PS 5 parasına değer mi?

Eğer karşılayabiliyorsanız ve 8 yıl gibi bir süre aktif şekilde kullanmayı düşünüyorsanız evet değer.

Konsol alındığı zaman 1-2 yıllık zaman dilimine değil, neslin ömrüne ve gelecekte oynamayı düşündüğünüz oyun tercihinize göre bakılır. Örnek olarak benim oynamayı beklediğim Starfield, The Elder Scrolls 6, Avowed, Forza Horizon Xbox Game Pass'e ilk gün ekleniyor ve rahatlıkla Series S ile oynayabiliyorum.

PlayStation exclusive oyunları gerçekten güzel fakat benim ilgimi çekmeyen oyunlar o yüzden genelde Twitch üzerinden sevdiğim bir yayıncıdan izleyip hikayesini görüyorum. Yeni nesil konsollar daha geçen yıl çıktı ve önlerinde uzun bir süre var. Uzun vadede neyi karşılayabilirsiniz veya hangi oyunlar size daha cazip geliyorsa ona göre bir tercihte bulunmalısınız.

Bilgisayarım var demişsiniz fakat bilgisayarlar konsollardan çok daha çabuk eskiyor ve donanım güncellemesi istiyor. Her platformun kendi eksi ve artıları var. Bunlara baktığınızda pozitif yönleri ağır basıyorsa değecektir.

CD'sini al oyna geri sat 50 lira kaybınız olur PC de verdiğiniz oyun parasını geri alamıyorsunuz.
Hell let lose bedava verdi bu ay.
Far Cry 6 mı oynamak istiyorsunuz sarı sitede şimdi ikinci el 400 lira oyna sonra 350 lira geri koy PC de 250 lira ver kalsın sende.
CD mi kaldı 2021'deyiz steam üzerinden alırsan 2 saat geçmezse oynar iade edersin kuruşu kuruşuna alırsın.

Bilgisayarla konsol karşıltırılamaz amaçları farklı bilgisayar'da ister Linux kullanırsın ister macOS ister crackli oyun ister orijinal oyun, istersen mining yaparsın istersen yapmasın

Ama konsolun temel amacı oyun olduğu için istesen de istemesen de orijinal oyun alırsın PlayStation işletim sistemi kullanırsın özgür ortam yoktur

Yani, konsol ile bilgisayar karşılaştırılmaz çünkü amaçlar farklı

Hell let lose bedava ama online olduğu için her ay 40 TL (PS Plus) 3 Ay oynamak için 120TL en düşük gitti

1-2 sene sonra PS 5 gene yeni oyunlar 30 fps sabit olcak kısaca çöp. Bilgisayar da 1-2 sene sonra o oyna patch atabilirsin lowa alabilirsin vb. ama 60 fps yapabilirsin

PlayStation'da grafik ayarlayamasın özgür ortam yok.

CD mi kaldı 2021'deyiz Steam üzerinden alırsan 2 saat geçmezse oynar iade edersin kuruşu kuruşuna alırsın.

Bilgisayarla konsol karşıltırılamaz amaçları farklı Bilgisayar'da ister Linux kullanırsın ister macOS ister crackli oyun ister orijinal oyun, istersen mining yaparsın istersen yapmasın

Ama konsolun temel amacı oyun olduğu için istesen de istemesen de orijinal oyun alırsın PlayStation işletim sistemi kullanırsın özgür ortam yoktur

Yani, konsol ile bilgisayar karşılaştırılmaz çünkü amaçlar farklı

Hell let lose bedava ama Online olduğu için her ay 40 TL (PS Plus) 3 Ay oynamak için 120TL en düşük gitti

1-2 sene sonra PS 5 gene yeni oyunlar 30 FPS sabit olacak kısaca çöp. Bilgisayar da 1-2 sene sonra o oyna patch atabilirsin lowa alabilirsin vb. ama 60 FPS yapabilirsin

PlayStation'da grafik ayarlayamasın özgür ortam yok.

Neyse daha fazla uğraşamayacağım evet Blu-ray hala kullanılıyor oynuyorsun bıkınca geri satıyorsun eline en azından para geçiyor. PS alıyorsun kullanıyorsun geri tekrar geri satıyorsun para geliyor diğerleri PC de olsa Xbox da olsa değerinin çok altında satılamıyor bile.

Bu şekilde düşünmen mantıksız. Sen bilgisayar ve Xbox'a sadece Microsoft gözüyle bakıyorsun. O zaman bende sana madem bilgisayarın var neden PS 5 alıyorsun derim. PS 5'in oyun fiyatları çok yüksek onu almak yerine Xbox Series S alıp 3 aylık Game Pass'i 11 TL'ye almak bence daha mantıklı. Oyun fiyatları ile ilgilenmiyorsan bence dijital sürüm alınabilir. Normal sürüm o parayı hak etmiyor.

Niye PS5 ile ilgili bir soru sorulduğunda Xbox öneriliyor anlamıyorum. Adam söylemiş zaten Xbox alma düşüncem yok demiş. Belli ki exclusiveleri seviyor onu almak istiyor.
Niye PS5 ile ilgili bir soru sorulduğunda Xbox öneriliyor anlamıyorum. Adam söylemiş zaten Xbox alma düşüncem yok demiş. Belli ki exclusiveleri seviyor onu almak istiyor.

Onun dışında fiyatı değer fakat oyunların fiyatını hesaba katmadan olmaz. Şu an aşırı uçuk fiyattalar. İndirimli halleri bile 250-300'e düşebiliyor ancak. Cihaza diyecek bir şey yok fakat ekonomiyi düşündüğünde oyunlara ayıracak bütçen yok ise iyice bir düşün derim.

Son düzenleme:

Onun dışında fiyatı değer fakat oyunların fiyatını hesaba katmadan olmaz. Şu an aşırı uçuk fiyattalar. İndirimli halleri bile 250-300'e düşebiliyor ancak. Cihaza diyecek bir şey yok fakat ekonomiyi düşündüğünde oyunlara ayıracak bütçen yok ise iyice bir düşün derim.
Oyun fiyatları yüzünden Xbox öneriliyor. Öyle bir derdin yoksa PS al geç yani uzatılacak konu değil.

-Ucuz malzemeden yapılmış olması.
-Kronik problemleri olması.
-PS Store fiyatlarının absürtlüğü.
-Birkaç 600-1000 liralık oyundan başka bir numarasının olmaması.
-Performansının düşük olması.
-Müşteriyle alakası olmayan, mafya bozuntusu, yalancı ve hiçbir konuda ilerleme sağlayamayan bir şirkete ait olması.
-Arkadaşın zaten bilgisayarı var, PS exclusive oyunlarını PC'ye çıktıkça oynayabilir.

Ama sen burada cihazı çok az eleştirmişsin oyun fiyatları ve şirketini daha önde tutup 'çöp cihaz demişsin' çöp değil de kötü olduğunu söylemen daha hoş olurdu.
Tercih meselesi ama Game Pass de hep eski oyunlar var.
Yanlışınız var hocam yeni çıkan oyunları ekliyorlar kısa bi süre de olsa.

Son düzenleme:
Oyuna ayıracak paranız varsa kaçırmayın çünkü dolar malum.
@Zettabyte helal olsun, çok güzel anlatmışsın ama kronik arza konusunda DualSense'lerde tetik tuşlarının kronik arızası var, onun haricinde haklısınız.

Bence konsolun keyfi başka olduğu için alınır ama bu tamamen gelir ve müsaitlik meselesi. Ben şu anda alsam haftada 4-5 saatten fazla oynayamayacağım için mantıksız geliyor bana. Bir de oyunları satın alıp alamama mevzusu var.

Oyuna ayıracak paranız varsa kaçırmayın çünkü dolar malum.
@Zettabyte helal olsun, çok güzel anlatmışsın ama kronik arza konusunda DualSense'lerde tetik tuşlarının kronik arızası var, onun haricinde haklısınız.

Keşke dualsens de sizin söylediğiniz arızaları yaşamış olsam sizi anlardım.
Biri orijinal biri ikinci el olmak üzere 2 tane kol aldım ve gerçekten benim oynama sürem çok.
Kol için değil ama PS5 sorunlu diyen kişiler var ya Netflix'i bile PS5'den oynatıyorum günde en az 8 saat çalıştırıyorum sorunsuz kullanıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı