PSU'dan gelen coil whine sesi

oakin

Centipat
Daha fazla  
Uzay montaj ile test ettik bugün PSU'daki cızırtı yüke binince oluyor tuhaf ama V-Sync açınca ses kesiliyor V-Sync kapatınca ses yine yükseliyor. Aynı şekil V-Sync açık ama oyunda Alt+Tab yapınca bir süre yine cızırtı geliyor :D komik olan böyle olduğunda sesin sebebi GPU oluyordu ama bende PSU da. Hatta detaylı ses cihazıyla da kontrol ettik kulakla yanlış duyarız diye(ama imkansız yani aralarında bayağı mesafe vardı ayrıca çok bariz PSU'dan geldiği ekran kartında fan sesi bile çok az geliyor :D). Sonra PSU olduğu kesinleşince bizim fikrimiz ekran kartı V-Sync açınca az güç tüketiyor bu yüzden PSU ses çıkarmıyor. Sesin tam geldiği nokta ise PSU güç kablosu girişi ile şalterinin arası bobinlerin olduğu nokta. Yakın zamanda PSU değişeceğim biz ilk baş sıkıntıyı priz vs de gördük ama direkt coil whine çıktı az çok tahmin ediyordum. Her neyse sizce başak nedeni olabilir mi sesin V-Sync ile kesilmesinin?

Tüm oklar ekran kartını gösterirken, PSU olduğundan eminsen PSU değişimi yapıp denemek lazım.

PSU marka model nedir ?

Atladığın detay V-SYNC açınca FPS sınırlandırıp ekran kartının çektiği gücü limitlediğiniz için PSU ses kesiyor olabilir daha önce benim başıma geldi. Yani ekran kartı sistemde en çok güç çeken parça olduğu için ses ekran kartından geliyor demek doğru değil. Ekran kartının FPS sınırladığınızda yani V-SYNC açtığınızda çektiği güç limitleniyor.

MSi Afterburner ile FPS limiti ekleyip de deneyebilirsiniz. İmkanınız varsa ekran kartına giden 8 pin kabloyu ek kablo kullanmadan her 8 pin için ayrı kablo takın bir de öyle deneyin.

Tüm oklar ekran kartını gösterirken, PSU olduğundan eminsen PSU değişimi yapıp denemek la
Valla halen şaşkınım benzer durumu yaşayan var mı acaba? İlk kulakla dinlerken hatta araya kartonla sur çektik psu ayırdık ses çok bariz nokta atışı kablonun oradan geliyor ekran kartında 55 derece geçince fanlar çalışıyor onlarda çok az bir ses yapıyor. Yüksek ihtimal sesin kesilme sebebi v-sync ile sistemin güç tüketim seviyesi azalması gibi

PSU marka model nedir ?

Atladığın detay V-SYNC açınca FPS sınırlandırıp ekran kartının çektiği gücü limitlediğiniz için PSU ses kesiyor olabilir daha önce benim başıma geldi. Yani ekran kartı sistemde en çok güç çeken parça olduğu için ses ekran kartından geliyor demek doğru değil. Ekran kartının FPS sınırladığınızda yani V-SYNC açtığınızda çektiği güç limitleniyor.

MSi Afterburner ile FPS limiti ekleyip de deneyebilirsiniz. İmkanınız varsa ekran kartına giden 8 pin kabloyu ek kablo kullanmadan her 8 pin için ayrı kablo takın bir de öyle deneyin.
Bende öyle düşünüyorum güç tüketimi azaldığından ses vermiyor.
Psu: fsp750-50aaa

ilk baş belki sıkıntı güç kablosundadır dedik onu değiştik yedekle yine yaptı kesin olarak psu coil whine. 2 tane ayrı 8 pin kablodan geliyor güç.

Ekran kartı asus dual 3070
Anakart Asus rog strix b550

PSU marka model nedir ?

Komşumda varmış 550w onunla test ettik ve ses çıkartmadı. Yeni psu yolu gözüktü bana :D

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı