Programları Yerel Disk D'ye Kurmak

VSR

Decapat
Geçen hafta, programların Yerel Disk C:/ yerine Yerel Disk D:/'ye kurulabilir mi sorusuna cevap aramıştım. Konu sanırım pek dikkat çekmedi fakat tahminimce her 5 bilgisayar kullanıcısından biri bu sorunla karşı karşıya veyahut hali hazırda bu sorunu yaşamakta. Bazı inatçı programlar Yerel Disk D:/'ye kuruluyor ancak hala önemli bir kısım klasörleri Yerel Disk C:/ üzerinde oluşturmaya devam ediyor. Eğer bir programa bağlı iki klasör aynı disk üzerinde değil ise program çalışmıyor ve benim kullanmak istediğim programlar maalesef bu şekilde. Kurulum esnasında Yerel Disk D:/'yi seçmek yahut ''regedit'' ayarlarından programın kurulacağı yeri Yerel Disk D:/ yapmak bile çözüm sunmuyor. Program kendiliğinden ''Common Files'', ''ProgramData'' yada ''Users/AppData/Roaming'' klasörüne dosya oluşturuyor ve o dosya Yerel Disk D:/ konumunda olmadıkça maalesef sorun düzelmiyor.

İzlediğim adımlar;

1. Belgelerim klasörünü D:/ diskime konumlandırdım.
2. Yerel Disk D:/'de; Program Dosyaları (x86) ve Program Files dosyaları oluşturdum.
3. Her iki klasörün içine de ''Common Files'' klasörü ekledim.
4. Regedit ayarlarından programı kurmak istediğim diski D:/ yaptım.
5. Programı kurarken D:/ diski seçtim.

İzlediğim adımları bu şekilde uyguladım ve sonuç alamadım. Program kuruldu fakat çalışmadı. Ek olarak en önemli dosyalar C:/ diskine eklendi ve bu en büyük sorunlardan birisi. Benim, böyle bir şey mümkünse eğer istediğim şey şu; tüm arşivim hali hazırda zaten D:/ diskinde ancak ben bu D:/ diskini yalnızca depolama alanı olarak değil aynı zamanda programlarımı kurmak içinde kullanmak istiyorum. Kısacası işletim sistemi ve buna bağlı driverlar dışındaki her şeyi Yerel Disk D:/'ye kurmak amacındayım. Meramım; Yerel Disk C:/ klasörüne format attığımda dahi Yerel Disk D:/ klasöründeki programın çalışıp çalışmayacağı konusunu öğrenmek. Yardımcı olur, fikir sunar ve tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim. Herkese kolaylıklar ve başarılar diliyorum.
Regedit.png
Yerel Disk D.png
Belgelerim.png

Son düzenleme:
Anlamadığım konu, neden çalışmadığı... Yıllardır windows dizinini C:\ sürücüsünde, program files klasörünü D:\ dizininde kullanırım ve hiç bir sorun çıkmadı, programlar kurulacağı zaman zaten hangi dizine kurulacağını soruyor, program files (x86) yoksa bile kendi oluşturuyor, sizin soruınunuz tam olarak ne? Programın tüm alt klasörlerinin aynı diskte olması şart değil...

Sezai Bey, sorunum tam olarak şu; bende tarif edildiği üzere kurulum işlemlerini harfiyen yapıyorum fakat şöyle bir aksaklık oluşuyor. Yerel Disk D:/'ye kurduğum programın X bir klasörünü ProgramData yahut AppData klasörüne yüklüyor ve bu dosylar genelde program için gerekli olan Content yahut .dll uzantıları oluyor. Hali ile bu dosyalar D:/ diskinde eksik göründüğünden program çalışmıyor. Aksine programları C:/ diskine kurduğumda sorunsuz bir şekilde hepsi çalışıyor. 250gb'lık bir programı takdir edersiniz ki hem D:/ diskimde yedekleyip hemde C:/ diskimde gereksiz bir yer kaplaması oluşturmak istemediğim için bu sorunumu ivedilikle çözmem gerekiyor. Tamam, D:/ diskimi bir işletim sistemi olarak kullanmak istemiyorum fakat D:/ diskimi programlarımı kurabileceğim bir alan haline dönüştürmemin mümkün olup olmayacağının merakı içerisindeyim.

Çalışmıyor derken hata mı veriyor? Bende 80 GB grafik tasarım/video işleme/oyun kurulu, tamamı D:\ dizininde, windows ise C:\ dizininde, grafik işleme yazılımlarının çoğu alt klasörü (örnekler, template dosyaları, oyunların kullanıcı belgeleri vs) ve belgelerim klasörü D dizininde, sorunsuz çalışıyor. Çoğu kullanıcı sistem diskini ssd veya nand Flash kullanıyor, büyük programları harddiske kuruyor ve ilk defa çalışmadığını duydum. Nasıl bir hata veriyor?

Örneğin; müzisyenim ve yaptığım işle alakalı bir DAW kurmam akabinde bu DAW'ın içerisine VST Plugin'ler eklemem gerekiyor. X bir Plugin'ini D:/ diskime kuruyorum fakat o kurulumu D:/ diskini yapsa dahi Content ve bazı .dll dosyalarını Common Files, ProgramData ve AppData gibi klasörlerin içerisine otomatik olarak ekliyor. Bu dosyaları D:/ diskine taşırsam eğer program Content ve .dll uzantılı klasörlerini kendi eklediği konumlarda göremiyor. Sonradan da bu klasörleri yeni konumunda o programa göstermek mümkün olmadığından dolayı açılsa dahi içerisi boş bir şekilde görünüyor ve zaten çoğu da açılmıyor.

Anladım, müzik yazılımlarından anlamıyorum ancak benzer şeyi ben de yapıyorum, örneğin al kullanıyorum, programda 3.parti betik/plug-in kullanıyorum, betikleri netten indiriyorum, programın varsayılan klasörüne atıyorum, program içinden çağırdığımda direkt olarak geliyor, kullandığınız yazılım eklentileri hangi klasörde bulunuyorsa oraya atmalısınız... Bildiğim çözüm bu...
Common files, Program Data ve AppData klasörlerinin konumunu değiştirmemelisiniz, sanırım şimdi sorunu anladım, bunlar çok mu yer kaplıyor ki böyle bir çözüm arayışındasınız?

Elbette. 400gb kadar Plugin mevcut, o yüzden böyle bir çözüm arayışı içerisindeyim. D:/ diskime kurduğum programların herhangi bir uzantısının C:/ diskimde bir klasör oluşturmasını istemiyorum. İleride format atmam gerekirse C:/ diskime güvenli bir şekilde format atıp, işletim sistemimi kurduktan sonra D:/ diskim üzerimden yüklemiş olduğum programları açıp sorunsuz bir şekilde kullanmak istiyorum sadece. Ne yapmam gerektiğini idrak edebilsem derhal üzerinde uğraşıp, harekete geçeceğim fakat yolu bilmiyorum yahut bulamıyorum. Nereden başlamam gerek; formattan mı, yoksa diğer yollardan mı? İşin o tarafına vakıf değilim. Şansıma güvenmiyorum ve bilmek her şeydir teorisi ile hareket etmek istiyorum. Bir bilene danışmak için buradayım, siz hangi adımlar uygulamıştınız?

Ben plug-in'leri programın ana dizinine attığımda çalışmamıştı, program tercihlerinden plug-in klasörünü değiştirdiğime ise her seferinde klasör seçimi yapmam gerekiyordu, varsayılan dizine kurunca sorun düzeldi ancak benim eklendilerim 500 MB kadar, siz 400GB'tan bahsediyorsunuz, programın seçeneklerinden plug-in klasörünün olduğu dizini seçme şansınız yok mu? Hangi DAW yazılımını kullanıyorsunuz?

Plug-in'lere dair her şeyi tek bir klasör içerisinde toplasam dahi sonuç pozitif değil. Bu yolu denedim fakat olumlu bir sonuç alamadım. Fakat mümkün olması gereken bir şey olduğunu düşünüyorum. Zira 120gb SSD + 500gb HDD kullanan bir bilgisayar sahibi sanırım yalnızca işletim sistemi ve gerekli driverlar dışında her şeyi D:/ diskine kuruyor ve SSD'sinde gereksiz bir yer kaplamasına zaten engel olabiliyordur. Fakat, nasıl? O beş harflik sorunun cevabını bulamıyorum açıkcası.
Geçen hafta, programların Yerel Disk C:/ yerine Yerel Disk D:/'ye kurulabilir mi sorusuna cevap aramıştım. Konu sanırım pek dikkat çekmedi fakat tahminimce her 5 bilgisayar kullanıcısından biri bu sorunla karşı karşıya veyahut hali hazırda bu sorunu yaşamakta. Bazı inatçı programlar Yerel Disk D:/'ye kuruluyor ancak hala önemli bir kısım klasörleri Yerel Disk C:/ üzerinde oluşturmaya devam ediyor. Eğer bir programa bağlı iki klasör aynı disk üzerinde değil ise program çalışmıyor ve benim kullanmak istediğim programlar maalesef bu şekilde. Kurulum esnasında Yerel Disk D:/'yi seçmek yahut ''regedit'' ayarlarından programın kurulacağı yeri Yerel Disk D:/ yapmak bile çözüm sunmuyor. Program kendiliğinden ''Common Files'', ''ProgramData'' yada ''Users/AppData/Roaming'' klasörüne dosya oluşturuyor ve o dosya Yerel Disk D:/ konumunda olmadıkça maalesef sorun düzelmiyor.

İzlediğim adımlar;

1. Belgelerim klasörünü D:/ diskime konumlandırdım.
2. Yerel Disk D:/'de; Program Dosyaları (x86) ve Program Files dosyaları oluşturdum.
3. Her iki klasörün içine de ''Common Files'' klasörü ekledim.
4. Regedit ayarlarından programı kurmak istediğim diski D:/ yaptım.
5. Programı kurarken D:/ diski seçtim.

İzlediğim adımları bu şekilde uyguladım ve sonuç alamadım. Program kuruldu fakat çalışmadı. Ek olarak en önemli dosyalar C:/ diskine eklendi ve bu en büyük sorunlardan birisi. Benim, böyle bir şey mümkünse eğer istediğim şey şu; tüm arşivim hali hazırda zaten D:/ diskinde ancak ben bu D:/ diskini yalnızca depolama alanı olarak değil aynı zamanda programlarımı kurmak içinde kullanmak istiyorum. Kısacası işletim sistemi ve buna bağlı driverlar dışındaki her şeyi Yerel Disk D:/'ye kurmak amacındayım. Meramım; Yerel Disk C:/ klasörüne format attığımda dahi Yerel Disk D:/ klasöründeki programın çalışıp çalışmayacağı konusunu öğrenmek. Yardımcı olur, fikir sunar ve tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim. Herkese kolaylıklar ve başarılar diliyorum.Eki Görüntüle 385932Eki Görüntüle 385937Eki Görüntüle 385940

Bu konunun birçok kullanıcı için önemli olduğunu ve çözüm bakımının internet ortamında çok kısır bilgilere ulaşılabildiğini düşündüğüm için sizleri de konu başlığı altına eklemek istedim. Sn. @Recep Baltaş ve Sn. @Ali Güngör fikir, görüş ve önerilerinizi rica ediyorum. Kolaylıklar dilerim.

Son düzenleme:
Plug-in'lere dair her şeyi tek bir klasör içerisinde toplasam dahi sonuç pozitif değil. Bu yolu denedim fakat olumlu bir sonuç alamadım. Fakat mümkün olması gereken bir şey olduğunu düşünüyorum. Zira 120gb SSD + 500gb HDD kullanan bir bilgisayar sahibi sanırım yalnızca işletim sistemi ve gerekli driverlar dışında her şeyi D:/ diskine kuruyor ve SSD'sinde gereksiz bir yer kaplamasına zaten engel olabiliyordur. Fakat, nasıl? O beş harflik sorunun cevabını bulamıyorum açıkcası.
Sizin de söylediğiniz gibi programları Harddiske, işletim sistemi, sürücü ve av gibi yardımcı yazlılımların tamamını ssd'ye kuruyorum, uygulamaların appdata gibi klasörleri belgelerimde bulunuyor, siz bence şöyle yapın, sistemi formatlayın, ssd diski D: olarak tanımlayın, harddiski C: olarak tanımlayın.. Sanırım sorununuzun tek çözümü bu... (windows çalışmaz derseniz buradaki makaleye bir göz atın)

Geri
Yukarı