PS5'in PS3 ve Öncesi Konsollara Geriye Dönük Uyumluluk Olmaması

Makaleler
20
Yer
Nordschleife
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Hem Microsoft hem Sony bu nesilde geriye dönük uyumluluk konusunda çalışmalara başladılar Microsoft konsolunu Sony'den önce gösterdi. Hatta bazı editörlere bitmemiş konsolu gönderdiler. Sony bugün PS5'in özelliklerini tanıttı. Geriye dönük uyumluluk sadece PS4 ve PS4 Pro için geçerli olduğunu söyledi. PS3 ve gerisi için hiçbir şey söylemedi. Microsoft Xbox One zamanında birçok Xbox(ilk çıkan Xbox) ve Xbox 360 oyunlarının önemli bir kısmını Xbox One için geliştirdi. Sony neden PS3 ve öncesine geriye dönük uyumluluk vermemiş olabilir sizce?

Sony; yaptığı işin tutulmamasını istemiyor olabilir. Sonuçta daha önceleri kullanan platformlara sahip birçok insan var ve yenilerini aldırtmak, kullandırtmak istiyor. Intel'in her sene yeni çipset, yeni pin yapısı geliştirmesi gibi bir olay olabilir.

Microsoft biraz daha kendine güveniyor da olabilir. Neyse ben konsoldan pek anlamam, biraz bilgisayara kafa yorayım :D

PS4'ün geriye dönük uyumluluğunu sağlamak basit çünkü PS5 de PS4 de x86 mimarisini kullanıyor.
PS3 ise Cell mimarisini kullandığı için native olarak çalıştırılması mümkün değil. Bir tür emülatör ile mümkün olabilir. Tüm PS3 oyunların tek tek optimize edilmesi gerekiyor. Atılan taş hesabı ile Sony 3-5% için PS3 ile uğraşmaz.

%90 Kullanılan SSD
%9 Teknik bilgiler ve teknolojilerin nasıl çalıştığı
%1 PS 4 uyumluluğu

Çok saçma bir canlı yayındı. Oyuncuları etkileyecek neredeyse hiçbir şey yoktu.
Zaten yayinin hedefi oyuncular değil, geliştiriciler.

PS3 ve daha eski sürümler, saçma sapan bilmediğimiz işlemciler kullanıldı. Ama Xbox 360 PowerPC, Orijinal Xbox, direkt HP bir sistem üzerinden yapılmis diye video izledim.

Yani MS hep doğası gereği X86 mimarisi yada ona yakın bir mimaride ilerledi. Çünkü elindeki geliştirici ekip sürekli X86 PC'ler için OS yazmakta ve geliştirmekte idi. Sen şimdi kalkıp elindeki binlerce gelistiriciye "Hadi bakalım gidin siz Cell mimarisini öğrenin" der mi? Demez.

Mimariler çok benzer veya aynı olduğu için çok büyük emek sarf etmeden oyun port edilmiş oluyor. Ama PS3, PS2 oyununu oynatabilmek için PS2 işlemcisi vardı anakartta. İnanabiliyor musun? Daha sonra kaldırıp tamamen yazılıma çevirmeye çalıştılar ama yemedi.

Şimdi çıkıp deyin ki bana, ben PS5 alınca gidip PS2 oyunu alıp takmak istiyorum. Zaten bu şeyi alacak kitlenin %1'ı bile yapmaz. Nereden bulacaksın ki? PS3 özel oyunları zaten PS4'e Remake yada Remastered olarak çıktı. Ne gerek var 3, 2, 1 desteklemeye. Zaten 4'e bir çoğu çıktı :) O %1 için 1 USD harcamaya değmez. Emekten bahsetmiyorum bile.

Bence geriye uyumluluk çok fazla da takılmaması gereken bir konu. Elimde PS4 var. Hiç PS2 oyunu takip oynamak istemedim. İstesem gider PC'ye emulator indirir gecerim.

Zaten yayinin hedefi oyuncular değil, geliştiriciler.
Geliştiriciler için olduğunun farkındayım, onu anladık zaten. Benim eleştirdiğim kısım şu, milyonlarca oyuncu köpek gibi bekliyor PS5 özelliklerini, yeniliklerini, planlarını vs.. Ama sen gidiyorsun, dönüp dolaşıp her şeyi SSD'ye bağladığın, sunan kişinin uyku getirecek bayacak şekilde konuştuğu, teknik bilgilerin %70'inden fazlasının geliştiriciler için sunulduğu ve çoğu yerde tam bilgi bile vermediğin 1 saatlik canlı yayın sunuyorsun. Bravo Sony, başka ne diyeyim.

Bir de canlı yayında PS5 tanıtılcak diye o kadar hypelandı. Sonuç? Boşa geçen 1 saat.

Geliştiriciler için olduğunun farkındayım, onu anladık zaten. Benim eleştirdiğim kısım şu, milyonlarca oyuncu köpek gibi bekliyor PS5 özelliklerini, yeniliklerini, planlarını vs.. Ama sen gidiyorsun, dönüp dolaşıp her şeyi SSD'ye bağladığın, sunan kişinin uyku getirecek bayacak şekilde konuştuğu, teknik bilgilerin %70'inden fazlasının geliştiriciler için sunulduğu ve çoğu yerde tam bilgi bile vermediğin 1 saatlik canlı yayın sunuyorsun. Bravo Sony, başka ne diyeyim.

Bir de canlı yayında PS5 tanıtılcak diye o kadar hypelandı. Sonuç? Boşa geçen 1 saat.
Zaten koskoca Sony, o şekilde PS5'i duyuracak ise hiç duyurmasın. PS4'ün duyuruluşunu izledikten sonra o şekilde gösteri kesinlikle yapılamaz.

PS5 özellikleri zaten pek çok farklı yerde sızdırıldı. GPU, CPU, bunun gücü. GitHub sızıntısı da var ortada. Birazcık OC ile işi kurtarmaya çalışmışlar ama bu da yemez,

Yani işi bilenler, zaten buradan bir şey çıkmayacağını biliyordu, söylüyordu. Bende Multiplayer kanalından takip ettim. Enis Kirazoğlu daha yayın başındayken söyledi bu yayından bir şey çıkmaz diye. Öyle de oldu.

Ben aslında şu yeni Dualshock 5'in tanıtılmasını beklerdim. Onun sensörlerinin nasıl çalıştığı, kullanıcıya ne gibi bir farklılık hissettireceğini. Ama yapmadılar. En azından SSD'yi tanıttıkları gibi tanıtmadılar.

Zaten koskoca Sony, o şekilde PS5'i duyuracak ise hiç duyurmasın. PS4'ün duyuruluşunu izledikten sonra o şekilde gösteri kesinlikle yapılamaz.

PS5 özellikleri zaten pek çok farklı yerde sızdırıldı. GPU, CPU, bunun gücü. GitHub sızıntısı da var ortada. Birazcık OC ile işi kurtarmaya çalışmışlar ama bu da yemez,

Yani işi bilenler, zaten buradan bir şey çıkmayacağını biliyordu, söylüyordu. Bende Multiplayer kanalından takip ettim. Enis Kirazoğlu daha yayın başındayken söyledi bu yayından bir şey çıkmaz diye. Öyle de oldu.

Ben aslında şu yeni Dualshock 5'in tanıtılmasını beklerdim. Onun sensörlerinin nasıl çalıştığı, kullanıcıya ne gibi bir farklılık hissettireceğini. Ama yapmadılar. En azından SSD'yi tanıttıkları gibi tanıtmadılar.
Evet, ben de ondan bahsediyorum işte. Sözde bir şeyleri gizli tutup bir şeyleri açıklayacaklar ama tam bir hayal kırıklığı. Zaten sızdırılmış bilgiler var, onları resmileştirelim başka bir şey anlatmaya gerek yok demişler resmen.
Sizde de hayal kırıklığı olmuş, çok belli.

Başta Xbox olmak üzere, sadece konsolda değil diğer ürünlerde de, hem ürünün gizemini korumayı başaran hem de özelliklerini geliştiricilerin de oyuncuların da ilgisini çekecek şekilde sunmayı başaran onlarca firma var. Bence Sony, tanıtım işlerini hiç beceremiyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı