Programlamaya giriş dersinde hangi dil seçilmeli?

OMERTA

Decapat
Daha fazla  
Şu anda 1.sınıf lisans öğrencisiyim ve programlamaya giriş dersimiz var. Derste C dili öğretiliyor ama hiç derslere girmedim ve Python mu C dilini mi öğrenmeliyim sorusunu soruyorum kendime. C öğrenmek istersem Online ders kayıtları var, Python için kurs alacağım. Hangisinin geleceği daha parlak? Hangi alanda uzmanlaşmak istediğime henüz karar vermedim aklımda birçok alan var o yüzden şunu seçersen şu alanda ilerleyebilirsin gibisinden yanıtlarsanız sevinirim.

Her iki dilde geleceği var.

Python : Yazılımda.
C : Gömülü yazılımda hatta belki ilerde eski popülerliğini kazanıp Python bile geçe bilir diye düşünüyorum C++ ya da C olarak.

C öğrenirsen bilmediğin bir dilde bile sorunlara çözüm ürete bilirsin, Kendimden biliyorum Python yazılımlar sanki, Yap boz mantığında çalışan yazılımlar gibi geliyor.

Bende ikilemde kalıyorum, yazılıma başlayacağım. Dediklerine göre Python basit ve anlaşılır, Python öğrenip diğer dillere geçmek daha kolay oluyor, mantığı anlamayı kolaylaştırıyor.

Şunu öğrenmeliyim bunu öğrenmeliyim diye bir şey yok. İşine yarayan şeyi öğrenmelisin. Ne yapmak istiyorsun? Örneğin Python gerektiren şeyler yapmak istiyorsan Python'u, C gerektiren şeyler yapmak istiyorsan C öğrenmelisin.

Diyorsan ki her programlama dilini kavramak istiyorum, o zaman yapman gereken şey öncelikle Algoritma öğrenmek, ardından bütün dilleri birbirine çevirmeyi öğrenmek.

Şunu öğrenmeliyim bunu öğrenmeliyim diye bir şey yok. İşine yarayan şeyi öğrenmelisin. Ne yapmak istiyorsun? Örneğin Python gerektiren şeyler yapmak istiyorsan Python'u, C gerektiren şeyler yapmak istiyorsan C öğrenmelisin.

Diyorsan ki her programlama dilini kavramak istiyorum, o zaman yapman gereken şey öncelikle algoritma öğrenmek, ardından bütün dilleri birbirine çevirmeyi öğrenmek.

Aslında bunu uzun zamandır kendime soruyorum web tasarım öğrenmeye çalıştım ama çok benlik değil gibi geldi, siber güvenlikte gelişmek isterim ama bununla ilgili bana rehber olabilecek bir kaynak bulamadım. Her iki dilin de ne amaçla kullanıldığını bilmediğim için yönelemiyorum açıkçası. C dilini okulda öğrettikleri için daha sıcak karşılıyorum sadece. Python veya C ile neler yapabilirim birkaç tane somut örnekler verebilirseniz sevinirim. Algoritma konusunda tavsiyenizi dikkate alacağım.

Programlamaya giriş dersinde seçeceğiniz dil kariyerinize o kadar etki etmeyecektir.

Dili ben seçmeyeceğim birkaç aydır C dili öğretiliyor ama ben derslere girmediğimden sıfır bilgi birikimim var. Bir öğretmenden öğrenmek mi Udemy gibi bir platformdan kendi başıma öğrenmek mi daha mantıklı karar veremedim.

Geri
Yukarı