Proton VPN log tutuyor mu?

kkank

Hectopat
Makaleler
7
Daha fazla  
Güvendiğim 3 firma var bu alanda. Nord, Express ve proton. Hatta proton firması kuruluş itibarıyla mail hizmetiyle başlayıp anonimliği esas amaç edindiğini kanıtlamış firmalardan. Ancak nord VPN websitesinde kontrol edilmediğini yazmış. Bu konu hakkında bilgisi olan var mı?

1624210718110.png

"Hepsi yapıyordur" bana pek mantıklı gelmiyor. Adam bu sayede para kazanıyorken -hemde ücretli üyeliklerle- bu riske gireceğini sanmıyorum açıkçası. Ayrıca ayrıntısını bilmiyorum ama Express'i bizim mahkemeler denemişti sanırım sunucuları bir şey bulamadılar. Her gün bir yerlere sızılıyorken ufak bir hatada bir daha para kazanamaz hale gelir.
Hocam en iyisi kur Tor Browser'ı takıl.
Genelde bende TOR üstüne kullanıyorum. Hiç yoktan TOR sunucularına ekstra katman olur diye önüne Nord kullanıyorum.

"Hepsi yapıyordur" bana pek mantıklı gelmiyor. Adam bu sayede para kazanıyorken -hem de ücretli üyeliklerle- bu riske gireceğini sanmıyorum açıkçası. Ayrıca ayrıntısını bilmiyorum ama Express'i bizim mahkemeler denemişti sanırım sunucuları bir şey bulamadılar. Her gün bir yerlere sızılıyorken ufak bir hatada bir daha para kazanamaz hale gelir.

Genelde bende Tor üstüne kullanıyorum. Hiç yoktan Tor sunucularına ekstra katman olur diye önüne Nord kullanıyorum.

VPN'ler genel olarak openvpn ile dağıtım yapıyorlar. Yani kendiniz bir sunucu alıp kurduğunuzda daha çok güvenirsiniz. Sonuçta aldığınız VPN'e güvenmektense kendi sunucunuzda log tutulmayacağına emin olabilirsiniz. Tabii yine de illegal bir iş yapamayız çünkü bu şekilde de anonim olunmuyor.

Tor ile VPN kullanmak genel olarak bilgili kişilere öneriyorlar. Bir de nord VPN ile Tor kullandığınızda trafik yine Nord'a gideceği için ben pek güvenli olacağını düşünemiyorum. Tor zaten HTTPS bile olsa hangi siteye girdiğinize kadar gösteriyor? (Bunu birisinden duymuştum.) Anonimsiniz ama küçük bir hatada hemen belli olabilir gibi geliyor.

Yasa dışı bir şey işlemediğiniz sürece logunuzun birinin umurunda olacağını sanmıyorum.

Geri
Yukarı