PS Vita Half Byte Loader

Recep Baltaş

Technopat
Yönetici
Katılım
14 Ağustos 2010
Mesajlar
68.773
Çözümler
829
Beğeniler
94.731
Yer
İstanbul
PS Vita hackerı wololo'nun sunduğu Half Byte Loader detayları sayesinde Playstation Vita'nın açılması süreci hızlanıyor. Bu projeyle ilgilenenler yayınlanan detaylar sayesinde PS Vita'nın teknolojisini daha yakından öğrenme fırsatı buluyor. Bu tarz projeler pratik bilgi ve tecrübe sahibi, kalifiye insan yetişmesinde önemli bir rol oynuyor diyebiliriz. Her ne kadar resmi kurslar, eğitimler ve diplomalar parlak görünse de gerçekten teknolojinin kalbi yazılım ya da donanım farketmeden bir şeyleri söküp parçalamaktan, detaylarını öğrenmekten ve değiştirerek birleştirmekten geçiyor. Homebrew yazılımlar genellikle backup ya da korsan oyun çalıştırılmakta kullanılıyor olsa da işin aydınlık bir yüzü olduğunu da unutmamak gerekiyor.

İşte yayınlanan sorular ve cevapları:

Teck4'ün bulduğu açık sayesinde PSP açıkları Vita'nın PSP emülatörü üzerinde sorunsuz çalışıyor. Wololo 3 hafta boyunca Teck4'ün paylaştığı bilgiler üzerinde çalışarak HBL'yi port etmeye çalışmış ve ortaya koyduğu cevaplar şu şekilde:

HBL Nedir?

HBL: Half Byte Loader. Bu homebrew yani ev yapımı PSP loader yazılımı m0skit0 tarafından yazıldı ve ardından diğerleri tarafından geliştirildi. Hayranların yaptığı oyunları, emülatörleri ve diğer uygulamaları PSP üzerinde çalıştırmaya yarıyor ve PSP emülatörü üzerinden PS Vita'da da kullanılabiliyor.

PSP Backup yani ISO dosyalarını çalıştıracak mı?

Teoride mümkün olsa da HBL'nin user mode denilen kullanıcı hesabına erişimi kısıtlı olduğu için PSP için iso loader yapmaya çalışan herkes başarısız oldu.

HBL, PS Vita oyunlarının backuplarını oynamamızı sağlar mı?

Hayır

HBL bize Vita'nın donanımına erişim imkanı verir mi?

Hayır, HBL'nin donanıma erişimi PSP emülatörü üzerindendir ve sadece PSP için ayarlanmış donanımlara erişebilir ve sadece 32 MB RAM'e erişebilir.

HBL sayesinde Vita'yı daha iyi hackleyebilir miyiz?

Muhtemelen hayır, HBL User Mode'da sıkışıp kaldı, bu sanbox içerisinde bir emülatör. Bu yüzden emülatörün kernel'ine erişmemiz gerekiyor. Bunu da muhtemelen PSP Kernel exploit yani açığı değerlendirerek yapabiliriz. Diğer açıklar ise çok zor, PS Vita gerçekten kale gibi sağlam.

PSP'nin gücünü arttırır mı? Daha hızlı çalışır mı?

Bunu araştırmak gerekiyor ama şu ana kadar öğrendiklerimize göre hayır. Memory Stick erişimi Vita üzerinde daha hızlı Wagic PSP Go'ya göre Vita üzerinde 5-10 kat daha hıozlı yüklüyor ama bunun dışında PSP kısıtlamalarını kaldıramadık.

Halka açılacak mı?

Evet bunu bulan Teck4 uygun bir zamanda halka açacağını söyledi.

Ne zaman halka açılacak?

PS Vita Dünya çapında yaygınlaştığında.

Sony yayınlanır yayınlanmaz bir yama ile bunu engelleyebilir mi?

Evet, bu açık bir PSP oyununda var ve Sony bu oyunu PS Store üzerinden kaldırabilir daha sonra P Vita Firmware güncellemesiyle açığı kapatabilir. Yararlandığımız dosyaları zararlı olarak etiketleyerek erişimlerini ya da kopyalanmalarını engelleyebilir. Bu noktada oyuna sahip olmayanlar HBL'yi de kullanamaz ve kullananlar da Firmware upgrade yapamazlar. Ancak OpenCMA gibi uygulamalar ile PS Store kullanmamayı göze alanlar uygulamadan yararlanabilir.

Peki o zaman bunu gizli tutsanız daha iyi olmaz mı?

Hayır, oyunun adı dışında pek bir sır kalmadı ve PS Vita hack işleminde bundan yararlanabileceğimiz kadar yararlandık, kaybımız büyük olmaz.

ISO yüklemiyor, donanıma erişim vermiyor ve çıkar çıkmaz Sony engelleyebilir; eh bu HBL hiç bir işe yaramıyor mu?

Hem evet, hem de hayır. Teknik açıdan hacklenmiş bir PSP daha ucuz ve daha geniş imkanlar sunsa da henüz Vita üzerinde Sony'nin onaylamadığı kodları çalıştırmanın tek yolu bu. İşte bu yüzden büyük bir başarı sayılır. Hiç değerlendirmeseydik yazık olurdu.

PS Vita'ya nasıl Homebrew yazılım kurarız? Normal bir USB sürücü olarak takamayacağımıza göre bunun yolunu açıklayacak mısınız?

Evet, HBL çıkınca nasıl yapacağınızı da anlatacağız.

Türkçe'ye çeviren: Ali Güngör
 

Mert Gürpüzer

Kilopat
Katılım
6 Ocak 2012
Mesajlar
1.060
Beğeniler
204
Yer
Ankara
Şu PS Vita bir çıksa da oynasak :D
 

Mert Gürpüzer

Kilopat
Katılım
6 Ocak 2012
Mesajlar
1.060
Beğeniler
204
Yer
Ankara
Kaç saatmiş ?
 

Mert Gürpüzer

Kilopat
Katılım
6 Ocak 2012
Mesajlar
1.060
Beğeniler
204
Yer
Ankara
Hmm harbiden yetmez :) Recep abi Wi-Fi+3G modeli ülkemizde (hani kazık olan ülkemizde) ne kadara satılacak?
 

Mert Gürpüzer

Kilopat
Katılım
6 Ocak 2012
Mesajlar
1.060
Beğeniler
204
Yer
Ankara
:) Ya ne pahalı bir ülkemiz var :D
 Yukarı