PSU değiştirdikten sonra E7400 sisteme görüntü gelmiyor

physX10

Centipat
Yer
Çankaya/ANKARA
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba arkadaşlar,

Öncelikle masaüstü bilgisayarıma ne olduğundan bahsedeyim. Bir gün bilgisayarımla işim bittikten sonra güzelce işletim sistemi yardımıyla kapattım, fakat bilgisayarın fişini prizden çekmemiştim her zamanki gibi. Uyudum, ertesi gün tekrar kullanmak için çalıştırdığımda bilgisayarım hiçbir şekilde tepki vermiyordu. Ne ekran görüntüsü, ne fan sesi, ne bir ışık. sorunun gece yarısı, ben uyurken elektriklerin bir iki defa gitmiş olması ve bilgisayarın bazı parçalarına zarar vermiş olması olduğunu düşündüm. daha spesifik bir şekilde: PSU'nun içindeki (sanırım) cam sigorta elektrik kesintisinden ötürü yanmıştı. internetten araştırdım, kendim bazı denemeler yaptım ve sorunun ya PSU ya da anakart ile ilgili olabileceğini düşündüm.

Bu esnada bilgisayarımın özelliklerini paylaşmak istiyorum.

Power Supply (PSU): Bross ATX-230 230W.
Anakart: ASUS P5KPL-AM SE.
İşlemci: Intel® Core™ 2 Duo E7400.
Ekran kartı: AMD Radeon HD5450 2 GB 64 Bit.
RAM: Kingston 2x2GB DDR2.

Evet, yaptığım tetkikler üzerine internetten ikinci al, aynı anakart ve PSU sipariş ettim. Yeni aldığım ürünler:

Anakart: ASUS P5KPL.
PSU: Bross ATX-230 230W.

Anakart erken geldiği için denemek için hemen taktım, fakat hiçbir değişiklik olmadı. Aynı şekilde hiçbir ses, ışık, görüntü gelmiyordu. Birkaç gün bekledim ve bugün PSU geldi. PSU'yu taktım ve sevindirici haber! CPU ve PSU fanları çalıştı. Bilgisayar çalışmaya başladı fakat nedense ekrana hiçbir görüntü gelmedi, BIOS başlamadı. Klavye ve fare de takarak denedim. Çalışmayan şeyin BIOS olduğuna netlik getirdim, çünkü klavye farenin ışıkları yanmıyordu. Yani bilemediğim bir sebepten ötürü BIOS başlamıyordu, haliyle ekrana BIOS'a erişim için tuşların basıldığı ekran da gelmiyordu. BIOS başlamadığı için işletim sistemi de başlamıyordu.

Bu sorunu çözmek için zibilyon tane çözüm denedim 7 saattir ve şu an sağ el işaret ve baş parmaklarım donanım tak çıkar yapmaktan sızlıyor.

Bildirmek istediğim bir şey var, ekran kartının sorunlu olup olmadığını denemek için ekran kartının on-board VGA girişine, ekran kartını bağladım. Çalışmadı fakat RAM'i tak çıkar yapınca nedense bir defa çalıştı, dedim tamam çözdük! Kapattım bilgisayarı ve 3 saat daha başka şeyler denememe rağmen o vakitten beri bir daha çalışmadı.

Çözüm önerilerinize açığım. Her türlü fotoğraf vb. atabilirim. Şimdiden teşekkürler.

Hocam, RAM'leri söküp parlak yerlerini yumuşak bir silgi ile temizleyip takın. BIOS pilini söküp tekar takın. Bu şekilde deneyin. Olmazsa eski anakart için aynı şeyi deneyin.

İki anakartta görüntü vermedi mi?

Hocam, iki adet RAM varsa tek tek deneyin.

Hocam, RAM olmadan PC açılmaz. Onboard RAM diye bir şey yok. Onboard ekran kartı var. Bunun çalışması için bile RAM lazım.

Yeni konular

Geri
Yukarı