Protein tozu almalı mıyım?

merttok

Hectopat
Daha fazla  
1.75 boyundayım ve 72 kiloyum. 1 aydır Fitness yapıyorum(fakat geçmişte de yapmıştım.) Vücudum hiç spor yapan birisi gibi durmuyor. Yani kaslarım parçalı görünmüyor. Protein tozu almalı mıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Asla almayın. 1 ay uzun bir süre değil. Sağlığınıza zarar verirsiniz. Yaklaşık 3 4 ay kadar bir sürede en azından belli olmaya başlar.

Burası bu soruların cevabını alabileceğin bir forum olmadığını düşünüyorum. Bu konuyu danışmak için önce bu işin içinde bulunan insanlara danış, diyetisyen ve uzaman doktorlar, uzaman spor eğitmenlerine danış..

Almamalısın. Bende fitness yapıyorum, boyum biraz daha uzun senden fakat kilo aynı. 1 ay, vücudun fit hatta kaslı -ki sen parçalı demişsin- gözükmesi için yetmez.

Zaten ilk 1 hafta, Fitness tamamiyle ağrılı geçer. 2.Hafta ağırlıklara alışılır, 3.Hafta genel program bitip bölüme göre ağırlık arttırılıp devam eder ve öyle gider.

Ciddi yapıyorsanız, az biraz farklılık zaten olacaktır. Eğer olmadıysa, ya sürantreman gibi bir şey yapıyorsunuz, ya da sağlıklı ve düzgün beslenmiyorsunuz demektir.

Önce 3-4 Ay kadar fitness'ını yap. Vücut gelişsin diye gidiyorsun tamam, fakat kendini tamamen buna kaptırma. Her şeyden önce bunun bir Spor olduğunu ve sağlık açısından yapıldığını düşün. Psikolejin sağlam olsun, yediklerin dengeli olsun, gerisi zaten gelecektir. :)

Bol bol haşlanmış yumurta ve tavuk doğal protein kaynağı. Bol bol tüketin ve devamında spor yapın. Protein tozu güvensiz ve maliyetli. 1 ay sonra kendinizi tanıyamazsınız.

Protein tozunu kullanınca kasların belirgin veya daha yapılı durmayacak en azından etkisini hemen görmeyeceksin. Bunu spor ve beslenmen ile doğru orantılı yapmalısın. 3 ay kadar sabret vücudundaki değişimi fark edeceksin. Bu zaman zarfında gym forum sitelerinden bilgi toplar sana uygun protein tozunu kullanabilirsin. Şimdilik bir yararı olmaz.

3 ayın sonunda düşünebilirsiniz. Eğer şimdi alırsanız aldığınız proteini tuvalete bırakırsınız. Şuan yediginiz proteinler fazlasıyla vücudunuza yetiyor. Hamlama ağrıları konusunda o ağrı sizi mutlu etmeli, ağrı hissediyorsanız kaslarınızı yeteri kadar yırtılmış, onarım sürecine (büyüme) girmiş demektir.

Bence de almamalısın. Zararlı birşey zaten. Arkadaşlarında dediği gibi daha yeni başlamışsın, birkaç ay daha süresi var kasların belirginleşmesi için.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı