PSU'dan gelen kıt sesi

Mirac533

Hectopat
Daha fazla  
Selamlar, öncelikle sistemim şu: HP Pavilion Gaming Desktop TG01-2032nt Bundle PC(434P2EA)| HP® Türkiye ama galiba sayfa kaldırılmış... Niye bilmiyorum. HP Pavilion TG01-2032NT (434P2EA) / AMD Ryzen 5 5600G / RTX 3060 Ti 8GB / 16 GB RAM / 512 GB M.2 SSD / Freedos Gaming Bilgisayar - Gaming.Gen.TR Gaming gen TR linki bu da. Sistemin içindeki işlemci 5600G, anakart erica6 B550a (berbat bir anakart) ve en önemlisi Power Supply'ı L81009-800 HP. Hatırladığım kadarıyla sertifikası Gold'idi ve ismi generic Power Supply diye geçmekte. Şimdi ben geçeyim derdimi anlatmaya. Bir süre ben bu sistemi topraksız priz olmadan kullandım o aralar PC çarpıyordu vs. ama bir keresinde PC'nin içinden parmak kıtlatma sesinin biraz daha sessizinin elektriksel hali geldi diyebilirim, bende elbette ki korktum, PC'yi kapadım, fişten çektim, düğmesine basılı tutup içinde birikmiş statiği attım. Ondan sonra işte prize sıfırlama attım ve çarpma sorunu düzelmişti ama sonra normal sandığım bir şey ortaya çıktı, PC'den kıt kıt sesler geliyordu. Bu sesler parmak kıtlatma sesi gibiydi ama bu sefer elektriksel değildi ve biraz sessizdi, önceden bunu normal görmemin sebebi ise kasanın ön kısmına bastırınca benzer sesler gelmesi, bende ısıdandır genleşir vs deyip umursamadım, sonra bir gün paranoya çöktü, PC'yi dinlemeye koyuldum, ses kasanın arka kısmından geliyordu, PSU, işlemci ve anakartın olduğu yerden, ben ise büyük ihtimal PSU'dan geliyor dedim ses. Bu ses dakikada 1-3 kere falan ortaya çıkıyor, PC'yi yük testi altına sokunca ( CPU-Z'den CPU stress testi yaptım, FurMark GPU testi sıcaklığı en fazla 45 dereceye çıkartıyordu, bu ise 70 civarına) işin komik kısmı test süresince bu ses çıkmadı, 1 dakika falan sürdürdüm bu testi, veya bana durum sebebiyle 1 dakika geldi, test başladıktan 30 saniye sonra falan fanlar tam gaz dönmeye başladı o zamana kadar da duymadım, ondan sonra da öyle bir ses gelmedi, ama bu testleri bitirdikten bir süre sonra sesler yine gelmeye başladı, zannedersem test bittikten sonra bu kıtlamalar başladığında sıklığı daha fazlaydı, sonra kısa bir süre içinde normal dakikada 1-3'e geri düştü ama hiç emin değilim stresten öyle zannediyor da olabilirim, ve sesin Power Supply'dan geldiğini düşünüyorum zira PC'de sadece kafanı yaslarsan duyabileceğin bir coil whine var (ama sorun çıkartmıyor) ve o kıt sesleri aynı kaynaktan geliyor gibi duruyor.

Herhangi bir fikri olan var mı? Bu PSU beni daha götürür mü? Yoksa PSU'nun sıkıntılı çalıştığına dair bir kanıt mı bu? Kasayı sahibindenden 0 aldım, HP desteğe sormuştum garantiyi, faturaya ekran kartsız satıldığına dair not düşülürse garantiye gidebilir diye cevapladılar, tam da bunu yaptım, ama aklımı kurcalayan şey, satıcıda teker teker fatura yoktu galiba, toplu almıştı ve o faturayı bana imza ve satıldığına dair yazı ile yolladı. Her türlü görüşünüze açığım, olmamak gibi bir lüksüm de yok zaten. Bir soğuk su için vs yazanları direkt olarak raporluyorum moralimi bozmayın lütfen.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı