Programların Viewportlarında Ekran Kayması ve Siyah Boşluk Problemi

sriadanmimar

Hectopat
Yer
bursa
Daha fazla  
Meslek
mimar
Problem: Programlarda (photoshop, sketchup, cinema 4d, rhino vb. ) çalışırken, çalışma esnasında ekranımı simge duruma getirip geri büyütürsem ya da pencereye küçültme büyültme işlemi yaparsam viewportlarda boşluklar ve ya kaymalar oluşuyor, çalışma arayüzündeki nesnelerim gözükmüyor. Hatta bunun neticesinde farem tutmak istediğim yerin biraz aşağısını ve ya yukarısını tutuyor. Programlara girmezsem herhangi bir probelem yok. Programı kapatıp tekrar açarsam bir süreliğine düzeliyor ama çalışma esnasında tekrar problem oluşuyor. Problem ekran kartı ile mi alakalı yoksa sistemde bir uyum bozukluğu durumu olabilir mi?

Görselleri aşağı ekledim, yardımcı olursanız sevinirim...

Not: Sistemi bu ay tamamen yeni olarak topladım. Ekran kartı güncellemeri yapıldı. Sistem BIOS güncellemesi yapıldı.

Sistem: -İntel i7 6700k skylake işlemci
-Asus Maximus Ranger Z170 DDR4 anakart
-Asus Geforce GTX1080 Rog Strix ekran kartı
-Gskill trident 16x2 RAM 3200MHz CL15
-Samsung 250 GB EVO850 SSD
-Corsair 750 watt 80plus gold güç kaynağı
-Cool Master Masterliquid pro 240mm sıvı soğutma

1 - Kopya.jpeg
2 - Kopya.jpeg
y - Kopya.jpg
x - Kopya.jpg
a - Kopya.jpeg
b - Kopya.jpeg

Konuyla ilgili sıkıntının en azından ekran kartından mı yoksa başka bir şeyden olduğunu söyleyebilecek biri olursa ekran kartımı değiştirebilirim

Ekran kartı sürücüsünde veya RAM yetersizliğinde genelde bunlar oluşur. Direct x güncelle Websetup ile, RAM kullanımına bak devamlı işlemleri yaparken çok yükseklerde dolanıyor veya pencere modlarında zıplamalar oluyorsa kullanımda RAM frekanslarında stabillik sorunu olabilir.
DDU rehberine göre yeşilleri uygulayıp sürücünü tekrar güncelle.
Aynı anda farklı medya işleri veya çizim işlemi yapmamaya çalışın. Torrent da kullandığınız görülüyor onu da işlem sırasında değil boz zamanınızda yapın. Temiz önyükleme uygulayın ve kontrol edin. Programlar SSD'ye yüklü değilse SSD'ye yükleyin.

Öncelikle vakit ayırıp cevapladığınız için teşekkürler. Şu an dediklerinizi yapıyorum. Torrent dediniz madem belirtmek istediğim bir durum daha var, torrenti açarken çok kasıyor başka bir pencereden torrent penceresine geçtiğim zamanlarda torrentte kasmalar oluyor bu kasmalar torrentin 1-2 dk donmasına sebep oluyor. Bu durumun RAMler ile bir alakası var mıdır?

Ekran kartımı DDU ile güncelledim. Direct X güncel. Programlarım SSD de zaten. Memtest ile RAMleri kontrol ettim herhangi bir sorun çıkmadı ama hata aynı şekilde devam ediyor.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı