PS3 açtıktan 5-10 saniye sonra kitleniyor

Ömer Gündüz

Kilopat
Katılım
4 Şubat 2012
Mesajlar
3.584
Beğeniler
972
Yer
İstanbul
Ya arkadaşlar son zamanlara kadar mutlu bir PS3 sahibiydim ama geçenlerde multiplayer Call of Duty Black Ops oynarken makinem aniden kitlendi. Kumandaya cevap vermiyordu power düğmeside aynı şekilde cevap vermiyordu bende mecburen power switchten kapattım. Makineyi tekrar açtıktan 5-10 sn kadar sonra aynı şey gene oldu ve bu sürekli oluyor. Makine kullanılamaz halde. Farklı harddisk denedim, yüzlerce kez format attım sonuç hep aynı. Garantim bitti ve $ony benden anakartını değiştiririz 200 Euro'ya o da çözer büyük ihtimal dediler. Sıfır makine zaten 250 Euro. Sorun tam olarak ne yani? Yapabileceğim bir şeyler var mı? Bilgisayar montajından anlarım gerekirse içini açar işlem yapabilecek düzeydeyim. En azından sorunu tanımlamama yardımcı olursanız çok sevinirim.
 

Recep Baltaş

Technopat
Yönetici
Katılım
14 Ağustos 2010
Mesajlar
68.552
Çözümler
818
Beğeniler
93.505
Yer
İstanbul
  1. PS3'ü standby moduna alın.
  2. Açma tuşuna birkaç saniye boyunca basılı tutun. Bir bip sesi duyacaksınız.
  3. Açma tuşuna biraz daha basılı tutarsanız PS3 standby moduna geri kapanacaktır.
  4. Şimdi güç tuşuna tekrar basılı tutup tek bip sesini bekleyin, fakat basmaya devam edip çift bip sesinin gelmesini bekleyin.
  5. Çift bip gelince basmaya son verin ve menüden üçüncü seçeneği seçin.
  6. Eğer bu yöntem olmazsa kurtarma menüsüne tekrar girip dördüncü seçeneği seçip deneyin.

Ayrıca eğer Firmware sürümünüz 4.0 ise herkes bu sürümdeki donmalardan dolayı şikayetçi. 4.11'e güncellemeyi deneyin ve değişen bir şey var mı diye kontrol edin.

Bu donmalar cihazın miadını doldurduğunun da bir göstergesi olabilir. Zira bazı kullanıcılar bu tür donmalardan sonra cihazın öldüğünü söylüyorlar.

Eğer cihaz aşırı ısınıyorsa termal macunu yenilemen gerekebilir. Buradaki videoya göz atabilirsin bu iş için:

 
Son düzenleme:
KS
Ö

Ömer Gündüz

Kilopat
Katılım
4 Şubat 2012
Mesajlar
3.584
Beğeniler
972
Yer
İstanbul
Kurtarma menüsü opsiyonları çalışmadı ve sistemim 3.60 civarı bir şeylerdeydi. Termal macunu deneyeceğim. Teşekkürler

Recep abi bu termal macun isine giriseceğim yeni firsatim oldu ama biraz yardimci olursan sevinirim. Öncelikle termal macunu nasıl sürmeliyim ve kalinti macunu nasil temizlemeliyim? Bazı videolarda direk kücük top sıkıp birakin diyor bazisinda X şeklinde uygulayin kredi karti benzeri bi şeyle yayın diyor? Temizleme içinse kimisi alkol kullanin diyor kimisi kaziyarak cikarin diyor kafam çok karıştı. Bide sence termal macunu yenilesem düzelir mi? Çünkü içini açtığımda termal macun resmen buharlaşmış eser miktarda kuruntu kalmıştı. Macun olarak Thermaltake TG-1 düşünüyorum sence iş görür mü? Tavsiye edeni çok.
 

Recep Baltaş

Technopat
Yönetici
Katılım
14 Ağustos 2010
Mesajlar
68.552
Çözümler
818
Beğeniler
93.505
Yer
İstanbul
Açıkçası test sonuçlarına baktığımızda TG-1'in en iyi termal macunlardan biri olduğunu görüyoruz. Bu bağlamda PS3'ün 6 çekirdekli CELL işlemcisinde oluşan ısıyı bakır soğutma bloğuna aktarmada en iyi işi göreceği kesin:

Thermal Interfaces Roundup: Retail Products. Page 12 - X-bit labs

Bu arada ben yapamam diyorsan yapacak en iyi firmalardan biri Konsoltürk'tür. Ben kendilerine ilk çıkan XBOX modellerinden bir tane yolladım ve konsolu adam ettiler...

PS 3 Teknik Servis : Konsol Türk Xbox 3k Tamiri, Xbox Aksesuarları, Xbox Oyunları, 2.El Alım-Satım, Haberler, Teknik Servis, Xbox Forumu
 Yukarı