PSU değiştirdikten sonra sistem sıcaklığı arttı

GreatArcher

Kilopat
Makaleler
1
Önceden ekran kartı 35-40 arasındayken şimdi 50-55 derece oluyor boşta. CPU sıcaklığı önceden kaçtı bilmiyorum ama şimdi o da 50-55 derece boşta. Sebebi ne olabilir? Önceki PSU FSP 450-60apn, şimdiki PSU Cooler Master MWE white 650W.

Önceden ekran kartı 35-40 arasındayken şimdi 50-55 derece oluyor boşta. CPU sıcaklığı önceden kaçtı bilmiyorum ama şimdi o da 50-55 derece boşta. Sebebi ne olabilir? Önceki PSU FSP 450-60apn, şimdiki PSU Cooler Master MWE white 650W.
İstersen 1000w olsun hocam işlemcinin çekeceği tdp değeri bellidir. Yaşadığınız sorun psu kaynaklı değil.

Boştaki değerler önemli değil.
Yük altında pek bir şey değişmedi. Ama araştırınca boşta 50 ve üstü normal değil diyorlar. Ömrü azalıyor galiba. Önceden ekran kartı fanlarını boştayken açmazdı. Şimdi arada bir kendini soğutmak için açıyor.
İstersen 1000w olsun hocam işlemcinin çekeceği tdp değeri bellidir. Yaşadığınız sorun psu kaynaklı değil.
Önceden de kasa kapağı açıktı, şimdi de açık. Ne değişmiş olabilir o zaman. Fanları falan ellemedim.

İstediğiniz PSU'yu takın ama sistem ihtiyacından fazla güç çekmez. PSU'nun ısınmaya etkisi olmaz bu şekilde. En fazla PSU fanı kasanın içine bakıyorsa sıcağı kasanın içini ısıtabilir. Bu da aşırı bir sıcaklık farkı yaratmaz.

İstediğiniz PSU'yu takın ama sistem ihtiyacından fazla güç çekmez. PSU'nun ısınmaya etkisi olmaz bu şekilde. En fazla PSU fanı kasanın içine bakıyorsa sıcağı kasanın içini ısıtabilir. Bu da aşırı bir sıcaklık farkı yaratmaz.
O zaman sebebi ne işte onu merak ediyorum. Başka bir şeyi ellemedim. Sadece PSU taktım ve bu kadar sıcaklık farkı oluştu.

Kasanın hava girişlerini kapatmış olabilir misiniz? PSU'yu taktıktan sonra mesela kasayı yerine koyarken hava girişlerini duvara veya herhangi bir şeye yaslayıp kapatmak gibi.

Kasanın hava girişlerini kapatmış olabilir misiniz? PSU'yu taktıktan sonra mesela kasayı yerine koyarken hava girişlerini duvara veya herhangi bir şeye yaslayıp kapatmak gibi.
Kasanın şuan 2 kapağı da açık ve aynı konumda bulunuyor. PSU fazla kablolarını kasanın kablo gizleme yerinden dışarı çıkardım. Kabloların olduğu kapağı kapatmaya çalıştım ama kablolar yüzünden kapanmadı ve açık bıraktım. Tek değişiklik bu. Başka bir değişiklik yok.

Ortam sıcaklığı vb. etkenler de sıcaklığa etki edebilir.

Geri
Yukarı