Programlamada neler yapılabileceğine dair program örnekleri

Zeuszeus2023

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Belki Yazılımcı
Programlamada neler yapılabileceğini ve neler yapılamayacağını merak ediyorum. Ama internette düzgün bir kaynak bulamadım. Hep genellemeli örnekler var. Mesela Python ile makine öğrenmesi yapılır gibi.

Ama beni şaşırtan programlar mevcut. Bunlar sayesine yazılım dünyasında neler yapılabileceğini ufaktan görebildim.
Bu yüzden sizden bu programlar gibi örnekler istiyorum.

Örnek 1: Mimind adlı program sayesine 2D (iki eksenli) bir haritada kutular oluşturabiliyoruz ve bu kutuları istediğimiz yere koyabiliyoruz. Ayrıca kutuların içine bir şeyler yazabiliyoruz ve bu kutuları birbirine bağlayabiliyoruz.
Bunu daha önce hiç görmediğim ve böyle bir şeyin yapılabileceğini bilmediğim için bunu görünce çok şaşırmıştım.
Bunun gibi şaşırabileceğim program örnekleri verebilir misiniz?

Örnek 2: Bir butona basınca o zamanı bir text dosyasına kaydeden program. Bu da beni çok şaşırtmıştı çünkü hayatımda hiç bilgisayarların böyle bir şey yapabildiğine dair birşey görmemiştim. Fiş çıkaran makinelerde görmüşümdür ama hiç dikkat etmemişim.

Kısaca bana böyle beni şaşırtabilecek örnekler vereblir misiniz? (Programlama dünyasında yapılabilecek programlara örnekler)

Şaşırmak mı istiyorsun? Bilgisayar üzerinde kullandığın işletim sisteminden tut, şu an bu yazıyı yazdığın tarayıcıya, video edit programlarından ekran kartı sürücülerine, oynadığın oyunlardan arkadaşlarında konuştuğun uygulamalara kadar hepsi "Programlama ile neler yapılabilir?" sorusuna mükemmel örnekler.

Daha uç örnekler istersen, Nvidia'nın AI Playground'una ve Github'un derinliklerine bakabilirsin. Programlama ile yapabileceğinin bir sınırı yok; tek sınır, donanımının koyduğu sınırdır.

Ben Visual Basic ile televizyon yayını izleten program yaparak başladım. O zamanlar çok büyük bir şey gibi geliyordu bana. Halbuki bir tane Media Player koyuyorsunuz, internetten bulduğunuz m3u linklerini bağlayınca bitiyor.

GPT-3 yapay zeka oyun motorları, işletim sistemleri, Bitcoin, kripto paralar, WhatsApp gibi mesajlaşma programları, oyunlar. Daha sayıyim mi? Programlama ile bilgisayarda olabilecek her şeyi yapabilirsin.

Yapabileceğin şeyler hayal gücünle sınırlı. Biraz klişe bir laf ama doğru.

Şu anda bu foruma girmeni sağlayan milyarlarca kod var. Hayatının her kısmında programlama direkt ya da dolaylı olarak var. Hayaline gelen ve gerçekte olunca seni şaşırtacak bir şey düşün, düşündüğün şey istisnalar harici programlama ile yapılabilecek bir şey olur. :)

@Zeuszeus2023 sıfır bilgin olan bir konuda konuşan sensin. Burada sana yazan kişiler, bu işin içinde olan ya mühendis ya da developer olarak çalışan kişiler. Çok biliyorsan; konu açmayacaksın.

Senin o şaşırdığın programları, ortaokuldayken yazıyorduk.

Hem bilgisi yok hem bilgisi olana saygısı yok.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sen, bir butona basınca o zamanı bir text dosyasına kaydeden programa etkilenmeye devam et. Hepimiz için daha hayırlı.
@Zeuszeus2023 sıfır bilgin olan bir konuda konuşan sensin. Burada sana yazan kişiler, bu işin içinde olan ya mühendis ya da developer olarak çalışan kişiler. Çok biliyorsan; konu açmayacaksın.

Senin o şaşırdığın programları, ortaokuldayken yazıyorduk.

Hem bilgisi yok hem bilgisi olana saygısı yok.
Yazılımcı olup olmamanız ile ilgisi yok. Tek istediğim program örnekleriydi. Siz başka şeyler yazıyorsunuz.

Geri
Yukarı