PWM Fan Çoklayıcı Alınır mı?

Viktor R3znov

Kilopat
Makaleler
1
Merhaba arkadaşlar,
PWM fan çoklayıcı hakkında yardımınıza ihtiyacım var.

Mevzuya gireyim:

Anakartım: MSI B350 PC Mate ve 4 adet PWM fan soketi var. (Yani 4 pinli ve System Fan 1-2-3-4 olmak üzere 4 adet)

Kasa fanlarım:
* 4 adet Cougar CFD 120MM CF-D12HB-B (hepsi 3 pinli ve fan kontrolcü üzerinden güç kaynağına bağlılar)
* 2 adet Dark 120MM Ultra Bright 33x Led (1 tanesi egzoz fanı, diğeri ise kule tipi soğutucuya eklediğim ek fan ve iki fan da doğrudan fan kontrolcü üzerinden güç kaynağına bağlı. Bu iki fan da 3 pinli)

Problemim: Cougar fanlar 1200 RPM'e çıktığında çok az da olsa bir miktar ses yapıyor. Fan kontrolcümde ince ayar olmadığı için, bu fanları anakarta bağlayıp yaklaşık 1000 RPM'e sabitlemek istiyorum. Sonuç olarak kasa fanları 3 pin fakat anakart fan girişleri ise 4 pin olduğu için PWM bağlantı gerçekleştiremiyorum.

Yapmak istediğim: Egzoz fanı ve kule tipi işlemci soğutucusunun üzerinde bulunan fan, fan kontrolcüye bağlı. Bunları hiç ellemeyeceğım, öylece kalacak. 4 adet kasa fanı da fan kontrolcüsüne bağlı. Bunları anakartın üzerine almak istiyorum.

Sorum: İnternette minimum 2, maksimum 5'e kadar 3 pin'den 4 pin'e çoklayıcı PWM kablo buldum fakat 1 adet şeklinde bulamadım. Yani her bir fana 1 adet dönüştürücü kablo istiyorum fakat internette bulamadım. Böyle bir kablo bulunabilir mi?

Neden her bir fan için 1 adet arıyorsun diyecek olursanız; internetteki araştırmalarıma göre birden fazla fanı, bir sokete bağlarsan fanların çalışmasında problem olabilir falan yazıyor. Açıkçası bu konuyu net olarak bilmiyorum. Eğer anakartın üzerindeki tek bir 4 pinli sokete 4 fanı bağlamam mümkünse 4'lü çoklayıcı almam problemimi çözer mi?

İyi sosyaller...

Son düzenleyen: Moderatör:
Benim anakartın 2 tane CPU 3 tane SYS fan girişi var. İşlemci soğutucuyla beraber kasamda ikisi Molex 80 MM, sekizi kontrol edilebilir 120 MM toplam 10 fan olduğundan Akasa Flexa 5'li fan çoklayıcı aldım çoklayıcının ana çıkışını 2. CPU fan girişine bağladım. İşlemci soğutucunun arka ek PWM fanını çoklayıcının 4pin çıkışına taktım kalan dört çıkışa 3pin kasa fanlarını taktım. Böylelikle ilk CPU fan girişine işlemci soğutucu fanını sadece takıp ikinci girişe çoklayıcı takarak anakart SYS fan girişlerinin tamamını boşa çıkardım. Şu an boşta 600 RPM yükte 1400 RPM çalışmaktalar.

Son düzenleme:
Benim anakartın 2 tane CPU 3 tane SYS fan girişi var. İşlemci soğutucuyla beraber kasamda ikisi Molex 80 MM, sekizi kontrol edilebilir 120 MM toplam 10 fan olduğundan Akasa Flexa 5'li fan çoklayıcı aldım çoklayıcının ana çıkışını 2. CPU fan girişine bağladım. İşlemci soğutucunun arka ek PWM fanını çoklayıcının 4pin çıkışına taktım kalan dört çıkışa 3pin kasa fanlarını taktım. Böylelikle ilk CPU fan girişine işlemci soğutucu fanını sadece takıp ikinci girişe çoklayıcı takarak anakart SYS fan girişlerinin tamamını boşa çıkardım. Şu an boşta 600 RPM yükte 1400 RPM çalışmaktalar.

Hocam şimdi ben bu ürünü alsam: Akasa Flexa P5 5 Çıkışlı, Özel Kılıflı PWM Çoklayıcı Kablo Fiyatı

4 pinli dişi girişini, anakartımdaki Sys_Fan1 kısmına taksam ve çoklayıcının 3 pinli yerlerine de 4 adet kasa fanını bağlasam fanlar çalışır mı? Hepsini birden 900 RPM, 1000 RPM'e v.s. sabitleyebilir miyim? Yani 4 fan birden, anakart üstündeki Sys_Fan1 soketine takılır mı?

Çoklayıcının fan girişlerinden bir tanesi 4 pin girişe sahip diğerleri 3 pinlidir. 4pin girişine takacağın fan diğerlerini kontrol edeceğinden düşük devirli PWM fan olması iyi olur. Benim anakartın SYS girişi tam devir çalıştırdığından kontrolcü fayda etmedi bu sefer CPU girişine taktığımda otomatik devir konusunda bir sorun yaşamadım. Gürültü epey azaldı.

Çoklayıcının fan girişlerinden bir tanesi 4 pin girişe sahip diğerleri 3 pinlidir. 4pin girişine takacağın fan diğerlerini kontrol edeceğinden düşük devirli PWM fan olması iyi olur. Benim anakartın SYS girişi tam devir çalıştırdığından kontrolcü fayda etmedi bu sefer CPU girişine taktığımda otomatik devir konusunda bir sorun yaşamadım. Gürültü epey azaldı.

Hocam fanlarım maximum 1200 RPM devirli fan. 4 pinli soketi, anakartımın Sys_Fan1 yazan soketine takıp, çoğaltıcının 3 pinli kısımlarına da 4 adet 3 pinli fanlarımı takacağım. Yani Sys_Fan1 kısmının üzerinde toplamda 4 adet fan olmuş olacak. Ardından BIOS'a girip hepsinin hızını 800-900 ya da 1000 RPM'e sabitlemek istiyorum. Egzoz fan ve işlemci soğutucu fanım fan kontrolcüde kalmış olacak (direkt güç kaynağına bağlılar) Bu senaryoda bir sorun yaşar mıyım?

______

Ekleme: HB'de şöyle bir yorum gördüm. Sanırım bunu yapmam lazım:

"Öncelikle ürünün çalışma mantığını anlatayım. Ürün 1 adet 4 pin yani pwm destekli bir fanın özelliklerini bağlantı yapılan diğer 3 pinli fanlara aldatmaca yoluyla iletir. Peki bu nasıl olur? Şimdi ürünün ikinci görselinde görmüş olduğunuz 5 adet bağlantının 1 tanesi 4 pin, 4 tanesi ise 3 pindir, 4 pinli bağlantıya 1 adet pwm fan bağlanır (bu olmazsa olmazdır çünkü işin sırrı bu fanda, anakart bu fana göre hareket eder ve devir ayarlar), diğer 4 bağlantıya ise 3 pinli fanlar bağlanır. Ürünün son görselinde yani son fotoğrafında gördüğünüz 4 pin bağlantı anakarta bağlanır (zaten dikkat ederseniz fotoğrafta 4 pinin sadece ikisi doludur diğer ikisi boştur (buradan sense ve pwm ayarı anakart tarafından otomatik olarak yapılır) diğer molex bağlantı ise (power supply) güç kaynağına bağlanır (buda şarttır çünkü biraz önce bahsettiğim boş olan iki pin nedeniyle anakarttan elektrik alınamaz, sadece sense ve pwm yani devir hızı bilgileri alınır) Şimdi gelelim bu ürün en çok kimlerin işine yarar ve kimler kullanabilir? 1- Anakartında en az 1 adet 4 pinli (pwm destekli) sys fan girişi yada cpu fan girişi olanlar. 2- Elinde en az 1 adet 4 pinli (pwm destekli) kasa fanı olanlar. Eğer bunlara sahip değilseniz bu ürünü hiçbir şekilde kullanamazsınız. Son olarak tavsiyem; 3 pinli bağlanacak fanların (bu aparata max 4 adet bağlayabilirsiniz) hepsinin aynı marka ve devire sahip olması. Çünkü aldatmaca yaparak 3 pinli fanlara devir ayarı yapılmasını sağlayacak olan pwm destekli fan diğer fanları da kendi hızı ile aynı devirde otomatik olaraka döndürecektir (Buna müdahale edemezsiniz. fakat bios üzerinden pwm fanın max dönmesini istediğiniz devrini sabitleyebilirsiniz). Yani örnek vermek gerekirse standart 3 pinli 12 cm bir fan 12 volt ile ortalama 1200 devir sabit olarak döner (markaların %90/ı bu aralıktadır), pwm destekli 12 cm bir fan ise markaya göre 300 ile 2000 devir arası çalışabilmektedir. standart 1200 devir dönmesi gereken fanı pwm destekli 2000 devire kadar çıkarır. "

Yani: 1 adet PWM destekli 12cm, 1200 RPM fan alacağım. Kule tipi soğutucuyu ekstradan soğutsun diye taktığım 2. fanın yerine bunu takarım. 3 pinli olanı çıkarırım. Böylece 1 adet PWM fan ile, diğer 4 adet 3 pinli fanımı kontrol etmiş olurum. Doğru mu hocam?

Son düzenleme:
İşlemci soğutucunun fanını sadece anakartın CPU fan girişine takman iyi olur. Çoklayıcıya hariçten PWM fan alırsan diğer kasa fanları onun devir hızına ayak uydurur. Egsoz fanı da çoklayıcıya dahil edebilirsin.

İşlemci soğutucunun fanını sadece anakartın CPU fan girişine takman iyi olur. Çoklayıcıya hariçten PWM fan alırsan diğer kasa fanları onun devir hızına ayak uydurur. Egsoz fanı da çoklayıcıya dahil edebilirsin.

Hocam işlemci soğutucusunda 2 tane fan var. Bir tanesi CPU pinli fan. O direkt anakartın CPU fan girişine bağlı. Diğeri ise 3 pinli fan ve fan kontrolcüsüne bağlı. Ben kafama göre düşük ya da yüksek ayarda açıyorum. Benim için önemli olan kasanın 4 adet fanını anakarta bağlayabilmek. Bunun için de işlemci soğutucu fanının birini PWM olarak çoklayıcıya takmam gerekiyor. Ardından da 4 tane 3 pinli fanı ekleyeceğim. Çünkü bende 2 tane CPU fan soketi yok, 1 tane var.

Dolayısıyla kule tipi soğutucuya sonradan eklediğim 3 pinli fanı, PWM olarak satın alacağım fan ile değiştireceğim. Böylece diğer 4 fan, PWM fana ayak uydurmuş olacak.

2 fandan birini almayı düşünüyorum. Hangisini önerirsin ?

Cougar Vortex PWM 120mm Kasa Fanı (CF-V12HP) Fiyatı

MSI Torx 12cm Kasa Fanı Fiyatı, Taksit Seçenekleri ile Satın Al

Cougar daha mantıklı gibi. Çünkü hem diğer 4 fanımla aynı markada hem de RPM'i max 1500. Diğer fanların max RPM'i 1200. Ayak uydurmaları daha iyi olur. Hepsini 1000 RPM'e sabitlerim.

İşlemci soğutucunun PWM fanını alttakiyle değiştirip arkasına takabilirsin.

Akasa "Viper R" 12cm Yuva için 14cm S-Flow Yüksek Fiyatı

Hocam kasadaki hareket alanımı daraltır bu fan. PWM fan olarak şunu düşündüm:

Akasa Apache 12 S-Flow Siyah Ultra Sessiz Kasa Fanı Fiyatı

Bu fanı Akasa 5'li PWM çoklayıcıda kullanıp, geriye kalan 4 sokete de 3 pinli kasa fanlarımı takarsam sanırım istediğim performansı elde edebilirim. Çünkü bu fan 600-1300 RPM arasında dönüyor. Cougar fanlarım ise max 1200 RPM. Performans olarak hemen hemen aynılar. Ses konusunda da epey olumlu geri dönüş almışlar.

Özet ile: Bu fanı ve 5'li PWM çoklayıcıyı alırsam amacıma ulaşabilirim değil mi? Ona göre sipariş vereceğim.

Aslında elimdeki Cougar fanlar 1200 RPM'de çok ses çıkarmıyor ama nedense küçük bir motor uğultusu geliyor. Dark N10 kasamla gelen stok Çin Malı fanlarda bu uğultu yoktu. Sanırım onlar 1200 RPM'de dönmüyor. Velhasılkelam bu sebeple ben de Cougar fanları 900-1000 RPM'e düşürerek çözüm bulmaya çalışacağım. Güzelim fanları almışken takmamak olmaz :)
Up arkadaşlar...

Son düzenleme:
Selam konuyu hortlatmış gibi olacağım ama nasıl yaptınız? Ben de yeni kasa aldım. Cooler Master MB511 RGB önde 3 tane 120mm RGB fan var. Arkada 1 egzoz fanı var. Üste de 2 tane Corsair 140mm fan takacağım. Bunların hepsini tek çoklayıcı ile bağlarsam olur mu? Ayrıca öndekiler RGB diye ayrı mı takmam gerekir?

Geri
Yukarı