PS5 coil whine neden olur?

Hocam tabii ki ses gelecek her makine çalışırken ısınır ve bunu soğutan fan dönerek onu soğutur. Fan sesi az da olsa kulağını dayadığında duyar insan makine çalışıyordur çünkü normaldir.
Anormal olan ise bu fanla birlikle bobin sesi oluşması.
Benim araştırmama göre dediğim gibi üstte de. PS5'lerin %95'i bu coil whine ile geliyor yapacak bir şey yokmuş.
Ancak rakibi Series X'te bildiğim kadarıyla böyle bir durum yok. Olsa bile çok azdır o da şanssızlık yani ekran kartlarında da oluyormuş.
İnşallah kullandıkça azalır ama azalacağa benzemiyor.

Kullandıkça azalan bir şey değil maalesef. Ancak Playstation'ınızı açıp, güç kaynağını çıkartıp, onu da açıp içine sesi engelleyecek bir madde (?) sıkmanız gerekiyor. Xbox bunu düşünmüş ve güç kaynağının içerisinde bobinlerin arasına bu maddeden eklemiş. Sony maalesef bunu eklememiş, sesin sebebi de bundan kaynaklanıyor.

Kullandıkça azalan bir şey değil maalesef. Ancak PlayStation'ınızı açıp, güç kaynağını çıkartıp, onu da açıp içine sesi engelleyecek bir madde (?) sıkmanız gerekiyor. Xbox bunu düşünmüş ve güç kaynağının içerisinde bobinlerin arasına bu maddeden eklemiş. Sony maalesef bunu eklememiş, sesin sebebi de bundan kaynaklanıyor.

Bundan sonraki partilerde Sony'nin de böyle bir şey yapma ihtimali var mı? Bir dahaki parti ne zaman gelir acaba?

Arkadaşlar PS5 kullanıcısıyım, cihazdan da son derece memnunum ama cihazın dibine girip kulağımı dayadığımda orada cızırtımsı gibi bir ses olduğunu fark ediyorum ilk aldığımdan beri. Sanki kullandıkça azalıyor ama ileride bir sorun oluşturmaz umarım değil mi?
İnternette yaptığım araştırmaya göre neredeyse %95 tüm PS5'lerde görülmüş.
Ne gıcıkça bu ya. Bobin sesiymiş ve bu ekran kartlarında falan da olan durummuş.
Ne diyorsunuz bu konuda?
İleride bir aksamı bozar mı bu ses çünkü fan sanki bir yere çatıyor gibi oluyor.

Silah gibi mi geri tepme sesi yapıyor?

Bundan sonraki partilerde Sony'nin de böyle bir şey yapma ihtimali var mı? Bir dahaki parti ne zaman gelir acaba?

Bana göre Sony'nin daha cihazlarında coil whine görüldüğünden haberi yok. Ben bile 3. partide aldım Allah'tan böyle vızıltı gibi dinlersem duyuluyor ama yani hoş değil neticede.
Şimdi mart gibi 4. parti gelecek o zaman da devam edecek bakın bu sorun benden demesi. Bu gidişle mat yüzeylisini çıkartırlar 4'te olduğu gibi.
Ben şahsen memnunum ama tek temennim bu cızırtımsı sesin aynı kalması umarım artmaz artarsa garantiye veririm. Hatta artmasa da vereceğim 1-1, 5 yıla en azından yenisiyle değişsin.
Silah gibi mi geri tepme sesi yapıyor?

Yok hocam abartmayın yanlış anladınız galiba :)
YouTube'da bakın böyle cızz gibi bir ses yapıyor derinlerden benimki. Ama kimininki cazır cazır çalışıyormuş kimisinde de hiç tık yokmuş cihazında. (PS5 kullananlardan bahsediyorum)

Biraz hortlatmak gibi olacak, PS5 ve Xbox Series X'te genel bir olay. Series X'te çok görülmemiş gibi durmasının sebebi satış adedi yüzünden, PS5 kadar satılsa onun da başlıklarını görürdük. Sadece onlarda da değil, RTX30 ve RX 6000XT serilerinde de çokça görülüyor, daha önceki serilerde de görüldü. Frekanslar yükseldikçe nüksediyor bu durum. Bir problem değil, ses dışında. Cihazın ömrüne de etkisi yok performansına da.

Biraz hortlatmak gibi olacak, PS5 ve Xbox Series X'te genel bir olay. Series X'te çok görülmemiş gibi durmasının sebebi satış adedi yüzünden, PS5 kadar satılsa onun da başlıklarını görürdük. Sadece onlarda da değil, RTX30 ve RX 6000XT serilerinde de çokça görülüyor, daha önceki serilerde de görüldü. Frekanslar yükseldikçe nüksediyor bu durum. Bir problem değil, ses dışında. Cihazın ömrüne de etkisi yok performansına da.

Haklısınız. Cihaza zararı yok ama oyuncuya var. Ben kestim o sesi anlamış değilim şu an PS5 çok sessiz bende. Sesli çalışırken hiç de sevemiyordum ben çünkü sese takılan biriyim o kadar kocaman bir kasa sessiz olacak.

Bu sesten bende de var, kulağımı dayayınca geliyor fakat tam olarak emin olamadım. Fan sesi midir bilemiyorum, açıkçası Coil Whine denilen şeyin nasıl ayırt edildiğini de bilmiyorum. Servis bir şey yapamıyor mu buna?

Konu hortladı biraz ama neyse.

Bu sesten bende de var, kulağımı dayayınca geliyor fakat tam olarak emin olamadım. Fan sesi midir bilemiyorum, açıkçası Coil Whine denilen şeyin nasıl ayırt edildiğini de bilmiyorum. Servis bir şey yapamıyor mu buna?

Konu hortladı biraz ama neyse.
Tiz bir vızıltı sesidir. Fan sesinin genelde plastik bir şeyden çıktığı belli olur.

Servis bir şey yapamaz maalesef.

Yeni konular

Geri
Yukarı