PSU Kabloları Fark Eder mi?

Ayreminis

Hectopat
Herkese merhaba,

Yeni bir sistemim var ve sistemde Corsair CV650 PSU var.

Bugün sistemi çalıştırmak isteyince çalışmadı sistem ve PSU kablosunu çıkarıp tekrar takınca çalıştı sorunsuz. Kutudan çıkan PSU kablosunun PSU ile birleştiği pinlerden bir ark sesi geldi tekrar söküp takınca. Sanırım temassızlık sorunu var. Zaten kablo yerine tam oturmuyor gibi geliyor. Bizim ofisteki bilgisayarların PSU'larına baktım bugün. Güç kabloları kilit şekilde yerine oturmuş, hareket ettirince sıfır sıkıntı. Ama benimkini hareket ettisem sanki kapanacak gibi hissediyorum.

PSU pinleri sağlam. PSU'da ses, koku vs yok. Tüm şüphem kabloda. Üç sorum olacak bu bağlamda:

1-PSU'dan çıkan güç kablosunun PSU'ya oturmama gibi bir durumu olabilir mi? Ya da ben mi oturtamadım? Çok zorlamak istemedim.
2-Bu güç kablosunun yerine oturması gerekliliği gibi bir durum var mıdır? Yani, kabloyu takınca hâlen sanki serçe parmak ucu kadar boşluk kalıyor.
3-Tüm PSU kabloları standart mıdır biçim olarak? Kabloyu değiştirmek istesem, yeni kabloyu oturtabilir miyim?

Sabır gösterip cevaplayanlara teşekkür ediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hepsine farklı Volt ve Amper gelir. Bu değerlere bakarak değiştirebilirsiniz. Ama bana kalırsa buraya gerekli görselleri de atın ayrıca direkt garantiye de gönderebilirsiniz.
Teşekkürler. Görsel alamıyorum şu an ofiste olduğum için, ancak şöyle bir görüntü düşünün: PSU güç kablosu yuvaya takıldığında ben kablonun hâlen 2 cm'lik kısmını görebiliyorum, yani hani "tam oturmuyor" gibi görünüyor. PSU'dan memnunum aslında, bir performans sorunu, ses koku flicker vs. herhangi bir problemi yok. Sadece kabloyu pine takınca ark sesi geldi ve bu da temassızlık hissi uyandırdı. Tüm şüphem kabloda açıkçası.

Hocam kablodan kabloya fark eder. Bazı kablolar stabil çalışmasını engeller. Güç kablosu nasıl oturmuyor onu anlamış değilim. Tam oturması lazım. Çok nazik davranmayın. Bastırın biraz.

Hocam kablodan kabloya fark eder. Bazı kablolar stabil çalışmasını engeller. Güç kablosu nasıl oturmuyor onu anlamış değilim. Tam oturması lazım. Çok nazik davranmayın. Bastırın biraz.
Hocam şöyle ifade edeyim. Umarım sosyal kurallarına uygundur. Ofisten bir fotoğraf çektim şimdi. Bu ofis PC'sinde kablo sıfır oturmuş mesela. Ama benim sistemde kablonun hâlen birkaç santimi dışarıda kalıyor.

Oturtmak için ittirmemde sorun olur mu? Çok zorlamak istemedim. Biraz "lame" görünüyorsam kusura bakmayın 🙂

Dosya Ekleri

• IMG_20201127_095552.jpg
    IMG_20201127_095552.jpg
    137,4 KB · Görüntüleme: 394
Hocam şöyle ifade edeyim. Umarım sosyal kurallarına uygundur. Ofisten bir fotoğraf çektim şimdi. Bu ofis PC'sinde kablo sıfır oturmuş mesela. Ama benim sistemde kablonun hâlen birkaç santimi dışarıda kalıyor.

Oturtmak için ittirmemde sorun olur mu? Çok zorlamak istemedim. Biraz "lame" görünüyorsam kusura bakmayın 🙂
Haa tamam sıkıntı yok bu öyle olması gerek zaten tam oturmaz çoğu PC'de bunlar. Olabildiğince ittir sadece. Ark sesi gelir genelde taktıktan sonra hareket ettirme orayı. Kabloyu değiştirsen bile yeni kablo oturmaz hocam. Dediğim gibi sadece ittirebildiğin kadar ittir boşluk kalıyorsa da kalsın.

Haa tamam sıkıntı yok bu öyle olması gerek zaten tam oturmaz çoğu PC'de bunlar. Olabildiğince ittir sadece. Ark sesi gelir genelde taktıktan sonra hareket ettirme orayı. Kabloyu değiştirsen bile yeni kablo oturmaz hocam. Dediğim gibi sadece ittirebildiğin kadar ittir boşluk kalıyorsa da kalsın.
Teşekkürler hocam, iyi geldi bu bilgi

Geri
Yukarı