Proteinin zararları nelerdir?

mkeshnoda

Kilopat
Protein tozunun yararlarını dün hocamdan öğrendim. Fakat zararlarını bilmiyorum. Kesin olarak bu sorunun cevabını bilenler cevap verirse memnun olurum. Kesin cevaplara ihtiyacım var.

Keşke hocana yararlarıyla beraber zararlarını da sorsaydın :) Vücut geliştirme için protein tozu kullanmak istiyorsan pek tavsiye etmem, en güzeli doğal yapmaktır. Doğal beslen dostum, acelen ne toz falan yavaş yap kası ama sağlıklı yap.

Keşke hocana yararlarıyla beraber zararlarını da sorsaydın :) Vücut geliştirme için protein tozu kullanmak istiyorsan pek tavsiye etmem, en güzeli doğal yapmaktır. Doğal beslen dostum, acelen ne toz falan yavaş yap kası ama sağlıklı yap.

Vakit kısıtlıydı :D Bugün soracağım tekrardan. Ama hiç bir zararı yok dedi buradaki bütün hocalar kullanıyor dedi sana bunu getirtirken ucuza getirticem ve hiç bir karım olmayacak dedi. Ete o kadar para verip daha az protein alacaksın sonuçta dedi. Ve çok yemen gerekecek protein ihtiyacını karşılamak için dedi. Kiloluyum sonuçta kalori almam ne kadar doğru olur bilemiyorum

Eğer doğal yolla almayıp diğer yollarla protein alırsan miktarı normali geçerse Gut hastalığına yakalanır çok çekersin benden söylemesi. Bir bak Gut hastalığı nasıl oluyor görsellere gir anlarsın :)

Bilinen bir zararı yok. Çok araştırdım bu işi. Ama nasıl ve ne zaman kullanacağın önemli. Protein tozu masum bir supplementtir, öyle mucizevi etkileri yoktur. Ya da stereoid basmış gibi şişirmez. Sadece antrenman sonrası kas yenilenmesi sağlar ve yapılanmaya bir nebze arttırır. Bütün profesyoneller 3. aydan sonra başlanmasını ve sadece antrenman günlerinde, 2 porsiyonu geçmeyecek şekilde kullanılmasını öneriyor. Başladıktan sonra 3 ay idmanlardan sonra 250-300 (markaya göre değişiyor bu değer) ml süt veya su ile (su kana daha çabuk karıştığı için tercih ediliyor fakat sütle daha lezzetli ve içilebilir oluyor) 1 ölçeği karıştırıp alıyor genelde herkes. İlerledikçe spordan önce ve sonra'ya doğru kullanımı artıyor. Ama bu tozdan mucizeler beklenmemeli. Yani bu adı üstünde, supplement. Yani besin takviyesi. Senin bu spora yönelik beslenmeni destekleyecek bir şey. Yani yine de protein ağırlıklı beslenmelisin ve açlık süreni kısaltıp aldığın kaloriyi azaltmalısın her şeyden önce ve kardiyoya ağırlıktan daha fazla önem vermelisin.

ARkadaşaım zararı çok yok ancak kötü yanı normal bir şekilde kas yapmaya başlarsan ileride bırakınca bir sorun olmaz. Ancak protein tozu kullanarak yaparsan ileride bıraktığında vücüdun da bol miktarda sarkma olur.

Sarkma diye bir şey yok söyliyim size. Hocamla konuştum bugün ayrıntıları. Uygun miktarda uygun zamanlarda alacağım sonuçta. Biraz daha fazla su içecekmişim birde yanında. Kolay sindirilik miktarda alacağım için hiç bir sorun olmayacak.

Birde uzun süre protein tozu kullanıp, onun sayesinde kas yaparsan sporu bıraktığın an eriyorsun. Ben 3 ay kullanmadan yaptım, 1 ay ara verdim formdan düşmedim. Ama kullanan arkadaşım eridi adeta.

Kesinlikle katılıyorum. Babamdan örnek verebilirim en iyi şekilde. Zamanında askeri okuldayken babam sürekli spor çalışırmış. Ama doğal yollardan. Bu tarz takviye kullananlar da çok oluyormuş. Tabii kısa sürede şiş hale geliyorlarmış. Fakat bilek güreşinde onların hepsini rahat bir şekilde alıyormuş babam. Zaten spor derslerinden tam puan alarak bitiren de tek oymuş. Şu an bakıyorum babama. Kaç sene geçmiş o yılların üzerinden. Spora da devam etmedi. Ama sarkma vs. hiçbir şey yok. Bilek güreşi yapıyoruz arada sırada baş edebilmem mümkün değil. Yani yavaş yavaş ve disiplinli bir şekilde yaparsan en doğru olanı yapmış olursun.

Bir de bu kasları kızlar için falan yapıyorsan hiç yapma dostum :) Ha yok ben estetik bir vücuda sahip olmak istiyorum. Aynaya baktığımda bana güzel gelsin diyorsan da doğal yollardan yoluna devam et. Bizim okulda da var öyle ilaç alıp şişenler. Bir şeye yarıyor mu dersen yaramıyor.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı