PS5 kullanıcı deneyimlerim

Makaleler
3
Daha fazla  
Arkadaşlar merhabalar sizlere 2 gün önce kullanmaya başladığım PS5'imden bahsedeceğim. Yaklaşık 15 saat kadar vakit geçirdim kendisiyle.
1- ben PS3'ten geçtim benim gibi eski konsollardan geçenler (PS4 ve Xbox One hariç) ve hiç konsol kullanmamış kişiler düşünmeden alabilirler tabii PS5 alacaklarına eminlerse araştırmadan almayın yine de çünkü rakibi gayet de başarılı olan Series X var.
2-ben diskli versiyonu kullanıyorum yalnız şu anlık yanına bir CD almadım. PS Plus abonesi oldum ve bir sürü oyun benim oldu.
3-1080P'de kullanıyorum şu anlık televizyon üzerinde ve açıkçası bana kalırsa bütün oyunlar vs her şey TV üzerinde normal yayınlardan bile daha güzel gözüküyor. Tabii 4K TV'ye geçeceğim bende sonbahar gibi ama şunu söyleyeyim 7-8 sene 1080p kullanacaksanız bunu almayın derim bu cihaz 4K konsolu.
Hadi başlayalım :)
Dualsense.
Benim en çok hoşuma gidenlerden biri bu oldu. Yani şu an Astro ve destruction all star oyunlarında dualsense çok güzel geldi. Maalesef 4 oyunlarında dualshoch 4 gibi çalışıyor PS5 güncellemesi almadıysa ama ele oturuşu olsun rahat rahat oynatıyor hele bana DualShock 3'den sonra harika geldi. Son zamanlarda ortaya çıkan bozulma haberleri benim de başıma gelir diye korkuyorum ne yalan söyleyeyim inşallah gelmez.
FPS-performans-fan sesi-ısınma
Evet oyunların birçoğu 60FPS çalışıyor şüpheniz olmasın. 4 oyunlarında eğer zamanında 4 Pro güncellemesi almadıysa ve PS5 için de yeniden yeni versiyonu yapılmadıysa 30FPS çalışıyor ama beni rahatsız etmiyor. 60 ile 30 farkı da hissediliyor ama yani 30 FPS'lik bir oyunu 15dk oynadıktan sonra alışıyor insan.
SSD sayesinde gayet hızlı ama maalesef geriye uyumlulukta pek de bir farkı yok 4 serisinden yani yine hızlı ama taş çatlasın 15sn atar. Kendi 5 oyunlarında aşırı aşırı hızlı ama yani SSD gücünü göreceğim diyorsanız PS5 sürümlü oyunlara bakın.
Fan sesi olarak adam akıllı hiç ses vermedi şu ana kadar ama şunu da eklemek gerek. Bunu ben 4 oyunlarıyla kullanıyorum çoğu zaman onlarda bir zahmet ses vermesin verirse ayıp zaten yarın bir gün GTA6 gibi yapımları göreceğiz o zaman merak ediyorum. Ben bir de 1080P'de kullandığım için kendisi çok mutlu rahat rahat oturup yayılıyor 7-8 ay sonra 4K performansında da göreceğiz bakalım ak g. T kara g. T ortaya çıkar o zaman.
Isınma olarak yani gözüme çarpan sağ kanadında arkadaki alt taraf biraz ısınıyor elimi koyduğumda herhalde arkada hava çıkışları olduğu içindir.
Yazılım.
Kullanımı çok rahat ve basit 15dk kullanan birisi %98 keşfeder ara yüzdeki her şeyi. Gayet de hızlı çalışıyor.
Oynadığım oyunlar ve almayı düşündüklerim.
Şu ana kadar Astro, destruction all star, God of War, Days Gone, The Last of Us Remastered oynadım.
Almayı düşündüğüm ise şu anlık ya spider man miles morales Ultimate versiyon ya da gran turismo 7.
Evet sorusu olan varsa sorsun lütfen aldıktan sonra pişman olmayın az para değil bunlar.
Xbox Series X de bakın derim almadan önce.
İnşallah almak isteyenler alır. 4 kullanıcılarına tavsiyem ve de Xbox One kullanıcılarına.
Bu konsola bence geçmek için sebebiniz yok. Daha bu cihazın yazılımı bile oturmadı bunun için borca girecekseniz bir şeylerinizi satacaksanız biriktirdiklerinizle zar zor geçecekseniz ve elinizde 4 serisi makineniz var ise en azından şu stok sorunları çözülene kadar bekleyin derim almak da zor çünkü maddi açıdan tamamsın ama yakalayan yakalayana bunu şu anda. Para sıkıntı değil stok da yakalarım alırım diyorsanız geçin keyif sizin :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Oyun fiyatları zorladı mı sizi hocam? Ben de düşünüyorum da oyun fiyatları biraz çok gibi.
Oyun konusunda anadolu yakasında olanlar için Kadıköy Yazıcıoğluna gidip bir sürü yerde takas yapabiliyorsunuz oyuna göre üstüne para ödersiniz veyatta alırsınız bence en mantıklısı bu şekilde zaten PS Store indirimi yakalarsanız alırsınız

Oyun fiyatları zorladı mı sizi hocam? Ben de düşünüyorum da oyun fiyatları biraz çok gibi.

Hocam oyun fiyatları zorladı tabii 700TL'lere oyun var yani bu PS5'e özgü durum değil yeni nesil oyunlar böyle mecbur abonelik kullanıyoruz.
Ben alırım oyun ama sonra onu ya satarım ya da takaslarım bir şeyler yaparım. Diskli versiyonu seçmemin sebebi o çünkü.
Oyun konusunda Anadolu yakasında olanlar için Kadıköy Yazıcıoğluna gidip bir sürü yerde takas yapabiliyorsunuz oyuna göre üstüne para ödersiniz veyahut da alırsınız bence en mantıklısı bu şekilde zaten PS Store indirimi yakalarsanız alırsınız

Kesinlikle yapılabiliyor. Başka şehirlerde yaşayanlar da kargolayıp gönderebiliyor oyunlarını.
Kim uğraşır onunla derseniz koyun Letgo'ya illa ki bir şeyler yaparsınız.

Oyun konusunda Anadolu yakasında olanlar için Kadıköy Yazıcıoğluna gidip bir sürü yerde takas yapabiliyorsunuz oyuna göre üstüne para ödersiniz veyahut da alırsınız bence en mantıklısı bu şekilde zaten PS Store indirimi yakalarsanız alırsınız

Anadolu yakasındayım daha önce hiç konsolum olmadı oyun falan takaslamadım. Kendi oyunumuzu verip başka bir oyun mu alıyoruz? Bir de bunun güvenliğini sağlayan yerler var mı? Mesela bozuk bir oyun verilirse bana ne yapacağım?

Dijital sürüm bana göre zaten külleyen zarar. O yüzden Letgo bile iş görür takas konusunda.

2.el kutulu fiyatları zaten sıfırı fiyatında olduğu için pek umudum yok böyle yerlerden. Çevrendekilerle takas yaparsın tabii. Ama iş satın almaya gelince adam sıfırına yakın fiyat çıkarıyor. Dijital alırsan sadece PS Store'den oyun alabileceksin. Bir de oyunu indirmek için bekleyeceksin. Eğer kötü internetiniz var ise belki de konsolu 2 gün açık bırakacaksınız. Zaten kutulu oyunların çoğu PS Store'den daha ucuz oluyor. Ben alırsam PS Store'ye bağlı kalmamak için diskli sürümü alacağım.

Anadolu yakasındayım daha önce hiç konsolum olmadı oyun falan takaslamadım. Kendi oyunumuzu verip başka bir oyun mu alıyoruz? Bir de bunun güvenliğini sağlayan yerler var mı? Mesela bozuk bir oyun verilirse bana ne yapacağım?

Almadan önce rica edin uzaktan geliyorum bir daha dönmeyeyim çalıştırır mısınız deyin oyunu takıp çalıştırırlar sonra alırsınız olayı kısaca özetleyeyim size elinizde Last of Us olduğunu farz edelim yazıcıoğlunda X bir dükkana girdiniz takas yapan Last of Us'u verip RDR 2 alacağım dediniz örnek verelim sallıyorum Last of Us 80 TL değerinde olsun RDR 2 200 dükkan size şu kadar daha ödemelisin diyor 120 TL mesela 120 TL ve oyununuzu verip RDR 2'yi alıyorsunuz takas oluyor fiyatlar tamamen sallama yani sıfır değeri 300 TL olan bir oyunu oynadığınız oyunu verip üstüne 100-150 TL daha koyup oynayabiliyorsunuz şu an en mantıklı olan Türkiye şartlarında böyle

Almadan önce rica edin uzaktan geliyorum bir daha dönmeyeyim çalıştırır mısınız deyin oyunu takıp çalıştırırlar sonra alırsınız olayı kısaca özetleyeyim size elinizde Last of Us olduğunu farz edelim yazıcıoğlunda X bir dükkana girdiniz takas yapan Last of Us'u verip RDR 2 alacağım dediniz örnek verelim sallıyorum Last of Us 80 TL değerinde olsun RDR 2 200 dükkan size şu kadar daha ödemelisin diyor 120 TL mesela 120 TL ve oyununuzu verip RDR 2'yi alıyorsunuz takas oluyor fiyatlar tamamen sallama yani sıfır değeri 300 TL olan bir oyunu oynadığınız oyunu verip üstüne 100-150 TL daha koyup oynayabiliyorsunuz şu an en mantıklı olan Türkiye şartlarında böyle

Mantıklıymış aslında. Sonraki sınıfa geçtiğimde belki bilgisayarımı satıp alabilirim konsolu. Önce biraz sorunlarının çözülmesini bekliyorum.

Geri
Yukarı