Psikiyatriye gidince ne denmelidir?

Kimseye bir şey kanıtlamak zorunda değilim. Çevremde birçok arkadaşım bu sorun yüzünden hayal ettiği mesleğe giremedi. Ben sizin faydanıza olacak bir bilgi paylaştım.
Kulaktan dolma bilgiler ile eksik biliyorsunuz alın ben size kaynaklı bilgi sunayım:

657 sayılı Kanunun 48. maddesine göre akıl hastalığı olarak ifade edilen psikolojik rahatsızlıklar engelli statüsünde personel alımlarında bir sorun oluşturmamaktadır.

Normal statüdeki
memur alımlarında bu türden rahatsızlıkların sorun oluşturması ancak rahatsızlığın görevin devamlı yapılmasına engel oluşturması halinde söz konusudur.

Bu durum Kanunun 48. maddesinde "53 üncü madde hükümleri saklı kalmak kaydı ile görevini devamlı yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı bulunmamak." şeklinde ifade edilmiştir. Madde hükmüne göre her türlü akıl hastalığı değil, sadece görevin devamlı yapılmasına engel olabilecek nitelikteki rahatsızlıklar memur olmaya engel görülmüştür.

Kulaktan dolma bilgiler ile eksik biliyorsunuz alın ben size kaynaklı bilgi sunayım:

657 sayılı Kanunun 48. maddesine göre akıl hastalığı olarak ifade edilen psikolojik rahatsızlıklar engelli statüsünde personel alımlarında bir sorun oluşturmamaktadır.

Normal statüdeki
memur alımlarında bu türden rahatsızlıkların sorun oluşturması ancak rahatsızlığın görevin devamlı yapılmasına engel oluşturması halinde söz konusudur.

Bu durum Kanunun 48. maddesinde "53 üncü madde hükümleri saklı kalmak kaydı ile görevini devamlı yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı bulunmamak." şeklinde ifade edilmiştir. Madde hükmüne göre her türlü akıl hastalığı değil, sadece görevin devamlı yapılmasına engel olabilecek nitelikteki rahatsızlıklar memur olmaya engel görülmüştür.

Burada yazanlar sadece kağıt üstü bilgiler. Dosyan kuruma gidince o kadar sağlam insan arasından psikolojik rahatsızlığı olanı seçecek değiller. Her kurumun yönetmeliği farklı.

Burada yazanlar sadece kağıt üstü bilgiler. Dosyan kuruma gidince o kadar sağlam insan arasından psikolojik rahatsızlığı olanı seçecek değiller. Her kurumun yönetmeliği farklı.

Konuyu açan kişinin kariyerinde yakın zamanlarda memur olmayı düşünüyor mu? Bilmiyorum. Elbet bir gün iyileşecek. O zamanda bir sorun kalacak mı?

Konuyu açan kişinin kariyerinde yakın zamanlarda memur olmayı düşünüyor mu? Bilmiyorum ama elbette iyileşecek tabii ki. O zamanda bir sorun kalacak mı?
Aldığı tanı ömrü boyunca onu takip edecek. Üniversiteden birçok Psikolog arkadaşım var ve psikolojik rahatsızlığı olanlar özel hastanede kayıtsız olarak muayene olmaları ve ilaçlarını kayıtsız almaları gerekiyor diye söylemişlerdi. Artık her şey elektronik ortamda. Üzülüyorum gencecik insanlar kendi elleriyle hayatlarını çöpe atıyorlar yazık.

Aldığı tanı ömrü boyunca onu takip edecek. Üniversiteden birçok psikolog arkadaşım var ve psikolojik rahatsızlığı olanlar özel hastanede kayıtsız olarak muayene olmaları ve ilaçlarını kayıtsız almaları gerekiyor diye söylemişlerdi. Artık her şey elektronik ortamda. Üzülüyorum gencecik insanlar kendi elleriyle hayatlarını çöpe atıyorlar yazık.

Tanı alacakta akıl hastalığı değil ki, bu psikolojik bozukluk ve aslında basit bir psikolojik bozukluk. En azından diğer rahatsızlıklara göre. ayrıca "kendi elleriyle hayatlarını çöpe atıyorlar" diyorsun da sen sosyal fobiyi basit bir sorun sanıyorsun herhalde.

Bunlar eskiden yoktu. Her insanın huyu farklı utangaç çekingen olabilir bunlar zamanla geçer. Eminim 15 16 yaşında olan bir arkadaşımızdır. Atanmış birçok arkadaşım kayıt dışı tedavi oluyorlar ilaçları kayıt dışı alıyorlar.

Geri
Yukarı