Programlamaya nasıl başlanır?

muhammet40113

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
RTX 3060, Ryzen 7 5700X, 16 GB Ram, B450M PRO-VDH MAX
Basit oyunlar yapmak (PC için), program yapabilmek ve site kurabilmek istiyorum fakat bu konularla ilgili bilgim yok.
Nereden başlamalıyım veya ne yaparak öğrenebilirim?

Basit oyunlar yapmak (PC için), program yapabilmek ve site kurabilmek istiyorum fakat bu konularla ilgili bilgim yok.
İngilizce öğren -> Algoritma öğren -> Matematik bilgin olsun (bir yerlerde mutlaka gerekecek) -> Scratch ile pekiştir -> İlk programlama dilini öğren -> Site için JavaScript, HTML öğren, program için seçenek çok. (C#, Python vb.)

Oyunlar için C# ve Unreal Engine'i önerebilirim, site için çok bir bilgim olmasa da temel için HTML (biliyorum bir dil değil ama sitenin iskeleti için gerekiyor diye biliyorum), SQL veya PHP, görsel eklentiler ve işlevsellik için JavaScript ve CSS bildiklerim.

Aynı zamanda hem website hem de program yapmak için kullanabileceğiniz dart dilini size önerebilirim. Oyun yapma konusunda ise c# öğrenmenizin iyi olacağını düşünüyorum.

Site olarak
Basit bir script içermeyen bir site için : HTML , CSS
Script içeren bir site için artı olarak JS
Bu dilleri öğrenmek için şu kanala bakabilirsin : https://www.youtube.com/channel/UCDAqxRE1wwZ-n5MRq97aEjA
Oyun olarak
Oyun yazmak için örnek olarak Unity veya Unreal engine kullanabilirsin.

Unity öğrenmek için şu playlist'e bakabilirsin :
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Unreal engine öğrenmek için de şu playliste bakabilirsin :
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı