Programlama Dili Önerisi

Arthas Menethil

Kilopat
Makaleler
7
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ryzen 5 5600X | Asrock AMD RX6700 Xt Challenger D | Gigabyte B550M D3SH | XPG D10 2x8 GB 3200 MHz | Kioxia Exceria 1TB | Toshiba 1TB 5200 RPM | Deepcool CC560 | COOLER MASTER MPE 750W +80 Bronze | Asus VP249QGR
Selamlar dostlar ben yazılım öğrenmek istiyorum ama hangi dilden başlıyacağımı bilmiyorum. Python önerdiler o en kolaylarından biri dediler sizin tavsiyeleriniz neler?

Bir de oyun motoru olarak Unity mi önerirsiniz, Unreal Engine mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Dili seçerken senin ne için kullanacağın önemli eğer sen oyun programlamak istiyorsan python öğrenmen mantıklı değil C++ a yönelmen daha iyi olacaktır eğer mobil ise Java ve Kotlin öğrenmen gerek yani programlama dillerini senin ilerliceğin alana göre seçmelisin.

İlk önce hangi alanda yazılım geliştirmeyi hedefliyorsun. Buna karar verdikten sonra dil seçimi yapman daha kolay ve doğru olacaktır. Eğer web alanında çalışma yapmak istiyorsan PHP öğrenmek ile işe başlıyabilirsin, oyun alanında çalışacaksan C++ veya C# ile başlaman daha doğru olur. Nesne tabanlı bir dili yeterince öğrendikten sonra herhangi bir başka dile de kolayca geçiş yapabilirsin. Bu yüzden başlangıç için kesinlikle python veya C öğrenilmeli diyenleri de pek dikkate alma. :)

Elbette C# öğrenmelisin, herkes Python'un kolay olduğunu söylüyor ve bu sebeple öneriyor ancak bence C# daha kolay bir dil. Kolay olmasına karşın Türkiye'de çok fazla tercih ediliyor. Oyun motoru olarak da sana Unity öneririm, Unreal biraz daha üst seviye kalıyor zannımca. Unity C# kullanır, C# öğrenip Unity'de oyun geliştirebilirsin.

Selamlar dostlar ben yazılım öğrenmek istiyorum ama hangi dilden başlıyacağımı bilmiyorum. Python önerdiler o en kolaylarından biri dediler sizin tavsiyeleriniz neler?

Programlamaya hangi dil ile başlayacağınızın bir önemi yok. İstediğiniz dilden başlayabilirsiniz.

En kolayı o derken çoğu işi yapar ancak kullanımı sadedir kolaylık olarak şu şekilde mesela bir program yapacaksın kütüphanesini bulup import ediyorsun ardından ne şekilde bir program yazmak istiyorsan az kod ile o istediğin şeyi sana verebiliyor ve noktalı virgül blok parantezi gibi durumlar olmadığı için anlaman bir nebze kolay ama kolay olduğu seni yanıltmasın çok işlevli ve etkili bir dildir. Kullanım alanı çoğu yerde vardır ama bence tercih edilme sebebi siber güvenlik kısmında diğerlerinden bir tık öndedir. Bende python C# ve asp.net öneririm üçü de çok faydalı olacaktır. Geliştirmek istediğin alanı seç öyle devam et python siber, C# masaüstü uygulama ve oyun, asp.net web uyguluma daha etkili kullanılır tabii bu cümleye karşı çıkan da olabilir benim görüşüm sadece kendini ne alanda geliştirmek istiyorsan o alana yönel her zaman.

Elbette C# öğrenmelisin, herkes Python'un kolay olduğunu söylüyor ve bu sebeple öneriyor ancak bence C# daha kolay bir dil. Kolay olmasına karşın Türkiye'de çok fazla tercih ediliyor. Oyun motoru olarak da sana Unity öneririm, Unreal biraz daha üst seviye kalıyor zannımca. Unity C# kullanır, C# öğrenip Unity'de oyun geliştirebilirsin.
"Elbette" ile öneri yapmak doğru değil.
Class ların ilk halini, yapıları (struct vs), pointer ları görmeden bilmeden atlamak doğru değildir.
Hatta programlama dili önerisi isteyenlere dil önermek mantıklı da değildir.
Öğrenilmesi gereken işin mantığı ve işleyişidir.
For her yerde for, int her yerde int tir. Belki yazım tarzı değişir başka bir şey değil.
C ile başlanması önerilir çünkü çoğu yapının evrimleşmemiş hali görülür.
Daha sonra isteğe göre alan ve o alana göre dil seçimi yapılır.
Temelleri öğrendikten sonra dil öğrenmek çerezlik iştir ve projeye göre dil seçimi yapılır, öğrenilmesi gerekiyorsa öğrenilir.
Diğer türlü syntax programcısı olmaktan ileriye gidilmez ve yapılan işlerden performans beklenemez.

C++ kapsamlı bir dildir başlamanızı öneririm fakat biraz zordur her dilde olduğu gibi internetten video izleyerek detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz. Ayrıca python öğrenmenizi tavsiye etmem bir programcı zaten C++ gibi bir dil öğrendiği zaman python gibi basit bir dile hemen aşina olabilir. Fakat önce python ogrenirseniz C++ diline giriş yaptığınızda zorlanırsınız. Zaten bu bağlamda programcı olurken zorlanmdan öğrenmeniz imkansız gibi bir şey. Her işin zor bir başlangıcı vardır fakat sonucu sizin için çok güzel olacaktır :). İyi günler...

"Elbette" ile öneri yapmak doğru değil.
Class ların ilk halini, yapıları (struct vs), pointer ları görmeden bilmeden atlamak doğru değildir.
Hatta programlama dili önerisi isteyenlere dil önermek mantıklı da değildir.
Öğrenilmesi gereken işin mantığı ve işleyişidir.
For her yerde for, int her yerde int tir. Belki yazım tarzı değişir başka bir şey değil.
C ile başlanması önerilir çünkü çoğu yapının evrimleşmemiş hali görülür.
Daha sonra isteğe göre alan ve o alana göre dil seçimi yapılır.
Temelleri öğrendikten sonra dil öğrenmek çerezlik iştir ve projeye göre dil seçimi yapılır, öğrenilmesi gerekiyorsa öğrenilir.
Diğer türlü syntax programcısı olmaktan ileriye gidilmez ve yapılan işlerden performans beklenemez.
İşte evrimleşmemiş halini öğrenmek de doğru değildir, yeni yazılım teknolojilerini kullanmak varken eskileri öğrenip eski yazılım pattern'larını kullanırsan yaptığın yazılımdan memnun kalmazsın. Yeni teknolojiler her zaman iyidir bu nedenle C öğrenilmemelidir. HTML5 yerine HTML2 kullanmak gibi bir şey bu. Zaten C ile yazılım geliştirmek günümüz programlama dillerine göre daha çok zaman gerektirir, yarın bir gün çabuk bitmesi gereken bir iş eline geldiğinde bu işi C ile yapamazsın. Temeli öğrenmek demek 20 sene önceki teknolojinin dilini öğrenmek demek değildir.

Siz de diyorsunuz, int her yerde int bu yüzden C# gayet yerinde bir öneri. Hem güncel, hem de yapamadığı hiçbir şey yok. Artık programlamada her şey birbiriyle bağlantılı, JS ile de program yazılabiliyor, JS ile de oyun yapılabiliyor, C# veya Python ile de website geliştirilebiliyor. Dolayısıyla artık programlama dillerinin sınırları nerdeyse yok. Eski yazılım pattern'larını öğrenmenin mantığı yok zannımca, yeni teknoloji her zaman daha iyidir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı