Protein tozu kullanılır mı?

efemefem

Hectopat
Yer
Yalova
Daha fazla  
Meslek
Espor
Selam arkadaşlar, 15 yaşındayım 1.75 boyum var 70 kiloyum 2 aydır fitness'a gidiyorum; protein tozu kullanabilir miyim? Sıkıntı çıkar mı? Gelip de sağlıklı beslen yumurta ye falan demeyin ben sadece cevabı merak ediyorum veya kullanmamam gerekiyorsa nedenleri ne? Şimdiden herkese teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kullan. Boş konuşanları kafaya takma sadece yaşın ve kilon geregi biraz ayarlı kullan, normalde 2 ölcek(45gram civarı) kullanıyor sen 1.5 ölcek yada 1 ölcek kullan hem daha uzun götürür hemde yaşın geregi karacigerini yormaz.

Kullansan da çok çok bir etkisini göremezsin bu yaşta. Kullanmanı tavsiye etmem. Demeyin demişsin ama yumurta yemen daha çok işe yarar.

Kullanabilirsin, sıkıntı çıkabilir, en basitinden karaciğerini yorabilirsin. Karaciğer olmayabilir, böbrek de olabilir. İleride organlarınla ilgili sıkıntı yaşama ihtimalini elbette arttıracaktır ama sigara içmek gibi düşün, belki hissetmezsin bile ancak günü geldiğinde, bir şeylerin yolunda olmadığını fark edebilirsin. Bu demek değil ki sıkıntı yaşayacaksın, ancak ihtimal elbette var. Herkesin bünyesi, yapısı aynı değil. Protein tozu, istediğin görünüme ulaşma sürecini fazlasıyla kısaltıyor, düşününce iyi bir şey. Rakamları uyduruyorum, 8 ayda ulaşabileceğin görünüme 4 ayda ulaşabileceksin ama asıl soru şu, değer mi, gerek var mı, şu anki görüntünden memnun musun, değilsen; o kadar mı sevmiyorsun vücut görüntünü, ne bu acele? Seni yargılıyormuşum gibi algılama bu soruları, kendine sor, içine siniyorsa kullanabilirsin.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kardeşim sakatlık sürem de dahil olmak üzere 4 senedir bu sporun içindeyim. Başta bizim de kafamızı bulandırdılar hatta kısır kalırsın diyen çok bilmişler bile oldu. Sen söyleme demişsin ancak beslenmen sağlamsa protein tozu gereksiz onun yerine kreatin , BCAA ,glutamine kullan. Ancak kullanman sana bir negatif etki göstermez sorunu cevaplayacak olursam. Toz kullanıyorum diye beslenmeyi sallamak sana sadece karaciğere , böbreklerine yük olarak geri döner bunu unutma.
Kullanabilirsin, sıkıntı çıkabilir, en basitinden karaciğerini yorabilirsin. Karaciğer olmayabilir ama öyle diye hatırlıyorum. İleride organlarınla ilgili sıkıntı yaşama ihtimalini elbette arttıracaktır ama sigara içmek gibi düşün, belki hissetmezsin bile ancak günü geldiğinde, bir şeylerin yolunda olmadığını fark edebilirsin. Bu demek değil ki sıkıntı yaşayacaksın, ancak ihtimal elbette var. Herkesin bünyesi, yapısı aynı değil. Protein tozu, istediğin görünüme ulaşma sürecini fazlasıyla kısaltıyor, düşününce iyi bir şey. Rakamları uyduruyorum, 8 ayda ulaşabileceğin görünüme 4 ayda ulaşabileceksin ama asıl soru şu, değer mi, gerek var mı, şu anki görüntünden memnun musun, değilsen; o kadar mı sevmiyorsun vücut görüntünü, ne bu acele? Seni yargılıyormuşum gibi algılama bu soruları, kendine sor, içine siniyorsa kullanabilirsin.
Hocam protein tozu hedefe ulaşmanızı kısaltmaz sadece ek gıdadır. 8 ayda ulaşılacak vücudu 4 ayda tozla yapacaksak ülkede herkes IFBB Pro'da yarışır durumda olurdu. Kısa sürede değişim istiyorsan konu sahibi dostum küre girmeni önerecekler ki sana bunu önerecek salon abileri de olur çevrende. Onlara kesinlikle kulak asma.

Fitness salonuna gidiyorsun ama sanırım ağırlık ve vücut geliştirme üzerine antrenman yapıyorsun. Tavsiyem bitkisel kaynaklı besin takviyesi alabilirsin. Ancak konuda uzman birine danışmanda fayda var. Salonda bilen biri elbet vardır. En kötü bir sürü spor kanalı var sosyal medyada o kanallardan birine özel mesaj at ya da ara. Ağırlık programı yapmıyor sadece standart fitness ile uğraşıyorsan ek gıda almana gerek yok.

Kardeşim sakatlık sürem de dahil olmak üzere 4 senedir bu sporun içindeyim. Başta bizim de kafamızı bulandırdılar hatta kısır kalırsın diyen çok bilmişler bile oldu. Sen söyleme demişsin ancak beslenmen sağlamsa protein tozu gereksiz onun yerine kreatin , BCAA ,glutamine kullan. Ancak kullanman sana bir negatif etki göstermez sorunu cevaplayacak olursam. Toz kullanıyorum diye beslenmeyi sallamak sana sadece karaciğere , böbreklerine yük olarak geri döner bunu unutma.

Hocam protein tozu hedefe ulaşmanızı kısaltmaz sadece ek gıdadır. 8 ayda ulaşılacak vücudu 4 ayda tozla yapacaksak ülkede herkes IFBB Pro'da yarışır durumda olurdu. Kısa sürede değişim istiyorsan konu sahibi dostum küre girmeni önerecekler ki sana bunu önerecek salon abileri de olur çevrende. Onlara kesinlikle kulak asma.
Dediğin supplementler ne işe yarıyor ve alırsam ne kadar kullanmam gerek ? Yaşıma göre kilom yüksek ama yağ oranım idael seviyede bunu da göz önünde bulundurmanızı öneririm ayrıca nasıl bir beslenme düzenine girmeliyim ?

Dediğin supplementler ne işe yarıyor ve alırsam ne kadar kullanmam gerek ? Yaşıma göre kilom yüksek ama yağ oranım idael seviyede bunu da göz önünde bulundurmanızı öneririm ayrıca nasıl bir beslenme düzenine girmeliyim ?
Basitçe şöyle diyeyim. Kreatin antrenmanlarda sana %5 falan bir performans artışı sağlar. 1 ölçek kreatinden aldığın kreatin miktarını normal yoldan kırmızı etle alman imkansıza yakın. Ayrıca kreatin kaslarda su tutar biraz daha hacimli durursun. Glutamine ise eklemler için kullanılan bir supplementtir. BCAA ise kas gelişimini destekleyen bir supplemet diyebiliriz kabaca. Antrenman sonrası kas ağrılarını dindirmeye yardımcı olur toparlanmanı arttırır. Tabii bu supplementleri kullanacaksan bol su içmen gerek. Zaten detaylıca araştırma yaparsın internette. Beslenme düzenin için de şuan bir şey demem sağlıklı olmaz senin hedeflerin , vücut durumun , hayat standartın , bütçen , vaktin , genetiğin vs herşey antrenmanına ve beslenmene etki eder. Bunlara göre plan yazılır.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı