PSN Neden Kapatıldı? İşte Cevabı...

Recep Baltaş

Technopat
Yönetici
Katılım
14 Ağustos 2010
Mesajlar
68.689
Çözümler
823
Beğeniler
94.135
Yer
İstanbul
Degerli PlayStation Network/Qriocity Müsterisi:

17 Nisan ile 19 Nisan 2011 tarihleri arasinda, bazi PlayStation Network ve Qriocity hizmeti kullanici hesabi bilgilerinin agimiza yasadisi ve izinsiz yapilan bir girisle baglantili olarak tehlike altinda oldugunu kesfettik. Bu izinsiz girise yanit olarak:
PlayStation Network ve Qriocity hizmetlerini geçici olarak kapattik;
Ne olduguna dair eksiksiz ve kapsamli bir arastirma yürütmesi için disaridan, taninmis bir güvenlik firmasini görevlendirdik ve
Kisisel bilgilerinizin daha da iyi korunmasini saglamak amaciyla sistemimizi yeniden insa ederek agimizin alt yapisini güçlendirmek ve güvenligini artirmak için gereken adimlari hizla attik.
Bu sorunlari mümkün oldugunca çabuk ve etkili bir sekilde ortadan kaldirmak için elimizden geleni yaparken gösterdiginiz sabir, anlayis ve iyi niyet için tesekkür ederiz.

Olayin ayrintilari arastirilmaya devam ediliyor olsa da, sagladiginiz su bilgilerin yetkisiz bir kisi tarafindan ele geçirildigine inaniyoruz: ad, adres (sehir, eyalet, posta kodu), ülke, e-posta adresi, dogum tarihi, PlayStation Network/Qriocity sifreleri, oturum açma bilgileri ve kullanici adi/PSN online ID (çevrimiçi kimlik). Satin alma geçmisiniz ve fatura adresiniz (sehir, eyalet, posta kodu) dahil profil verileriniz ve PlayStation Network/Qriocity sifresi güvenlik yanitlariniz da ele geçirilmis olabilir. Sorumlu oldugunuz bir kisi için bir alt hesaba izin verdiyseniz, sorumlu oldugunuz kisilerin verileri de ele geçirilmis olabilir. Su an kredi karti bilgilerinin alindigina dair herhangi bir kanit bulunmasa da, bu olasiligi göz ardi edemeyiz. PlayStation Network veya Qriocity'ye kredi karti bilgilerinizi girdiyseniz, ihtiyatli olmak amaciyla kredi karti numaranizin (güvenlik kodu hariç) ve son kullanma tarihinin de ele geçirilmis olabilecegini bildiriyoruz.

Güvenliginiz için kisisel bilgilerinizi veya önemli bilgilerinizi isteyen e-postalara, telefon çagrilarina ve mektupla yapilan sahtekarliklara karsi dikkatli olmanizi öneriyoruz. Sony e-posta da dahil olmak üzere hiçbir sekilde sizinle irtibata geçerek kredi karti numaranizi, vergi numaranizi veya benzer bir numarayi ya da diger kisisel bilgilerinizi istemeyecektir. Sizden bu bilgiler istendiyse, karsinizdakinin Sony olmadigindan emin olabilirsiniz. PlayStation Network ve Qriocity hizmetleri tamamen geri geldiginde, oturum açarak sifrenizi degistirmenizi önemle tavsiye ediyoruz. Ayrica, PlayStation Network veya Qriocity kullanici adinizi veya sifrenizi baska hizmetler veya hesaplar için kullaniyorsaniz, bunlari da degistirmenizi önemle tavsiye ediyoruz.

Kimlik hirsizligina veya diger mali kayiplara karsi korunmak için hesap hareketlerini incelemenizi ve kredi karti veya benzeri raporlarinizi takip etmenizi tavsiye ediyoruz.

Bu olayla ilgili arastirmamizi tamamlarken gösterdiginiz sabir için tesekkür ediyor ve herhangi bir rahatsizlik için üzüntülerimizi bildiriyoruz. Ekiplerimiz bu konu üzerinde 24 saat çalisiyor ve hizmetler mümkün olan en kisa sürede geri gelecek. Sony bilgilerin korunmasini çok ciddiye almaktadir ve kisisel bilgilerin korunmasi için ilave önlemler almak amaciyla çalismaya devam edecektir. Müsterilerimize kaliteli ve güvenli eglence hizmetleri sunmak en büyük önceligimizdir. Sorulariniz için lütfen tr.playstation.com/psnoutage adresinden bizimle irtibata geçin.

Saygilarimizla,
Sony Network Entertainment ve Sony Computer Entertainment Ekipleri(Önceden PlayStation Network Europe Limited adiyla bilinen) Sony Network Entertainment Europe Limited, PlayStation Network/Qriocity kisisel verilerinin veri denetleyicisi Sony Computer Entertainment Europe Limited'in bagli kurulusudur.
 
Yukarı