PSU'nun yeterli olduğuna nasıl bakılır?

Alperen Ülgü

Centipat
Daha fazla  
PSU yük altına çok oyun oynayarak mı yoksa bilgisayar çok açık kalınca mı nasıl yük altına girdiğini anlayacağız sistemimiz için yeterli bir PSU ise?

Oyun oynayarak. Ekran kartınızı ve işlemcinizi ağır yük altına sokacak sağlam oyunlar oynayarak anlayabilirsiniz. Buraya parçalarınızı ve PSU modelinizi yazarsanız biz de az çok fikir yürütebiliriz bu konu hakkında.

Test programları ile test yapmak da kısa ve etkili bir çözüm.

PSU'yu yuke sokmak icin bilesenleri yuke sokmaniz gerekli, sadece 12V gerilim uzerinden guc alan GPU ve CPU'yu yuke sokmaniz yeterlidir. Cogu durumda 5V ve 3.3V kanallarini yuke sokmayacaksinizdir.

Gunluk kullanim senaryosunu dusunerek sadece oyunda yuke sokmaniz yeterli gelecektir ama 100%'e bakmak istiyorsaniz stres testlerine yonelmelisiniz.

PSU olayı biraz sıkıntılı, marka, model ve özelliklerini Windowstan göremezsiniz. Kasayı açıp bakmanız lazım. İsterseniz bakın, paylaşın, sisteminizdeki bileşenleri belirtin, üzerine konuşalım.

PSU olayı biraz sıkıntılı, marka, model ve özelliklerini Windows'tan göremezsiniz. Kasayı açıp bakmanız lazım. İsterseniz bakın, paylaşın, sisteminizdeki bileşenleri belirtin, üzerine konuşalım.

PSU markam kötü bir marka Power Boost 500W Sistem bileşenlerim ise RX 6500 XT i310105F ekran kartım yük altında değilken fan çalıştırmıyor GTA 5 gibi oyunlarda dönmüyor ama bu PSU'ya C4 falan yazıyorlar sizce sistemi PSU alana kadar açmasam mı?

PSU'yu yuke sokmak icin bilesenleri yuke sokmaniz gerekli, sadece 12V gerilim uzerinden guc alan GPU ve CPU'yu yuke sokmaniz yeterlidir. Cogu durumda 5V ve 3.3V kanallarini yuke sokmayacaksinizdir.

Gunluk kullanim senaryosunu dusunerek sadece oyunda yuke sokmaniz yeterli gelecektir ama 100%'e bakmak istiyorsaniz stres testlerine yonelmelisiniz.

12V kanaldan 384 watt güç üretiyor aşağıda sistem bileşenlerimi belirttim bakabilirsiniz

Oyun oynayarak. Ekran kartınızı ve işlemcinizi ağır yük altına sokacak sağlam oyunlar oynayarak anlayabilirsiniz. Buraya parçalarınızı ve PSU modelinizi yazarsanız biz de az çok fikir yürütebiliriz bu konu hakkında.

Test programları ile test yapmak da kısa ve etkili bir çözüm.

Şimdi sistem bileşenlerimi belirttim GTA 5 Minecraft gibi oyunlar oynuyorum yük altına pek girmiyor fan döndürmüyor kartım bu da yüke sokmuyor pek PSU'yu sanırım

Evet PSU kaliteli degil, ancak guc konusunda GPU ve CPU'ya yeterli gelir. Butceniz olusunca PSU'yu degistirmeniz mantikli bir karar olur.

İnsanlar hemen patlar C4 gibi yorumlar yapıyorlar öğrenciyim yaklaşık 2 3 aya toparlarım iyi bir PSU için bütçemi o zamana kadar sorun teşkil eder mi sizce?
C4 gibi yorumlar ezberden yapilan yorumlardir, istedigi kadar kalitesiz olsun bir PSU icin patlamak catlamak ekstrem durum olarak gecer ve gerceklesmesi zordur.

2-3 ay bile idare edemeyecekse de zaten o PSU sorunludur, siz kullanmaniza bakin. Butcenizi de duruma gore en az 1000 TL olarak ayarlamanizi tavsiye ederim, almisken orta segmentten bir seyler alalim yani daha iyi olur.

O sistem çok güç çekmez, benim 6600 bile yükte 100watt çekiyor. İşlemci ve diğer bileşenler toplamda fazla fazla 150w çekse bile yoracağını zannetmem. Tabii PSU olayı sinsi bir olay, uygun fiyatlı bir fırsat denk getirirseniz işi sağlama almakta fayda olur.

Geri
Yukarı