PTT Kargo'yu şikayet ederseniz güvenliğiniz yok

tanakasuna

Kilopat
Eğer kargonuz gecikir ve e-Devlet ya da PTT sitesinden şikayette bulunursanız diğer kargo firmalarından farklı bir sistem işliyor. Şikayetinizden kargonuzu getiremeyen kargo görevlisi sorumlu tutuluyor ve şikayet formunuzu okuyor haliyle bütün bilgilerinizi biliyor çünkü kargonuzu tekrar getirdiğinde suratınıza "beni şikayet etmişsin","baya uzun şikayet metni yazan siz miydiniz?","haftalardır bekliyorum falan demişsiniz" vs. şekillerde konuşabiliyor. Şikayet ederken veri gizliliğinizin olmadığını bilerek şikayet edin. Adresiniz, numaranız hatta T.C. kimlik numaranızı biliyor görevli. Sonra görevlinin bu tavırlarıyla benim gibi şok olursunuz. Diğer kargo firmalarında sürekli şikayet oluşturuyoruz ama PTT'de ilk şikayetinizde şaşırabilirsiniz.

Son düzenleme:
Bu diğer kargo şirketleri tarafından da geçerli ancak çalışanın hatası firma ile çalışan arasında ayrı bir yasal sorumluluk ve işleyiş gerektirir. 5917 Kara Yolu Taşıma Kanunu'na göre eğer firma kendi politikasına uygun bunu çözemez ve siz dava ederseniz davalı kargo firması olarak görünür, çalışanı değil. (Kısaca firma politikası yanlışlığından kaynaklı bir sorun bu eğer KVKK onayınız yoksa bu konu içinde ayrı bir şikayet hakkınız bulunmaktadır)

Yazılan şikayet metinlerinin ilgili temsilciler haricinde kimseyi ilgilendirmemesi gerekiyor. O kargo elemanının bunu söyleme hakkı da yok. Dilerseniz bunu daha da üst kurumlara iletin.

Kuryenin bu tavrını da üst bir merciye şikayet edin.

Bu diğer kargo şirketleri tarafından da geçerli ancak çalışanın hatası firma ile çalışan arasında ayrı bir yasal sorumluluk ve işleyiş gerektirir. 5917 Kara Yolu Taşıma Kanunu'na göre eğer firma kendi politikasına uygun bunu çözemez ve siz dava ederseniz davalı kargo firması olarak görünür, çalışanı değil. (Kısaca firma politikası yanlışlığından kaynaklı bir sorun bu eğer KVKK onayınız yoksa bu konu içinde ayrı bir şikayet hakkınız bulunmaktadır)
Önerileriniz için teşekkür ederim arkadaşlar ama can güvenliğimin olmadığı bir ortamda bu hakkımı kullandığım zaman tehlikeli bir durumun içine düşeceğimi düşünüyorum. Her gün ekşisözlük, şikayetvar, twitter gibi mecralarda rezaletleri okuyoruz. Kargo rezaletlerini geçin somut deliller olmasına rağmen akıl almaz bir şekilde serbest bırakılan ve mağdura tekrar zarar veren suçluları görüyoruz, biliyoruz. O yüzden maalesef. Can güvenliğimiz olsaydı kesinlikle bu olayın üstüne düşerdim ama ülkemizde sıradan bir olay bu tarz olaylar maalesef. En kötüsü de bu zaten. Artık sıradanlaşması...

Önerileriniz için teşekkür ederim arkadaşlar ama can güvenliğimin olmadığı bir ortamda bu hakkımı kullandığım zaman tehlikeli bir durumun içine düşeceğimi düşünüyorum. Her gün ekşisözlük, şikayetvar, twitter gibi mecralarda rezaletleri okuyoruz. Kargo rezaletlerini geçin somut deliller olmasına rağmen akıl almaz bir şekilde serbest bırakılan ve mağdura tekrar zarar veren suçluları görüyoruz, biliyoruz. O yüzden maalesef. Can güvenliğimiz olsaydı kesinlikle bu olayın üstüne düşerdim ama ülkemizde sıradan bir olay bu tarz olaylar maalesef. En kötüsü de bu zaten. Artık sıradanlaşması...
PTT kurumunu değil de kişisel şikayet oluşturursanız çözümünüz daha çabuk olur. Umarım çalışanın adını vs. biliyorsunuzdur. Çünkü aynı olay arkadaşa MNG Kargo'da olmuştu şikayet etti işten çıkarılmış bildiğim kadarıyla. Fakat firmayı verirseniz pek bir sonuç çıkmıyor.

PTT kurumunu değil de kişisel şikayet oluşturursanız çözümünüz daha çabuk olur. Umarım çalışanın adını vs. biliyorsunuzdur. Çünkü aynı olay arkadaşa MNG Kargo'da olmuştu şikayet etti işten çıkarılmış bildiğim kadarıyla. Fakat firmayı verirseniz pek bir sonuç çıkmıyor.
Bütün bilgilerimi bilen bir görevliyi nasıl can güvenliğim ve kişisel veri gizliliğimin olduğunu düşünerek şikayet edebilirim sizce? Türkiye'de yaşıyorsunuz değil mi? Bu ülkede her yıl yüzlerce insan "yan baktın" sebebiyle öldürülüyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı