Programlamaya nerden başlayabilirim?

Ben de ayı senin kafadanım. 3 sene önce HTML 2 sene önce Hack 1 seneden beride Java konusunda ilerliyorum ama bir arpa boyu ilerleyemedim. Sana başarılar. :D

Son düzenleyen: Moderatör:
C# öğrenirsin. Senin okulunda eğitim iyi ise asp.net filan görürsün. Sql Server görürsün. Eğitim kötü ise durmadan hesap makinası yapar durursun. Bende senin gibiydim 2 sene önce. Millet derse geldiğinde geçen hafta ne işlediğini unutur , ben üstüne daha fazla şeyler koymuş halde gelirdim. Üstüne bir şey koymak zor değil internetten araştırak çok şey bulursun. Google'a yazdığında ilk sıradaki çıkar tüm sonuçlar.Programlama zevklidir. İnan bi oyun oynarken aldığın zevkten kat kat fazlasını yaşarsın. Ama yerinde sayarsan sıkılırsın sürekli değişken tanımlarsan bir zaman sonra işkence haline gelir.

Yok ben Meslek Lisesi değilim dersen internette dolu kaynak var ve Türkçe. Bilge Adam dan Mehmetx çok iyi anlatıcıdır. Ordan kaparsın.

Not : Sadece okulunda eğitim seviyesi ile bitmiyor sınıf arkadaşlarının seviyesi de çok etkili. Bazen hocalar haftalarca tekrara girebiliyor.

Not2: Bu işten para kazanmayı en azından son sınıfa kadar unut. Zevk için millete program yaz ihtiyaç sahiplerine. Sonra önün açılıyor...

Lisede programlama okuyan bir çok kişi lise sonrası bu işi bırakıyor.Programlama cok sabır ister.Eger bir anlık heves ile başlarsan bunun sonu gelmez öğrenirsin hobi olarak para kazanamazsın.Eger yapabilirim diyorsan İnternette bir çok kaynak bulabilirsin kendini geliştirmek sana kalmış.Şu adrese bak code.org

c# ve Java gibi programlama dilleri ile başlamanı tavsiye etmem. Bu iki dil %100 object-oriented dillerdir. Doğal olarak class ne biliyormusun, obje ona keze, inharitance, polymorphsim ... uzar gider. C# kullabilirsin, ama bu kavramların nereden türediğini bilmediğin için soyut olarak kalır. Sana tavsiyem önce c\c++ programlama dillerini ögrenmek

Programlama dili çok önemli değildir, programlama mantığı önemlidir. Programlarda kütüphaneler ve bazı programlama dillerindeki operator overloadingleridir sizin syntaxınızı belirleyen ama yapacağınız iş aynıdır. Mesala ,C programlama dili için <stdio.h> kütüphanesi kullanılır ve ekran çıkıtısı için printf("xxx") şeklinde komut kullanılır. C++ için <iostream> ekran çıktısı için cout<<"xxx" veya java için System.out.printf("xxx") ifadesi yazım türleri farklı ama hep ekrana xxx basacaktır . Php ile başlayabilirsiniz ancak php bir programlama dili değildir ama object-oriented yapısı ve fonksiyonel bir yapıdadır. Benim daha önceki konularda ısrarla c\ c++ dememin sebebi yapısal programlamayı barındırır. c++ object oriented barındırır ve classları kütüphaneleri objeleri hepsini siz yaratırsınız. ve operator overloadinge izin veren tek dil diyebiliriz.

Bende başlamak istiyorum ama bildiğim kaynak yok site olur kitap olur önerirmisiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben yine şiddetle C başlamalısın diyorum. Piyasada bir çok türkçe kitap var ama bir çoğuda kafa karıştırıyor. Benim sana tavsiyem İngilizce biliyorsan , how to programming C' i öneririm. Türkçe kaynaklar hakkında referans olarak vereceğim bir kitapta yok ama pdf'ler ve videolara bakabilirsin.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı