Programlamaya Nereden Başlanmalı ?

Ben de bu işe başlamak istiyorum ancak oyun yapmak, web sitesi hazırlamak pek ilgi alanlarıma girmiyor. Daha çok geleceğe planlı olan yapay zeka olabilir veya daha bilindik uygulama yapmak da. Yani biraz yöneltilmeye ihtiyacım var ama hiç bilemiyorum. [emoji53]
Yani robotik kodlama yapacaksın. Arduino öneririm. Dediğim gibi, internetten eğitim setleri, kitapları vs satın alabilirsin. Ayrıda Arduino için eşyalar satılıyor, (Arduino Uno Mini Başlangıç Seti - Eğitim Seti Uygun Fiyatıyla Satın Al - Direnc.net gibi) onları alıp yavaş yavaş, ilk öce ışık yapıp söndürürsün, kend,n, geliştire geliştire robotları kodlamaya başlarsın. Ya bir kursa git ya da arkadaşa söylediğim gibi evde araştırarak hallet. Kursa gitmek her zaman daha iyidir, fakat daha maliyetli. Seçim senin.

Yani robotik kodlama yapacaksın. Arduino öneririm. Dediğim gibi, internetten eğitim setleri, kitapları vs satın alabilirsin. Ayrıda Arduino için eşyalar satılıyor, (Arduino Uno Mini Başlangıç Seti - Eğitim Seti Uygun Fiyatıyla Satın Al - Direnc.net gibi) onları alıp yavaş yavaş, ilk öce ışık yapıp söndürürsün, kend,n, geliştire geliştire robotları kodlamaya başlarsın. Ya bir kursa git ya da arkadaşa söylediğim gibi evde araştırarak hallet. Kursa gitmek her zaman daha iyidir, fakat daha maliyetli. Seçim senin.
Kursa gittim aslında ancak temel şeyleri öğrendikten sonra geriye kalan ışık söndürme, işte yaklaşma sensöre veya led ekrana yazı yazdırma gibi işlevleri hep kitaptan bakarak ya da hocanın söylediği gibi yaptık. Yani öğrendiklerimizle bunları yapmamız pek mümkün değil gibiydi ve bu gibi işler beni Arduino'dan soğuttu diyebilirim. Çünkü fazla bir yaratıcılık söz konusu olmadan bir şeyleri yaptık ve Mayıs'dan beri dolabımın içinde duruyor.

Kursa gittim aslında ancak temel şeyleri öğrendikten sonra geriye kalan ışık söndürme, işte yaklaşma sensöre veya led ekrana yazı yazdırma gibi işlevleri hep kitaptan bakarak ya da hocanın söylediği gibi yaptık. Yani öğrendiklerimizle bunları yapmamız pek mümkün değil gibiydi ve bu gibi işler beni Arduino'dan soğuttu diyebilirim. Çünkü fazla bir yaratıcılık söz konusu olmadan bir şeyleri yaptık ve Mayıs'dan beri dolabımın içinde duruyor.
Üstüne koyacak olan sensin. Onlar temmelerini öğretiyorlar. 1 ayda robot falan yapmayı beklemiyorsun herhalde? Bu işte acelecilik kesinlike çok büyük bir engel. Acale etme. Ben de yaklaşık 1.5 yıldır oyun yapmaya çalışıyorum, ama hala tam olarak işi çözmüş değilim. Ortada bitmiş bir oyunum da yok. Öğrenmeye hevesli, ayrıca sabırlı olman lazım.

Eğer Android tabanlı mobil uygulama yapmak istiyoran Android Studio öneririm. Bu işte en iyisi odur. Java Script öğrenmelisin. Tabi eğer Android Studio ile çalışacaksan. İnternetten Online kurslar satın alabilirsin Udemy gibi sitelerden. Youtube 'dan da kendini geliştirebilirsin. Kitaplar alabilirsin Android Studio öğreten. Eğer mobil uygulamadan mobil oyunlara geçiş yapmak istersen de Unity öneririm başlangıç için. Dil olarak da C#. Diğer oyun motorlarına göre daha basit öğreniliyor bence.

Şimdilik bu dediklerimi yapabilirsin, daha sınra geliştikçe ne yapman gerektiğini kendin öğrenirsin zaten. Sana bu yolda başarılar :)
Android Studio ile çalışacaksa Javascript öğrenmesine gerek yok, Java/Kotlin/Flutter(Dart) dillerinden birini öğrenmesi gerekli. Kotlin tavsiyemdir.
Ben de bu işe başlamak istiyorum ancak oyun yapmak, web sitesi hazırlamak pek ilgi alanlarıma girmiyor. Daha çok geleceğe planlı olan yapay zeka olabilir veya daha bilindik uygulama yapmak da. Yani biraz yöneltilmeye ihtiyacım var ama hiç bilemiyorum. [emoji53]
Yapay zekaya giriş yapabilmek için ilgili programlama dilini yalayıp yutmanız gerekli. Yapay zeka için Python ile başlanabilir. Örneğin Python ile yazdığım bir basit yapay zeka:
1548097900194.png

Tabi kodlar karma karışık.
1548097926979.png

Ben android tabanlı mobil uygulama yapmak istiyorum en basitinden duvar kağıdı uygulaması
Duvar kağıdı uygulaması yeni başlayacak biri için basit değil :) 500 satır kod yazdığımı bilirim.
Android için Java, Kotlin, Dart (Flutter) dillerinden birini öğrenmen gerek.

Gidip okulunu okuyun.
Zaten temelin vardir, kursa gidip bir seyleri hizlica ogrenirsin.
Hic bir sey bilmiyorsan, kurs sana hic bir sey veremez, sadece kulak dolgunlugu olur.
Ingilizce, matematik, programlama bilmeden yapay zekanin "y" sini kavrayamazsin.
Hatta lisans seviyesinde bilgisayar muhendisligi okuyan bir bilgisayar muhendisi dahi yapay zeka programlamak konusunda cok yuzeysel bilgi sahibidir. Nested if-else yazmak, yapay zeka programlamak demek degil.

Algoritmayı öğrenerek başlamalısın. Sonrasında hangi dili istersen onu öğren ama öncelikle Algoritma yazmayı çok iyi çözmelisin.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı