Programlama dillerine başlamak

Ben çok bilgili değilim.
Ama biraz videolar ile giriş yap. Sonra kendine proje belirle. Araştıra araştıra onu yap. Çok iyi öğreniyorum ben öyle şahsen.
Ardunio'yu öyle öğrendim.
11. sınıfa geçtim. Benim de okulumla alakadı yok. 2 sene önce Delphi ile başlamıştım.
Ama sana önerim Phyton.

Ben şok ben iptal Claus. :) Uzun bir süredir seni Sosyal'in kıdemli Nerd'lerinden zannediyordum iyi mi? :)

images (3).jpeg

Evet konuya gelirsek. :)

Ben kendimi bildim bileli bu alanda şu iki platformdan daha iyisini görmedim. Yabancı dilin yatkınsa direkt aboneliklere başla derim.

Coursera | Online Courses & Credentials by Top Educators. Join for Free

Udacity - Free Online Classes & Nanodegrees | Udacity

Programlama diline başlamayı düşünüyorum. Fakat mezun olduğum bölüm ile bu tarz işlerim pek alakası yok :)
Sizce hangi dillere yönelmeliyim ve hangi sıra ile başlamalıyım ?
Phyton ile başlayacaksın. İlk dilin bu olacak kısaca anlatmak gerekirse kolay bir dil öğrenip akış şemasını ve algoritma mantığını kavrarsan diğer dilleri daha hızlı öğrenirsin. Bu hızı etkileyen en önemli diğer unsur ingilizce bilgisidir. Dilersen detaylı anlatırım.

Pascal ile giris yapmani tavsiye ederim. Hem kolay hem de algoritma mantigini bunda yazacagin kod ile cok guzel anlarsin.

Çok profesyonel sayılmam, hatta amatörüm ama tavsiye verebilecek kadar tecrübe yaşadığımı düşünüyorum. Windows için programlamaya başlamak istiyorsan: Python veya C++ programlama dillerinden birisiyle başlamanı tavsiye ederim. Aralarındaki farklardan kısaca ve kabaca bahsedecek olursam:
  • Pyhton çok daha kolay.
  • C++ da yapabildiğin çoğu şeyi Python' da da yapabiliyorsun. ( Hatta daha fazlasını. )
  • Python' da kullanılan " kodların" çoğu İngilizce' ye yakın hatta birçoğu İngilizce. Örneğin: Python' da: " Ve" = " and" iken C++ da: " Ve" = " &&" şeklinde ifade ediliyor.
  • Pyhton çok daha az kodla daha fazla şey yapmana imkan tanıyor.
Son söylediğim şeyden bahsedeyim: Örneğin; Python kullanarak yazdığın hesap makinesi 20 satır kod ile yazılabiliyorsa, C++ kullanarak yazdığın ise 40 satır kod ile yazılıyor. ( Rakamları salladım. )

Fakat şöyle de bir olay var: C++ öğrenirsen diğer programlama dillerini öğrenmen kolaylaşıyor. Yani C++ da kullanılan kalıplar diğer bazı programlama dillerinde de kullanıyor.

Benim tavsiyem ise ilk önce Python ile başla. Tamamen öğrendikten sonra C++ veya başka dillere geçiş yapabilirsin. Böyle dememin de sebepleri var elbet:
  • Python öğrenmesi " bence" daha zevkli ve kolay.
  • C++ ise zor, çok fazla tekrar ve pratik istiyor ve Python' a göre nispeten daha sıkıcı.
  • Python öğrendiğinde, programlamanın fonksiyon kurmaktan ibaret olduğunu anlayacak ve fonksiyonları nerede, ne zaman, nasıl, ne amaçla kullanman gerektiğini çözeceksin. O yüzden C++ vs. dilleri öğrenmek istersen. Neyi neden yaptığını bilecek ve daha kolay kavrayacaksın.

Benim fikrimce C# başlaman temel için iyi olur. Eğer çok ileri gideceksen C++. Zor istemiyorsan Python. Ama şunu söyleyeyim en çok hangisine ilgi duyuyorsan ve en iyi hangisini becerebiliyorsan ona başla. Şahsen ben C#'a başladım.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı