PSU kapasitesi UPS'den fazla olursa UPS veya PSU zarar görür mü?

Arkadaşlar UPS'm güç kaynağımdan düşük UPS güç kaynağıma veya güç kaynağım USP'me zarar verir mi?
UPS ya da PSU kapasitesi sağlayabileceği akımı gösterir, senin çekeceğin güç ise kasanın içindeki parçaların ne olduğuna bağlıdır.

Prize takılan güç ölçerler var, monitör kasa birlikte ölçüp oyun anında ne kadar güç çektiğini öğren, ona göre eğer UPS kapasitesi yetersiz ise daha yüksek olanı alırsın.

10 dakikalık bir 1000W UPS / 2000W PSU = 5 dakika çalışma süresi.
10 dakikalık bir 1000W UPS / 500W PSU = 20 dakika çalışma süresi.

Gibi düşünebilirsin. Matematiksel olarak 5-20dk yı 2.5/12dk olarak alabilirsin UPS'e bağlı olan diğer donanımları düşünürsen.

Kısacası, elektrik kesildiğinde, yaptığın işi kaydedip bilgisayarı elektrik kesintisi olmadan kapatman için var ev UPS'leri.

Sistem fazla güç tüketiyorsa UPS daha kısa süre çalışır o kadar. Tam sisteminiz neydi? Ayrıca UPS ve PSU modelinizi de belirtirseniz güzel olur.

PSU şu anlık yok alacağım Corsair RM 750 ile kullanıyordum upsmda 1000 VA bir model her türlü güc kaynağım 850 watt olacak ama UPS'e maddi anlamda ayıracak param yok sadece ne olur norlmaz belki korur belki korumaz diye söylemekteyim.

İthalatçı firma güç kaynağım yüksek olduğu için upsm düşük olduğu için güç kaynağıma zarar gelir diyor bu doğru mu zarar vermiyorsa gene kullanacağım.

@Mert Can Urcan @Selçuk Sümengen @shinei

Son düzenleme:
PSU şu anlık yok alacağım Corsair RM 750 ile kullanıyordum upsmda 1000 VA bir model her türlü güc kaynağım 850 watt olacak ama UPS'e maddi anlamda ayıracak param yok sadece ne olur norlmaz belki korur belki korumaz diye söylemekteyim.

İthalatçı firma güç kaynağım yüksek olduğu için upsm düşük olduğu için güç kaynağıma zarar gelir diyor bu doğru mu zarar vermiyorsa gene kullanacağım.

@Mert Can Urcan @Selçuk Sümengen @shinei
UPS'de LineInteractive diye satılan modeller (yani ucuz olanlar/ev için/sessiz olan) sadece kesinti anında devreye girip aküden besleme yaparlar.
Kendim de 1.5 KV ve 2 KV iki ayrı Line Interactive model kullanıyorum.

Diğer OnLine diye adlandırılan modeller ise gücü kendi içinden geçirip çıkış yapar, tam ve sürekli koruma sağlar. Öyle olduğu için de her zaman çekilen güçten daha yüksek olması gerekir ki sorun çıkarmasın. Online modelleri temelde hastane gibi elektrik giderse hastanın hayatı tehlikeye girecek yerler ya da büyük önemli şirketler kullanırlar. Ev kullanıcısı için LineInteractive yeterlidir.

1000 VA UPS 600 Watt çıkış verebilir, ama PSU 750 Watt diye tam 750 çekecek anlamına gelmez.
Bundan emin olmanın yolunu yazmıştım. Güç ölçen prizlerle kasanın ve monitörün birlikte oyun anında kaç Watt güç istediğine bakıp ona göre 600 Watt'dan az ise 1000 VA olan modeli alıp kullanmak gerek.

Eğer daha fazla ise 1200-1500 VA olan bir model kullanılır, fiyatı da belki 500 lira fark eder.

Geri
Yukarı