandik olmadıkça) kötü, tartışmasız bu.

Diğer taraftan eğer profesyonel oynayacaksanız TN panele alışmak herşeyden önce görüş açısından dolayı daha iyi olur, eski monitörüm VG248QG de ekranın kenarları benim baktığım yakınlıkta ve eğimde kararıyordu biraz ve buna alışmam epey zaman almıştı, şimdi IPS panel bir monitör kullanıyorum ve bu kararma yok, oyunlardan aldığım keyif arttı.

Siz eğer turnuvalara vb. katılacaksanız %99 TN panel monitörlerde oynatılacak o turnuvalar, o yüzden TN panele alışık olmanız önemli olacaktır.
Söylediğiniz görüş açısıyla ilgili bir şey ekleyeyim. Bilgi paylaşımı olsun. Önceden kullandığım monitör Acer XF240QS idi, yine TN panel. Aynı sizdeki gibi farklı açı ve eğimlerde kararma oluyordu. Örneğin uzanarak film izlerken monitörün bir kısmı karanlık kalıyordu, çok rahatsız ediyordu. Ama bu yeni aldığım VG258QM'de öyle bir durum yok. TN olmasına rağmen önüne geçilmiş. Çaprazdan, köşeden veya yukarıdan-üstten baktığımda da kararma olmuyor hiç.

Single-player, video editi, film-dizi gibi şeyler için ileri vakitte ikinci monitör olarak %125 RGB VA veya renkleri iyi bir IPS monitör alacağım. Böylesi daha iyi olur. Bana single oyunlarda şahsen 60 FPS bile yeterli geliyor zaten.

Benimle aynı kafa karmaşıklığına sahip arkadaş olursa da aynısını tavsiye ederim. Ama tabii PG259QN alacak kadar bütçesi olan kişiler direkt onu alıp geçebilir. Profesyonel açıdan da, gündelik açıdan da 10/10 bir monitör.

Turnuvalarda Benq Zowie ve TN panel kullanılmasının en büyük nedeni ya DyAc ve Black Equalizer(Asus'un da kendi teknolojisi var; ELMB ancak DyAc'ın yanında kötü) olmasıdır ya da aralarında en düşük average response time'a sahip olmasıdır(IPS monitörlerde Zowieninki kadar düşük average response time söz konusu bile değil).

Gecikme konusunda haklı olduğunuzu düşünüyorum. Ama DyAc'ı kullanan kadar DyAc açmadan oynayan da çok. O daha çok kişisel bir tercih gibi geliyor bana. Cevabımda da fikrimi özetledim. Aklımda bir soru işareti yok artık.

Black Equalizer'ı kullandım. Pek de ahım şahım bir özellik değil hocam. Genelde 8-10 seviyesinde bırakıyordum fazlası ekranın karanlık kısımlarını daha aydınlık yapsa da genel olarak kontrast ve parlaklığın içinden geçtiği için çok göz yoruyordu ve zaten soluk olan renkler daha da soluklaşıyordu.

Ayrıca basit kontrast ayarları ile aynı performansı almak mümkün.

Epey bildirim geliyor, gözümden kaçmış. Birden aklıma geldi acaba konu açmış mıdır diye bir baktım etiketlemişsin beni. 😅 Bilerek yazmadı diye düşünüyorsan belirteyim dedim.

Dediğin gibi Fast IPS gibi teknolojiler ile gecikme değerleri epey indi fakat hala daha TN paneller daha hızlı tepki veriyor. Görüntü de senin için önemli bir faktörse Fast IPS'e geçebilirsin. CS:GO gibi bir oyunda Fast IPS ve TN arasındaki fark hissedilemez derecede çok az. Mesela benim için görüntü de önemli, o yüzden Fast IPS alırdım. Bu tamamen kullanıcıya bağlı. TN panel FPS oyuncuları için daha iyi bir panel. Gerek görüş açısı gerek tepkime süresi ile. CS:GO'da en ufak bir gecikme bile önemli, zaten belirtmişsin. Ya TN panelin görüntü anlamında kötülüğüne alışacaksın, ya IPS'ın güzel görüntüsü ve Fast IPS teknolojisi ile TN kadar olmasa bile epey düşen gecikme süresine geçeceksin.

Epey bildirim geliyor, gözümden kaçmış. Birden aklıma geldi acaba konu açmış mıdır diye bir baktım etiketlemişsin beni. 😅 Bilerek yazmadı diye düşünüyorsan belirteyim dedim.

Dediğin gibi Fast IPS gibi teknolojiler ile gecikme değerleri epey indi fakat hala daha TN paneller daha hızlı tepki veriyor. Görüntü de senin için önemli bir faktörse Fast IPS'e geçebilirsin. CS:GO gibi bir oyunda Fast IPS ve TN arasındaki fark hissedilemez derecede çok az. Mesela benim için görüntü de önemli, o yüzden Fast IPS alırdım. Bu tamamen kullanıcıya bağlı. TN panel FPS oyuncuları için daha iyi bir panel. Gerek görüş açısı gerek tepkime süresi ile. CS:GO'da en ufak bir gecikme bile önemli, zaten belirtmişsin. Ya TN panelin görüntü anlamında kötülüğüne alışacaksın, ya IPS'ın güzel görüntüsü ve Fast IPS teknolojisi ile TN kadar olmasa bile epey düşen gecikme süresine geçeceksin.
Gereksiz buldu sanırım ve o yüzden cevap vermedi diye düşünmüştüm üstünden vakit geçince. Cevap için teşekkürler. Benzer düşüncelere sahip olduğumuzu fark ettim. IPS panel kesinlikle çok iyi. TN alanlar kalitede hayal kırıklığına uğrar. O yüzden TN şartsa bile film ve single player için ayrı IPS bir monitör alınması hoş olur. Dediğin gibi de Fast IPS çoğu kişiye yetiyor artık. Zaten e-spor arenasında da IPS’e geçişler gün geçtikçe arttı. Çok ekstrem hedefler yoksa IPS her açıdan daha tercih edilir bir panel.

Gereksiz buldu sanırım ve o yüzden cevap vermedi diye düşünmüştüm üstünden vakit geçince.
Gereksiz bir konu hiç değil. 🙂 Etiketlendiğim her konuya gördükçe yazmaya çalışıyorum. Gereksiz olsa dahi (senin konuna özel söylemiyorum).
Benzer düşüncelere sahip olduğumuzu fark ettim. IPS panel kesinlikle çok iyi. TN alanlar kalitede hayal kırıklığına uğrar. O yüzden TN şartsa bile film ve single player için ayrı IPS bir monitör alınması hoş olur. Dediğin gibi de Fast IPS çoğu kişiye yetiyor artık. Zaten e-spor arenasında da IPS’e geçişler gün geçtikçe arttı. Çok ekstrem hedefler yoksa IPS her açıdan daha tercih edilir bir panel.
Aynen öyle. Bu tamamen kullanıcıya bağlı. Kullanıcının beklentisi. TN, IPS ve VA panel kullanmış biri olarak IPS panel görüntü anlamında nimet diyebilirim. Kullanım amacı her ne olursa olsun şahsen IPS alınması taraftarıyım.

Fast IPS'de olsa, TN panellerin performansını veremiyor. Profesyonel arenalarda kullanılan üst düzey en iyi monitör XL2546k. IPS ile TN arasında dağlar kadar fark var. Eğer amacın CS:GO vb. gibi üst düzey oyunlarda oynamak ise kesinlikle IPS veya Fast IPS'e geçiş yapma üzülürsün. TN panel kesinlikle performansının hakkını veriyor. Sadece gecikme süresi olarak değerlendirme monitörleri. Akıcılık ve performans olarak TN panel IPS'i ve Fast IPS'i 2'ye katlıyor.

Gereksiz buldu sanırım ve o yüzden cevap vermedi diye düşünmüştüm üstünden vakit geçince. Cevap için teşekkürler. Benzer düşüncelere sahip olduğumuzu fark ettim. IPS panel kesinlikle çok iyi. TN alanlar kalitede hayal kırıklığına uğrar. O yüzden TN şartsa bile film ve single player için ayrı IPS bir monitör alınması hoş olur. Dediğin gibi de Fast IPS çoğu kişiye yetiyor artık. Zaten e-spor arenasında da IPS’e geçişler gün geçtikçe arttı. Çok ekstrem hedefler yoksa IPS her açıdan daha tercih edilir bir panel.
HLTV'de, top 30'a kadar XL2546K dışında bir monitör kullanan olmadığından hiç şüphem yok hahah(sadece CS:GO için).

Geri
Yukarı