Programlamaya Nereden Başlanır?

WuziMu

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar merhaba, uzun bir süredir kodlamaya karşı merakım var ama nereden başlayacağımı tam bilmiyorum, ilk hangi dilden başlamalıyım? Gerekli eğitimi internet üzerinden nasıl alırım, cevaplarınızı bekliyorum :)

Öncelikle ne programlama, programlama çok geniş bir alan öncelikle buna bir karar vermen gerekir. Sonra o yöneltide basit dillerle başlayabilirsin.

YouTube'dan ücretsiz, Udemy'den ücretli dersler alabilirsin. Milyon tane ders vardır. Web sitesi kodlamak istiyorsan PHP; program, database vs. için Python ile başlayabilirsin.

Python ile başlamanı öneririm. Hem öğrenmesi basit hem de kendisi karmaşık olmayan bir dil olduğu için temelini Python ile oturtursan diğer dilleri anlaman daha kolay olur. Bunun için Udemy veya Youtube'da bir çok kurs mevcut. Dili az çok öğrendikten sonra HackerRank adlı sitede algoritma çözmeni veya problem çözmeni tavsiye ederim (her dil için var). Bu site sayesinde kendimi çok geliştirdim.

Ben basic ile başladım. Sonrasında C, C++ ve C#' geçtim. Burada önemli olan platform. Aslında bir dili bilince diğerlerini kolay kavrıyorsun ama java iyi diye düşünüyorum :)
Çok haklısınız, insan önce ne yapmak istediğine karar vermeli. Ben de Python ile başlamıştım daha sonra web programlamanın bana daha iyi geleceğini fark ettim ve PHP'ye yöneldim. Python'dan bilgim olduğu için PHP öğrenmek çok da zor olmadı.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı