PSU performans artısı sağlar mı?

ayrıfatih

Hectopat
Arkadaşlar bilgisayarımda takılı olan ekran kartı 512 Mb kullandığım PSU 300 Watt. Sorun PSU'nun fanın da dönmek ile dönmemek arasında kararsız bir bakıyorum yavaş bir şekilde çalışıyor bir bakıyorum dönmüyor, PSU'ya elimi dokundurduğum da aşırı bir sıcaklık var. PSU bozuk olsa sanırım bilgisayar hiç açılmaz (kime sorduysam öyle dedi).
Bilgisayarım da yarım saate bir donma oluyor sizce bu donmanın sebebi PSU olabilir mi? Değiştirmeli miyim? Yardımcı olursanız çok sevinirim.
(Gidip bu PSU'yu alsam performans da artış olur mu?)

- - - Güncellendi - - -

Birileri yardımcı olsa... :(

Hiçbir artış olmaz.

Güç kaynağını açıp yeni bir 12 cm'lik fan takabilirsiniz. Tozları çekebilirsiniz. Fanın önüne toz filtresi koyarak toz kapmasını engelleyebilirsiniz.
Değiştirmenize gerek yok şuan.

Yapamam derseniz güvenilir bir bilgisayarcıya bırakın, o değiştirsin.
Yeni bir güç kaynağı falan satmasına izin verme.

Peki oyunlarda kasmalar donmalar olmasının sebebi sizce neyden kaynaklanıyor olabilir?

- - - Güncellendi - - -

Sanıyorum bilgisayarım o kadar kötü degil.

nuy36.jpg

Bu genelde işlemcinizin termal macununun kuruması ve yaprakların tozlanması sonucu işlemcinizin fazla ısınmasından kaynaklanır.
Eğer CS 1.6 gibi oyunlarda bile donuyor ise ve hatta kapanabiliyor ise işlemci çok ısınıyor demektir. Bakımının yapılması gerekir.

Ama sadece güncel oyunlarda donuyor ise ekran kartı ve sistemin genelinin yetersizliğinden kaynaklanıyor demektir.

- - - Güncellendi - - -

AIDA 64 Extreme Edition ile ekran kartı ve işlemci sıcaklıklarını iletir misiniz ?

- - - Güncellendi - - -

3600 serisi ekran kartı pek iyi değil açıkçası. Oyunlarda donmalar doğal ancak hangi oyun ve hangi ayarda olduğu çok önemli.
Siz sıcaklık değerlerini iletin, anlarız nedenini.

Belki bilirsiniz Point Blank isimli online bir oyunda kasmalar yaşıyorum. Dün işlemci fanını söktüm işlemci ile soğutucu arasında macun dan eser yok :(. Ne yapmam gerekiyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
5-10 liraya gayet kalitesi termal macunlar satılıyor teknoloji mağazalarında. Tam ortaya 1 mercimek tanesi kadar sıkıp, soğutucu bloğu iyice bastırmanız ve oraya sabitlemeniz yeterli olacaktır.
VATAN COMPUTER - XILENCE - 1,5 GR SILVER TIM THERMAL MACUN - So
Online oyunlarda bile donuyor ise işlemci sıcaklığından kaynaklanıyordur.

Tamam indiriyorum.

- - - Güncellendi - - -

5-10 liraya gayet kalitesi termal macunlar satılıyor teknoloji mağazalarında. Tam ortaya 1 mercimek tanesi kadar sıkıp, soğutucu bloğu iyice bastırmanız ve oraya sabitlemeniz yeterli olacaktır.
VATAN COMPUTER - XILENCE - 1,5 GR SILVER TIM THERMAL MACUN - So
Online oyunlarda bile donuyor ise işlemci sıcaklığından kaynaklanıyordur.
Peki ekran kartı önerir misiniz? Uygun bir fiyata anakartımın destekleyebileceği.

- - - Güncellendi - - -

Programı kullanmayı bilmiyorum da bir yardımcı olsanız.

- - - Güncellendi - - -

Bu genelde işlemcinizin termal macununun kuruması ve yaprakların tozlanması sonucu işlemcinizin fazla ısınmasından kaynaklanır.
Eğer CS 1.6 gibi oyunlarda bile donuyor ise ve hatta kapanabiliyor ise işlemci çok ısınıyor demektir. Bakımının yapılması gerekir.

Ama sadece güncel oyunlarda donuyor ise ekran kartı ve sistemin genelinin yetersizliğinden kaynaklanıyor demektir.

- - - Güncellendi - - -

AIDA 64 Extreme Edition ile ekran kartı ve işlemci sıcaklıklarını iletir misiniz ?

- - - Güncellendi - - -

3600 serisi ekran kartı pek iyi değil açıkçası. Oyunlarda donmalar doğal ancak hangi oyun ve hangi ayarda olduğu çok önemli.
Siz sıcaklık değerlerini iletin, anlarız nedenini.
Sıcaklığı iletmeye çalışıyorum ama nasıl yapacağım yardımcı olur musun?

- - - Güncellendi - - -

34242.png

Bu mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı