Puro sağlığa zararlı mı?

Elektronik sigara en az, altini ciziyorum en az sigara kadar zararlıdır. Nikotin içeren/içermeyen türleri var diye biliyorum, yine kendiniz hazirlayabiliyorsunuz, fakat kullandığınız maddelerin ne olduğundan ne kadar emin olabilirsiniz orası meçhul. Duman oluşturması için yakılan bi sıvı var e-sigara likitlerinin içinde (gliserin), satıcılar ucuz başka maddeler kullanarak çok kolay insanların sağlığıyla oynayaniliyorlar ( orjinal likit sıvıları da zararlı )

E-sigaralar 2006 civarı hayatımıza girdi ve ilk yıllarda zararsiz sigara gibisinden insanlara pazarlandi. Hatta zamanında klinik çalışmalar bile yapildi sigaradan daha az zararli olduğuna dair. Fakat bu klinik çalışmaların bazılarının e-sigara firmalari tarafından fonlanan kliniklerce yapıldığı ortaya çıkınca, büyük skandallar patlak verdi, konunun üzerine gidilmeye başlandı. Bir yandan da avrupa ve amerikada o kadar çok yayıldı ki, yavaş yavaş patlayan e-sigara haberleri duymaya başladık. Daha sonra da abd'de yasaklandı diye biliyorum.

E-sigaralardaki yoğun duman oluşumunu sağlayan bir madde var, gliserin veya glisin olabilir yanlışsam düzeltin, ısıya maruz kalıyor ve yoğun duman oluşturuyor. Bu maddenin akciğerlere çok zararlı olduğuna dair çalışmalar da mevcut ve günden güne sayısı artıyor bu çeşit araştırmaların.
Bir de e sigara kullananlarin nikotin tatminini artirmak için normal sigaraya geçme riskleri yüksek deniliyor, bu da işin ayrı boyutu.
Evet gliserin bahsettiğiniz madde, söylediklerinizde de haklı olabilirsiniz sizin kadar bilgi birikimim yok fakat nikotinsiz likit alınabilmesi ve içinde sigarada bulunan binlerce kimyasal maddeyi bulundurmamasıyla daha az zararlı olduğu kanaatindeyim. Patlama olaylarının neredeyse hepsi batarya ile alakalı ki çoğu e-sigarada bataryanızı kendiniz alıp seçebiliyorsunuz. E-sigara hakkında sigaraya kıyasla gerçekten çok daha az bilgi ve araştırma var, uzun kullanım etkilerini görmek ve sigarayla tamamen kıyaslayabilmek için daha fazla zaman geçmeli, dediğiniz gibi 2006'dan bu yana sadece 15 yıllık bir zaman dilimi geçmiş, ki sizin de bildiğiniz üzere sigaraya göre hiçbir şey bu.

Bahsettiğimiz "Puro" bakkalın kahverengi karton kutuda sattığı iğrenç çöp çubuklar mı yoksa Cohiba , Partagas ,Montecristo gibi GERÇEK Purolar mı ?

İkincisi ise ölçülü kullanımda sorun yaratacağını sanmam.

Bahsettiğimiz "Puro" bakkalın kahverengi karton kutuda sattığı iğrenç çöp çubuklar mı yoksa Cohiba , Partagas ,Montecristo gibi GERÇEK Purolar mı ?

İkincisi ise ölçülü kullanımda sorun yaratacağını sanmam.
Gerçek puroda tütün yok sanki. Tütünü çiğneyip tükürünce bile ağız/dudak/gırtlak kanseri yapıyor.

Gerçek puroda tütün yok sanki. Tütünü çiğneyip tükürünce bile ağız/dudak/gırtlak kanseri yapıyor.
Ağız dudak kanseri yapmıyor dostum olma riskini arttırıyor ve Orjinal Purolar gerçek doğal Puro yapraklarından yapılır ve inan bana onlarla aldığın risk ölçülü olduğun taktir de önemsemeye değmeyecek bir miktar.

Yeni konular

Geri
Yukarı