Psikiyatri Sicili Pilotluğa Engel mi?

Minerva

Decapat
Pilot olmayı düşünüyorum. Takıntı ve dikkat eksikliği problemlerim var. Doktor sicile işleyeceğini belirtti. Çevremdekilere danışmamı istedi. İlaç tedavisine başlamam sorun teşkil eder mi?

Eğer reçeteli ilaç kullanmanı sağlıyorsa veya e-nabız e-devlet gibi sistemlerde görülüyorsa zaten pilot sağlık raporu alamazsın maalesef. Örneğin şeker hastası olanlar ilaç kullandığında sistem otomatik uyarıyor bu kişide diyabet var vs. diye.

Takıntı ve dikkat dağınıklığı sorunu yaşıyorsan zaten eğitimde başarısız olursun bence. Yanlış anlama ama pilotluk mesleği ful dikkat ve koordinasyon istiyor. Sizinle sorun yaşayan biri veya bir sorun farkeden bir öğretmen pilot olursa sizin eğitiminizi durdurabilir.

Takıntı ve dikkat eksikliği olan birinin pilotluk yapabileceğini sanmıyorum. Tamam, uçağı kullanmana engel değil ama bu mesleğin psikolojik etkenlerinin önemi, uçağı kullanmaktan öte bir şey zaten.

Uçaklar artık o kadar modern ki zaten kendileri uçuyor, pilotun etkisi ise psikolojik ve acil durumda karar verme yetisi daha çok :)

Tamam, uçağı kullanmana engel değil ama bu mesleğin psikolojik etkenlerinin önemi, uçağı kullanmaktan öte bir şey zaten.
Pilot sağlık raporu alamaz zaten. Alamazsa lisans dondurulur veya hiç verilmez zaten. Örneğin diyabet hastalığı veya şeker hastalıklarına yakalanan veya mevcut olarak bu hastalığa sahip olanlar sisteme kaydediliyor ve başvuru yaptığında doktor direkt bu ikazı alıyorlar. Özellikle onu kontrol ediyorlar.

Pilot sağlık raporu alamaz zaten. Alamazsa lisans dondurulur veya hiç verilmez zaten. Örneğin diyabet hastalığı veya şeker hastalıklarına yakalanan veya mevcut olarak bu hastalığa sahip olanlar sisteme kaydediliyor ve başvuru yaptığında doktor direkt bu ikazı alıyorlar. Özellikle onu kontrol ediyorlar.
Ben hani yanlışlıkla aldı senaryosunu çizdim :D Onun da olmama ihtimali %99.9999 ama olsun :) Bu gözler sahte lisansla 20 yıl uçan pilotlar gördü :D

Eğer reçeteli ilaç kullanmanı sağlıyorsa veya e-nabız e-devlet gibi sistemlerde görülüyorsa zaten pilot sağlık raporu alamazsın maalesef. Örneğin şeker hastası olanlar ilaç kullandığında sistem otomatik uyarıyor bu kişide diyabet var vs. diye.

Takıntı ve dikkat dağınıklığı sorunu yaşıyorsan zaten eğitimde başarısız olursun bence. Yanlış anlama ama pilotluk mesleği ful dikkat ve koordinasyon istiyor. Sizinle sorun yaşayan biri veya bir sorun farkeden bir öğretmen pilot olursa sizin eğitiminizi durdurabilir.
O zaman pilotluk hayalim buraya kadar demek oluyor.

Geri
Yukarı