PS4 çözünürlük çok düşük

Mahmutab

Hectopat
Merhaba PS4 fat kasa sahibiyim ve oyunlarda sanki çözünürlük 720P'den aşağı gibi. Keskinlik yumuşatma yok gibi. Özellikle GTA V ağaçlar vb. sanki 1K TL'lik PC'de açmışım gibi görüntü var. TV ile alakalı diye düşünüyorum. Hi Level marka TV var.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ayarlardan çözünürlüğü kontrol ettiniz mi? İmkanınız varsa başka bir TV ya da monitöre takabilir misiniz konsolu?

Dostum TV 1 tane var maalesef HDR desteklemiyor bana büyük ihtimal TV'den dolayı geliyor. Yapabileceğim bir şey var mı?
Önemli değil, bende özür dilerim biraz fazla uzattık. Konu sahibi mısır ve çayla bizim tartışmamızı izliyor sanırım. Tartışmayı burada bitirip uzatmayalım. :)

Dostum aynen öyle oldu çok güzel okuyordum :D bilgilendirme için teşekkür ederim ve bende sana kaba davrandığım için özür dilerim hakkını helal edersin umarım. TV HDR desteklemiyor belki o yüzden olabilir gibime geliyor.
Deneyimin umurumda değil. İstediğin gibi yardım edebilirsin fakat bu sana yanlış bilgi verme hakkı vermez.

Sana baştan açıklayayim. Oyun yapan firmalar PS4'ün donanımına göre oyunu optimize ediyorlar, değil mi? Bu işlem donanımdan donanıma göre değişiyor. Fat kasa ve yeni olan Slim kasalar aynı donanımı kullanıyorlar, aynı donanımı kullandıkları için ikisi de aynı performans ve grafiklere sahip.

Fat kasanın hataları düşündüğün gibi değil, fat kasanın en büyük hatası aşırı ısınmadan dolayı oluşan fan sesiydi, yani bu sorun oyun grafiklerine etki edecek bir sorun değil.

Ha mesela adamın sorunu "PS4'üm ısınıyor" gibi bir konu açıp sorunun fat kasa olabileceğini söylersen haklı olabilirsin ama bu konu fat kasanın herhangi bir kronik arızası ile bir ilgisi yok, PS4 Slim de aynı donanımı kullanıyor.

Dostum HDR vb yok acaba ondan olabilir mi sence.

Hayır ondan dolayı olmaz, sen bence önce dediğim gibi TV'nin görüntü ayarlarından görüntü geliştirmek ile ilgili olan seçenekleri kapat ve keskinlik ayarını kıs. Kafan karıştıya TV'nin görüntü ayarı menüsünü at.

Tamamdır 1. 30 2 saate eve geçeceğim müsait olursan atayım.
Hayır ondan dolayı olmaz, sen bence önce dediğim gibi TV'nin görüntü ayarlarından görüntü geliştirmek ile ilgili olan seçenekleri kapat ve keskinlik ayarını kıs. Kafan karıştıya TV'nin görüntü ayarı menüsünü at.
@1372653 bunlar var kanka nasıl yapayım şimdi hepsini 0 mi yapayım.

Dosya Ekleri

• IMG_20210729_215939.jpg
    IMG_20210729_215939.jpg
    124,9 KB · Görüntüleme: 92
Son düzenleme:
@1372653 bunlar var kanka nasıl yapayım şimdi hepsini 0 mi yapayım.
Hayır hepsini 0 yapma, benim görüntü geliştirme ayarlarını kapa derken o ayarları kast etmedim, o ayarların arasından keskinlik ayarını kıs, 20-30 seviyelerine felan getir, istersen keskinliği 0'a da getirebilirsin ama bu zevk meselesi. Ondan sonra bana gelişmiş ayarlar menüsünün fotoğrafını at.

Kontrass da aşırı yüksek gözüküyor, 80-90 civarlarına çekmen daha iyi olur.

Hayır hepsini 0 yapma, benim görüntü geliştirme ayarlarını kapa derken o ayarları kast etmedim, o ayarların arasından keskinlik ayarını kıs, 20-30 seviyelerine falan getir, istersen keskinliği 0'a da getirebilirsin ama bu zevk meselesi. Ondan sonra bana gelişmiş ayarlar menüsünün fotoğrafını at.

Gelişmiş ayarlara nasıl gireceğim hakkında bir fikrim yok yardımcı olur musun?
Heh buldum altta duruyormuş
Hayır hepsini 0 yapma, benim görüntü geliştirme ayarlarını kapa derken o ayarları kast etmedim, o ayarların arasından keskinlik ayarını kıs, 20-30 seviyelerine falan getir, istersen keskinliği 0'a da getirebilirsin ama bu zevk meselesi. Ondan sonra bana gelişmiş ayarlar menüsünün fotoğrafını at.

Bunlar var.

Dosya Ekleri

• IMG_20210729_221357.jpg
    IMG_20210729_221357.jpg
    126 KB · Görüntüleme: 72

Heh buldum altta duruyormuş

Bunlar var.
Düşündüğüm kadar çok seçenek yokmuş ama "gürültme azaltma" seçeneğini kapalı konuma getir.

Bu arada bu görüntü ayarları sen girişi değiştirdiğin zaman değişebilir, mesela sen bu ayarları mesela HDMI 1'de iken yapıyorsan, uydu kanalları izlemeye geçtiğin zaman ayarlar değişebilir.

Öncelikle şunu belirtelim. PS4 ile PS4 Slim aynı donanıma sahip değiller. Donanım demek sadece CPU, GPU ve RAM demek değildir. Ki diğer etmenler de donanım gücüne etki edebilirler. PS4 Slim GPU frekansı 111 MHz daha yüksek. Bluetooth ve Wi-Fi yongaları farklı. Onun dışında en önemli ve belki de sizin yaşadığınız soruna sebep olabilecek farkı söylüyorum: Güç tüketimi. PS4 90-150 Watt arası güç tüketirken PS4 Slim 55-110 Watt arası güç tüketiyor. Bu da şu demek. Olur da yeterli güç gelmezse PS4 fat model GPU frekansını düşürerek ısınmanın önüne geçmeye çalışıyor olabilir. Bu da sizin düşük kalitede bir görüntü almanıza sebep oluyor olabilir. Sürekli aynı donanım aynı donanım diye diye @377660 kullanıcısının üzerine gitmişsiniz. Fakat hesaba katmadığınız çok şey var. Her şeyi en iyi bildiğinizi düşünmekten vazgeçin, ki sürekli yeni şeyler öğrenebilin. PS4 Slim ile birlikte sadece kasa küçültülmedi, biraz daha yeniliklere ayak uydurulmaya çalışıldı. Durduk yere tartışma yaratıp insanları kırmayın.

Artı -1 Eksi
Slim ile Fat arasında herhangi bir grafik farkı yok. Son derece gereksiz bir tartışma.

Arkadaş PC'den PS4'de geçmiş olabilir bu yüzden grafikler kötü gelmiştir. "Görüntü 1K'lık PC gibi" gibi derken PS4'ün de zamanında sıfırının 1.000 TL'ye satıldığını unutmamak gerekir. 7.5 senelik bir donanımdan bahsediyoruz, oyunlar en yüksek ayarlarda değil, en optimize şekilde ayarlanmış olarak oynanıyor.

Öncelikle şunu belirtelim. PS4 ile PS4 Slim aynı donanıma sahip değiller. Donanım demek sadece CPU, GPU ve RAM demek değildir. Ki diğer etmenler de donanım gücüne etki edebilirler. PS4 Slim GPU frekansı 111 MHz daha yüksek. Bluetooth ve Wi-Fi yongaları farklı. Onun dışında en önemli ve belki de sizin yaşadığınız soruna sebep olabilecek farkı söylüyorum: Güç tüketimi. PS4 90-150 Watt arası güç tüketirken PS4 Slim 55-110 Watt arası güç tüketiyor. Bu da şu demek. Olur da yeterli güç gelmezse PS4 fat model GPU frekansını düşürerek ısınmanın önüne geçmeye çalışıyor olabilir.
Ana donanım aynı, ben oyuna etki edebilecek donanımlardan bahsediyorum, Wi-Fi çipi ve güç tüketimi gibiffarklılıkların olduğunu biliyorum.

Herhangi bir oyunun PS4 Slim özel bir optimizasyonu da yok, oynanışta Slim yapacağı herhangi bir fark olmayacaktır.

Sony'nin teknik özellikleri gösteren yerinde bile "PS4 Slim" diye özel bir başlık yok.

Hayır, ısınsa bile grafikleri düşüremez, mesela bazı konsollarda dinamik çözünürlük var ama PS4 Fat'de yok, konsol ısınsa bile aynı çözünürlükte ve aynı grafikte oynatmaya devam edecek. Burada konsolun ısınmasına göre ya da zorlanmasına göre dinamik değişen bir şey yok.

Ayrıca PS4 ısındığı zaman herhangi bir donanımı yavaşlatmaz.

PS4'ün ısındığı zaman donanımın performansını düşüdüğünü zannettiğine göre artık bu konu hakkında yaklaşık olarak ne kadar bir bilgi sahibi olduğunu gördüm.

Kalkıp bana PS4 Slimde yapılan ve oyun performanısına etki etmeyen değişiklikleri yazıp sanki bu konu hakkında bilgisizimişim gibi bir imaj vermeye çalışmayın, sizin ne kadar bilgili olduğunuzu az önce gördük.

Son düzenleme:
Ana donanım aynı, ben oyuna etki edebilecek donanımlardan bahsediyorum, Wi-Fi çipi ve güç tüketimi gibiffarklılıkların olduğunu biliyorum.

Herhangi bir oyunun PS4 Slim özel bir optimizasyonu da yok, oynanışta Slim yapacağı herhangi bir fark olmayacaktır.

Sony'nin teknik özellikleri gösteren yerinde bile "PS4 Slim" diye özel bir başlık yok.

Hayır, ısınsa bile grafikleri düşüremez, mesela bazı konsollarda dinamik çözünürlük var ama PS4 Fat'de yok, konsol ısınsa bile aynı çözünürlükte ve aynı grafikte oynatmaya devam edecek. Burada konsolun ısınmasına göre ya da zorlanmasına göre dinamik değişen bir şey yok.

Ayrıca PS4 ısındığı zaman herhangi bir donanımı yavaşlatmaz.

PS4'ün ısındığı zaman donanımın performansını düşüdüğünü zannettiğine göre artık bu konu hakkında yaklaşık olarak ne kadar bir bilgi sahibi olduğunu gördüm.

Kalkıp bana PS4 Slimde yapılan ve oyun performanısına etki etmeyen değişiklikleri yazıp sanki bu konu hakkında bilgisizimişim gibi bir imaj vermeye çalışmayın, sizin ne kadar bilgili olduğunuzu az önce gördük.

Birincisi olabilir dedim, öyle bir şey var demedim. İkincisi Wikipedia'yı kaynak olarak gösterme gafletine düştüğünü gördüğüme göre senin ne kadar "araştırmacı" olduğunu da görmüş olduk. Asıl siz bilgisizmişiz gibi bir imaj vermeye çalışmayın. Ayrıca ne dedim ben? GPU frekansını düşürüyor olabilir. Bu da takılmalara sebep oluyor olabilir. Dinamik çözünürlükle ilgili bir şey söyledim mi? Hayır. Zaten çözünürlük düşürse sanmıyorum takılma olsun. Her şeyi varsayımsal yazıyorum, kesin bir şey söylemedim. Ayrıca sizin dediğinize göre PS4 ısınsa bile donanımı yavaşlatmıyorsa ne kadar ısınırsa ısınsın aynı performansı vermeye devam etmeye çalışıyorsa özel durumlarda donanımlarda yanma meydana gelebilir ve Sony'nin buna izin vereceğini hiç ama hiç sanmıyorum. Bence bilginizi gözden geçirin ve biraz açık olun.

Yeni konular

Geri
Yukarı