PSU'ların kapasitörlerinin kalitesini nasıl anlarız?

kandes2

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Bundan 3-4 ay önce "Gamepower PSU'yu neden kötülüyorsunuz" diye konu açmıştım, ve konuda PSU'nun korumalarının olduğunu söyledim. "Korumaları var, ama neden kötü?" Deyince bana "kapasitörleri kalitesiz, istediği kadar koruması olsun, kapasitörleri kalitesiz olunca önemi yok" demişleri.

Bir PSU'nun kapasitörünün iyi olup olmadığına nasıl karar veriyorsunuz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bundan 3-4 ay önce "Gamepower PSU'yu neden kötülüyorsunuz" diye konu açmıştım, ve konuda PSU'nun korumalarının olduğunu söyledim. "Korumaları var, ama neden kötü?" Deyince bana "kapasitörleri kalitesiz, istediği kadar koruması olsun, kapasitörleri kalitesiz olunca önemi yok" demişleri.

Bir PSU'nun kapasitörünün iyi olup olmadığına nasıl karar veriyorsunuz?

Cooler Master kaliteli midir 10 yıldır sorun çıkarmadıysa?

Son düzenleyen: Moderatör:
Kapasitör markası da genelde üstünde yazar. Anakartlarda yazıyor mesela.

Peki hocam örnek vermek gerekirse Gamepower GP500 modelinin kapasitörünü nasıl öğrenirim? 2 tane resmi var, öğrenmek için hangi kısmına bakmam lazım?

Dosya Ekleri

• 1597667239507.png
    1597667239507.png
    62,6 KB · Görüntüleme: 72
  • 1597667274855.png
    1597667274855.png
    50 KB · Görüntüleme: 76
Dostum üreticinin sitesinde yazarsa, yazar. Yazmıyorsa, içine açıp bakmak lazım ama marka kaliteli olmayacağı için, kaliteli kondansator kullanacağını sanmam.

Hocam yukarıda bulunan resimde içi açılmış hali var. Neresinde yazıyor?
Dostum üreticinin sitesinde yazarsa, yazar. Yazmıyorsa, içine açıp bakmak lazım ama marka kaliteli olmayacağı için, kaliteli kondansator kullanacağını sanmam.

Buyrun hocam ekte daha yakından çekilmiş fotoğrafı var.

Dosya Ekleri

• 1597669820046.png
    1597669820046.png
    239,9 KB · Görüntüleme: 70
Bu şekilde kenarında yazar. Üstten maalesef bilemeyiz. Eki Görüntüle 641515

Hocam şimdi Cooler Master'ın kendi sitesinden MWE 550W PSU'suna baktım. Kapasitörleri hakkında bir bilgi yok, bu durumda neye göre Cooler Master kaliteli oluyor? Çünkü baktığım zaman ''Cooler Master PSU kötü'' diyeni görmedim.
Bu şekilde kenarında yazar. Üstten maalesef bilemeyiz. Eki Görüntüle 641515

Şimdi detaylı bakınca PSU'nun içinde ''CapXon'' yazılı bir şey gördüm. Dediğiniz kaliteli kapasitörler arasında ''CapXon'' yok.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı