PSU'dan dolayı bilgisayarın kilitlenmesi

tnrzdmr

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar, aranıza yeni katıldım. Daha önce yalnızca ziyaret etmekle yetiniyordum. Fakat bu defa sorunum önceki konulardan cevap bulamayacağım kadar karışık geldi.

Öncelikle 2006-2010 seneleri arasında teknik servis görevlisi olarak çalıştığımı belirtmek istiyorum. O zaman dilimi içerisinde de böyle bir hataya rastlamamıştım.

Şöyle bir sorum olacak; 12v ATX CPU Besleme kablosundaki herhangi bir hasar bilgisayarın kilitlenmesine neden olur mu?

Olaylar şu şekilde gelişti;

1 hafta kadar önce bilgisayarımda mavi ekran problemleri başladı. Wireless Adaptörünün fazla ısınmasından şüphelenip detaylara hiç bakmadan USB kısa devre sorunu olduğunu düşündüm. Kablo üzerinden bağlantı kurup, kablosuz bağdaştırıcıdan vazgeçtim. Fakat problem devam etti. Ertesi gün ise bilgisayar durduk yere kilitlenmeye başladı. Giriş birimleri ve çıkış birimleri tamamiyle etkisiz kalıyor, Reset düğmesine bastığım takdirde bilgisayar BIOS ekranına dahi gelmeden çalışmaya devam ediyordu.

Doğal olarak önce yazılımlarda çözüm aradım. Daha sonra işletim sistemini kaldırarak üst sürüm bir işletim sistemine geçtim. Yine de aynı sorun devam etti. Genel olarak Win Logon ekranında bile kilitlenebiliyor.

Daha sonra bileşenleri devre dışı bırakarak hatayı tespit etmeye çalıştım. Önce SATA kablosunda problem olabileceğini düşündüm fakat yeni SATA kablosunda da aynı sorun devam etti.

Daha sonra;

USB'leri tamamen devre dışı bıraktım.
Diskleri tamamen devre dışı bıraktım ve USB'den Windows To Go ile denedim.
Ekran kartının alternatifi elimde olmadığı için yalnızca slotları değiştirebildim ve ayaklarını temizledim.
Isınma ihtimaline karşı değerleri kontrol ettim fakat her şey normaldi. Her ihtimale karşı termal macun uyguladım. Biraz kurumuş gibi gelmişti fakat çözüm olmadı.

Bunların her birini yaparken de RAM kombinasyonları uyguladım. Her birinde ayrı ayrı denemeler yaptım.
4x4 GB DDR3 1866 MHz RAM'lerin slotlarını da değiştirerek tüm ihtimalleri test ettim.

BIOS ekranında en ufak problem yoktu. Her şey stabildi ama işletim sistemi daha fazla bileşen kullandığından mı bilmiyorum oradaki hata devam ediyordu.

En sonunda teknik servise götürmeye niyetlendim. Diskler işim gereği bana lazım olduğundan ve içerisinde bazı kurumların dökümanları olduğundan diğer bileşenlerden ayırarak kasayı o şekilde götürdüm. Ellerinde test edecek disk olmadığını fakat USB'den test edebileceklerini söylediler. Pekala dedim :) Daha sonra arayıp her şeyi test ettiklerini, en ufak bir arıza olmadığını söylediler. İlginç ki eve geldiğimde bilgisayar açılıyordu fakat bip sesi yoktu ve hiç bir giriş/çıkış birimi çalışmıyordu. Görüntü de yoktu pek tabi. Nerede sorun var diye uzun bir süre araştırdıktan sonra ATX 12v güç besleme kablosu aklıma geldi. İşlemci ve Anakart'a güç sağladığını bildiğimden kabloyu kontrol ettim. 4 pinden 2'sinde kararma ve plastik kısımlarında hafif erime vardı. Uçları biraz temizledikten sonra taktım ve bilgisayarı açmayı başardım. Üstelik bu defa takılmadan 1-2 saat kadar kullandım. Sorun şu ki yine kilitlendi. Son çare olarak PSU'dan gelen 8 pinlik besleme kablosunun 4 pinini CPU besleme girişine taktım ve sorun çözüldü gibi. Gibi diyorum çünkü henüz 9-10 saat kadar oldu ve hiç bir kilitlenme yok.

Buraya kadar okuduysanız ayrıca teşekkür ediyorum. Tekrar soruma gelmek istiyorum; Bu kablodaki herhangi bir hasar bilgisayarın kilitlenmesine neden olur mu?

Hepinize teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet bilgisayardaki arızalara sebebiyet verebilir PSU. Ayrıca bilgisayarın en önemli parçalarından biridir. Elektrik komple önemlidir zaten. o yüzden uçları erimiş olan PSU'yu değiştirmenizde fayda var. Ayrıca akım kontrollü prizler de ek bir önlem olarak kullanılabilir.

Evet bilgisayardaki arızalara sebebiyet verebilir PSU. Ayrıca bilgisayarın en önemli parçalarından biridir. Elektrik komple önemlidir zaten. o yüzden uçları erimiş olan PSU'yu değiştirmenizde fayda var. Ayrıca akım kontrollü prizler de ek bir önlem olarak kullanılabilir.

Teşekkür ederim. Kilitlenme arızası yapabilir diyorsunuz yani değil mi? Diyelim ki o CPU beslemesi bir an eridi ve iletimi kesti. Birden CPU güç alamadı ve kilitlendi diye düşünüyorum ben.

Elektrik arızasından ötürü farklı sonuçlar elde edilebilir. Ancak bu tarz sıkıntılar için önlemi hemen almanızda fayda var. Sorunun sebebi PSU değilse bile önleminizi hemen alın.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı