Proje için yapılan Rüzgar türbininden elektrik nasıl çekilir?

mustaine

Megapat
Yer
Anaheim, Los Angeles, CA
Daha fazla  
Merhabalar, fizik projem için rüzgar türbini yapmam lazım. Tabii minyatür ve temsili bir şey olacak aslında. Sizden yardım isteyeceğim konu, dinamo ile nasıl bağlayıp telefonumu şarj edeceğim? İnternette bisiklet versiyonlarını gördüm. Çalışma prensibi aşağı yukarı aynıdır diye düşündüm. Voltaj yükseltici kullanıyorlardı bisiklet versiyonunda. Telefon adaptörümün Output kısmında 5V 2A yazıyor. Bu tip konuları pek bilmiyorum ancak şu iki ürünle yapabilir miyim? Bu voltaj yükseltici işime yarar mı?

Çalışacağını düşünüyorum ancak çok yavaş ve kesintili bir şarj olabilir yeterli hızda dönmez ise.

Yazılmış o yüzden dikkatli olun bağlantıları yaparken.

Ampul yakayım o zaman. Telefonu riske atmaya değmeyebilir. Kesintili olup olmaması önemli değil, hocaya kısa süreli de olsa şarj ettiğini göstersem yeter ama ampul daha iyi bir seçenek olacak gibi. Eğer ampul yaparsam voltaj artırıcı kullanmama gerek var mı yine de? (Deney ampullerinden bu arada.)

Ampul yakayım o zaman. Telefonu riske atmaya değmeyebilir. Kesintili olup olmaması önemli değil, hocaya kısa süreli de olsa şarj ettiğini göstersem yeter ama ampul daha iyi bir seçenek olacak gibi. Eğer ampul yaparsam voltaj artırıcı kullanmama gerek var mı yine de?
Kaç voltluk bir ampul kullanacaksınız? 3v ise bir diyot ile tekli LED bağlayın yeterli olur. Stepup gerekli olmayacaktır diye düşünüyorum. Çok isterseniz bir regülatör alabilirsiniz.

Kaç voltluk bir ampul kullanacaksınız? 3v ise bir diyot ile tekli LED bağlayın yeterli olur. Stepup gerekli olmayacaktır diye düşünüyorum.

2.5V. Şu küçük deney ampulleri var ya. İnternette 2.5V 0.3A yazıyor ancak Ankara'da şehir içinde o kadar rüzgar olmuyor genelde. Yakmak için yeterli mi bilmiyorum ama şansım yaver gider de 2.5V'u elde edebilirsem ampul patlamasın. O stepup'lar ayarlanabiliyor mu? Yani 2.5V'a sınırlayabilir miyim?

2.5V. Şu küçük deney ampulleri var ya. İnternette 2.5V 0.3A yazıyor ancak Ankara'da şehir içinde o kadar rüzgar olmuyor genelde. Yakmak için yeterli mi bilmiyorum ama şansım yaver gider de 2.5V'u elde edebilirsem ampul patlamasın. O stepup'lar ayarlanabiliyor mu? Yani 2.5V'a sınırlayabilir miyim?
Ayarlanabilir Stepuplar mevcut. Fön makinesi ile çevirebilirsiniz bence.

Merhabalar, fizik projem için rüzgar türbini yapmam lazım. Tabii minyatür ve temsili bir şey olacak aslında. Sizden yardım isteyeceğim konu, dinamo ile nasıl bağlayıp telefonumu şarj edeceğim? İnternette bisiklet versiyonlarını gördüm. Çalışma prensibi aşağı yukarı aynıdır diye düşündüm. Voltaj yükseltici kullanıyorlardı bisiklet versiyonunda. Telefon adaptörümün output kısmında 5V 2a yazıyor. Bu tip konuları pek bilmiyorum ancak şu iki ürünle yapabilir miyim? Bu voltaj yükseltici işime yarar mı?

dsadasd.PNG

Dinamodaki kırmızıyı + ya siyahı - ye bağlayın yeterli.

Yeni konular

Geri
Yukarı