PSU Güç Kablosunu İptal Etme

TwoBee

Kilopat
Süper Moderatör
Makaleler
13
Yer
LTBR
Elimdeki güç kaynağının açma kapama tuşu arızalı. Onu iptal edip kabloları birbirine bağlayarak direkt olarak çalışmasını istiyorum. Düğmeden 3 adet kablo çıkıyor. İkisi kahverengi, birisi mavi.
IMG_20200829_173311.jpg

IMG_20200829_172618.jpg

IMG_20200829_173303.jpg
Düğmedeki üçüncü kablo kafamı karıştırdı. Ayrıca düğmede bir de LED var. Sanırım üçüncü kablo ona ait. Hangi ikisini birbirine bağlarsam güç iletimi olur?

Hocam kahverengi olanlar faz. Bunları birleştirin. Mavi olan nötr. Burada nötr olamsının sebebi lambayı yakmak.

Acil bilgisayara ihtiyacım var. Zaruri bir durum olmasa ben de hiç girişmek istemiyorum 😅

Bazı arkadaşların yaklaşımları yanlış olmuş. Böyle basit bir işlem için elektrikçiye ya da bilgisayarcıya gitmek doğru olmaz. Bilmiyor olman öğrenemeyeceğin anlamına gelmiyor. En kötü ihtimalle eline alırsın bir tane kontrol kalemi, bakarsın hangisi faz hangisi nötr diye. Şehir şebekesi için trafo merkezi kurmuyorsun neticede.

Gelelim işin aslına. @Yener K.'un dediği gibi kahverengi olanlar faz ve bunları birleştirmen gerekiyor. Ancak bu işlemi kabloları kesip birbirine dolayarak yapıp üzerine izole bant sararsan, PSU içerisindeki sıcaklıktan dolayı zamanla bu izole bant kendini bırakacak ve açılacaktır. Daha sonra tehlikeli durumlar oluşabilir. Bunun için mümkünse kabloları birbirine lehimleyip sonrasında üzerine ısı ile daralan makaron geçirmen, mümkün değil ise klemens kullanman daha sağlıklı olur.

Geri
Yukarı