Programlamaya yeni başlamak

Dragonxings

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar ben 9.sınıf öğrencisiyim, anadolu imam hatip lisesine gidiyorum. Fakat bilgisayarla ilgim çok fazla, ve bütün dilleri 4 sene içinde bitirmek istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim ? Kitaplar var onlardan alıcam ve büyüdüğümde oyun yazmak istiyorum. Bunu nasıl başarabilirim ?

Bütün diller derken bir sürü yazılım dili var. Önerim C#'den yanadır. Oyun konusunda da bir sürü oyun motorları var. Onları kullanabilirsiniz. C#'yi 4 yılda çok isterseniz öğrenirsiniz ama okulunuz aksıyacaktır buda sizi aşağı çekecektir.

bütün dilleri 4 sene içinde bitirmek istiyorum.
Her dili bilmekten ziyade amacınıza uygun dilleri iyi seviyede öğrenip onlara yatırım yapmak daha isabetli bir davranış olur. Malum hayat kısa. Doğru işler yapmamızın beklendiği bir imtihan dünyasındayız. Güzel şeyler başarmak için bize sunulan vakit maalesef çok az.
oyun yazmak istiyorum.
Aklıma gelen ilk kariyer planı önce C# programlama dilini öğrenip sonrada Unity oyun motoru ile devam etmeniz olabilir. İkisi içinde oldukça fazla kaynak var. Bol bol okumanız ve ekran başında kod yazmanız gerekecek. Erken yaşlarda başlamak büyük avantaj. Gayretli ve sabırlı olursanız başarırsınız. Şu linkteki Free Dev Tools - Visual Studio Community 2013 Visual Studio 2013 Community Edition'ı kurup C# programlama dilinde kod yazmaya başlayabilirsiniz.

Programlamaya ait kaynaklar ile çalışırken eğitim videolarından mı yoksa kitaplardan mı daha iyi öğrendiğinizi sınayın. Mesela benim için eğitim videoları yerine daha çok kitap yada internetteki makaleler daha verimli oluıyor. Azar azar İngilizceniz'i de geliştirmeyi unutmayın. Yabancı kaynakların çoğunu anlamak için basit bir İngilizce yeterli oluyor.

Bizim milli ve manevi değerlerimizi yansıtan oyunları uygulama marketlerinde görmek gerçekten harika olur. İnsanımızın dinamizmini arttıracak uyuşukluktan kurtarıp enerjisini çalışmaya ve emek vermeye yönlendirecek yazılı ve görsel materyaller hep olmalı. Oyunlarda bu amaç için kullanılabilir. Oyundaki bir karakterin "Hello" demek yerine "Selamün Aleyküm" demesi yada enerjisini yenilemek için dua etmesi gibi ayrıntılar çok farklı olabilir. Neyse daha fazla vaktinizi almayayım.

Başarılar dilerim.

Bütün dilleri bitirmek kolay değil. Ayrıca bütün dilleri bilmene ve öğrenmeye çalışmana gerek yok. Bir dile başla. Onu ilerletmeye bak. Hatta uzmanı ol. O zaman başka dile geçince öğrenmen ve ilerlemen kolay olur. C# ile başlamanı tavsiye ederim. Sürekli pratik yap. Örnekleri değiştirip kendin yapmaya çalış. Ufak projeler yap ve onları işlevsel hale getir. Bir stok programı yap. Ve onu çok işlevsel hale getir. Bunun gibi örnekler çoğaltılabilir. Bunlar tavsiye edebileceğim kaynaklar. İmkanın var ise kursa git. Senin için temel oluşturur. İstanbul' da oturuyor isen İSMEK kursları var. Ücretsiz ve çok fazla alanda kurs var. Belediye kursları oluyor ücretsiz onları bir araştır. Başarılar dilerim.
Khan Academy Türkçe
Microsoft - Açık Akademi | Microsoft - Açık Akademi
Yazılım Mühendisliği | Eğitim Kategorileri | Çizgi TAGEM

Merhaba arkadaşlar ben 9.sınıf öğrencisiyim, anadolu imam hatip lisesine gidiyorum. Fakat bilgisayarla ilgim çok fazla, ve bütün dilleri 4 sene içinde bitirmek istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim ? Kitaplar var onlardan alıcam ve büyüdüğümde oyun yazmak istiyorum. Bunu nasıl başarabilirim ?
Kitaba gerek yok, internet bilgi deryası. Dilini seç, bismillah de.

Önerim C# dır. Console ekranına birşeyler yazdırmayla başlarsın. Zaten temelin güçlü olursa ileriye daha kolay gidersin. Ondan sonra Windows Form'a geçip program yazmaya başlarsın. C# ile ilgili kitaplar mevcut zaten. Eğer alabilirsen al ama bunun yanında da internette birçok döküman var. Tercih senin. İnternet daha geniş. Ama kitapta da anlatım açık. Bütün dilleri öğrenmene gerek yok. Yavaştan C# a başlarsan yeterli olur senin için. Üniversiteye gidersen bilgisayar bölümünü seçersin. Üniversitede zaten öğrenmeye devam edersin. İleride de Türk Yapımı oyunlarını bekliyoruz.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı