Programcı ve tasarımcıların kişisel özellikleri

Mucosoft

Megapat
Makaleler
12
Bu konuda özellikle programcı ve tasarımcı olanlar kendilerine özgü yaptıkları davranışlardan bahsedebilir.

Ben bir oyun oynarken o oyunun yapılış sürecini düşünüyorum, adamların nasıl geliştirdiklerini hesap ediyorum. Aynı şekilde bir video izlerken veya bir tasarım incelerken de böyle bir durum var. Nasıl yaptıkları hakkında kafa yorup yeni şeyler öğrenmeye çalışıyorum.

Ben etkilendiğim bir programda, Allah Allah nasıl yapmışlar bunu ya diye düşünüyorum. Ve yapmaya çalışıyorum kendimce.

Yaratıcılık, farklı olma isteği, kıyasıya rekabet bizi birbirimizden ayıran şeyler. Kimi gider sıfırdan kendi DataBase'sini yapar, kimi gider kimsenin akıl edemediği Json dosyalarından DataBase'sini yapar. Json kullanılarak yapılan DataBase ile sıfırdan yazılan DataBase arasında ciddi performans ve boyut farkı var. JsonDB tam olarak 16KB iken sıfırdan yazılan MochaDB 6.044KB. Ancak, MochaDB kendi terminaline ve şifrelemesine sahip. Bunun gibi zibilyon tane şey var, farklı olanı yapmak önemli. Ve bunlar yazılımcıları kişisel özelliklerin oluşmasını -özellikle benim gibi genç yazılımcıların erken yaşta bu özellikleri kazanmasını- sağlıyor.

"Day in the Life of Software Engineer" tarzındaki videolar gibi 5'te kalkıp kahvemi almıyorum açıkçası. Son zamanlarda kalkıp yüzümü yıkayıp laptopı alıp yatağa atlıyorum, öyle katılıyorum toplantılara.

Genelde öğlene kadar gün içinde yapacaklarımı tasarlıyorum veya kullanacağım yapıların best practice'lerini araştırıyorum. Nasıl kullanıldıklarına bakıyorum ona göre entegre ediyorum projeye veya aklıma takılan farklı yapıları araştırıyorum. Öğlene kadar bir researching aşaması oluyor yani. Duruma göre toplantıların uzaması veya farklı toplantılar da çıkabiliyor tabii.

Öğleden sonra da kodlamaya başlıyorum molalar vererek. Kurumsal firmaların güzelliği diyelim oturup gecelere kadar kod yazmıyorum artık. Kalkmadan gecelere kadar kod yazdığım da oldu, tavsiye etmiyorum sağlığınız için. Arada bir hareket etmek hava almak gerekli.

Geri
Yukarı