PS5 Hangi Ekran Kartına Denk?

Evet bunu konu sahibi de biliyor ve yazmış. Güç olarak RX 5700 XT ya da RTX 2070S gücündedir.

Kaynak? Konu sahibinin bildiğini biliyorum yazı okuma yeteneğim var yanlış bilgi olarak işaretlenen kişiye cevap olarak yazacaktım cevap olarak işaretlemeyi unuttum.

Son düzenleme:
Neye denk geldiğinin çok da önemi yok.
Bugün RX 5700 XT diyenler 5 yıl sonra PS5 üzerinde yağ gibi akan oyunun RX 5700 XT üzerinde en düşük ayarda bile zar zor 30 FPS verdiğini görünce anlarlar ne demek istediğimi.

Benzer şekilde 2013 sonunda çıkan 1.8 TFLOPS PS4 bile RDR2'yi stabil 30 FPS olarak oynatabiliyor. Şu an 2013 yılından kalma hangi 1.8 TFLOPS gücündeki GPU RDR2'yi sorunsuz oynatabiliyor?

O yüzden, GPU'nun gücü hakkında fikir vermesi dışında karşılaştırmanın hiç mantığı yoktur.

Kaynak? Konu sahibinin bildiğini biliyorum yazı okuma yeteneğim var yanlış bilgi olarak işaretlenen kişiye cevap olarak yazacaktım cevap olarak işaretlemeyi unuttum.
Google'da kısa bir araştırma ile birçok kaynaktan aynı cevapları alabilirsiniz. Mesajı cevaplamadığınız için ben de ortaya yazdınız sandım. İyi akşamlar.

Bugün RX 5700 XT diyenler 5 yıl sonra PS5 üzerinde yağ gibi akan oyunun RX 5700 XT üzerinde en düşük ayarda bile zar zor 30 FPS verdiğini görünce anlarlar ne demek istediğimi.

Benzer şekilde 2013 sonunda çıkan 1.8 TFLOPS PS4 bile RDR2'yi stabil 30 FPS olarak oynatabiliyor. Şu an 2013 yılından kalma hangi 1.8 TFLOPS gücündeki GPU RDR2'yi sorunsuz oynatabiliyor?

O yüzden, GPU'nun gücü hakkında fikir vermesi dışında karşılaştırmanın hiç mantığı yoktur.

PC de insanlar genel olarak güncelliği hedeflediği için bu durum pek sıkıntı yaratmıyor ve PS5'in Işın izleme açılan bir oyunda 4K30FPS anca verdiğini ve tam deneyimde bunun yeterli olmadığını herkes biliyor ve şuan yeni nesil olarak gerçekten grafiksel olarak mükemmel bir oyun görmediğimiz halde durum böyle PS5'in aynı PS4 Pro gibi bir modeli olacağı çok belli ve artık oyun firmaları eskisi gibi özel optimizasyon işine çok kafa yormayacaktır çünkü PS5 artık PC kadar güçlü bir konsol.

Hocam ekran kartı olarak bakmayın olaya. Muadili kartlar 2070s civarı gibi olsa da 4K performansta konsol alır. 3000 seri bile şuan DLSS olmasa 4K için aman aman yeterli değil. 4K 60 FPS olayı için konsol iyi. Yani bu tartışma ancak aşağı yukarı performans ve özellik karşılaştırması olur ki bu pratikte farklı işler.

Son düzenleme:
PS5'in aynı PS4 Pro gibi bir modeli olacağı çok belli ve artık oyun firmaları eskisi gibi özel optimizasyon işine çok kafa yormayacaktır çünkü PS5 artık PC kadar güçlü bir konsol.
Yeni nesil konsolların ilk çıktığı yıllar buna benzer şeyler söylenmezse zaten kıyamet kopar. PS4'ün ilk zamanlarda da düzgün oyun yoktu.
İlk oyunları PS3'e de çıkan AC Black Flag, BF4, Watch Dogs vs. gibi 3. parti oyunlar. Exclusive olarak ise şu an sorsan çoğu kişinin "O ney?" sorusunu soracağı KillZone Shadow Fall ve InFamous Second Son oyunlarıydı. Asıl baba oyunlar 2015'te sonra gelmeye başladı 2018'den sonra ise zirve yaptı.

Optimizasyon her zaman kafa yorulması gereken bir alan. PS5 bugün PC kadar güçlü. Yarın RTX 4000 çıktığı zaman PS5'in Ray Trace vs. özellikleri PC'lerin yanında oyuncak gibi kalacak. Ancak oyun yapımcıları var olan potansiyelin tamamını kullanmak için makinenin suyunu sıkacaktır. PS4'ün ilk çıkan oyunları ile son çıkan oyunları arasında bile devasa grafik farkı mevcut. En basitinden TLOU Remastered ve TLOU2. İkisi de PS4'e çıktı. İkisini de yapan aynı firma. Birisinde upscale edip piyasaya sürdüler diğerinde ise optimizasyonun dibine vurup "Vay be!" dedirtecek grafikler meydana getirdiler.

Yeni konular

Geri
Yukarı