Çözüldü PXE-E53 Hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Alonly

Kilopat
Daha fazla  
RAM
8gb
SSD veya HDD modeli
80gb Samsung
Ekran kartı
Yok
Anakart
Bilmiyorum
İşlemci
İntel Celeron
Arkadaşlar merhaba. Ben görsel sanatlar öğretmeniyim ama bilişim derslerine giriyorum mecburen. Bilişimden biraz anladığım için ders vermeyi kabul ettim ama bir sorunum var. Kasaya formatlanmış disk taktığımda 'operating System not found' hatası alıyorum. Araştırdım sistem kendini ağ kartından boot etmeye çalışıyormuş onu öğrendim. Boot sequenceda HDD'yi en üste almama rağmen sistem boot etmiyor. Windows 10 ve 7 denedim ama olmadı. Bende Ethernet kablosu taktım ve bu sefer de 'no boot filename received' hatası ile karşılaştım. Yardımcı olabilecek varsa çok memnun olurum. Bana bilgisayar lazım. Hatanın ayrıntılı fotoğraflarını ekte görebilirsiniz. @Recep Baltaş @Ali Güngör

Dosya Ekleri

• IMG_20230324_115325.jpg
    IMG_20230324_115325.jpg
    254,2 KB · Görüntüleme: 25
  • IMG_20230316_150904.jpg
    IMG_20230316_150904.jpg
    277,9 KB · Görüntüleme: 15
Çözüm
Hepsine tek tek başka bir pcden windows 10 kurdum. Teker teker bölümleri biçimlendirip sildim ve tekrardan bölüm oluşturdum. Yani hddlerin hepsine format attım. Çünkü virüs dolmuştu hepsinin içine. Şimdide formatladığım hddleri takınca operating system not found yazıyor. Bunun çözümünü anakartı değiştirirsek çözebilir miyiz?
Şöyle anlatayım:
Windows'un boot dosyası, kurduğunuz C partisyonunun dışında, "Sistem Bölümü" olarak adlandırılan ve normal yollarla ulaşamadığınız gizli bir partisyonda tutulur. Windows Boot Manager bu partisyonda saklanır.

Siz disklerin tamamını sıfırlayıp Windows'u ilk kurduğunuz diskin içine "Sistem Bölümü" partisyonu açıldı, ancak ondan sonraki kurduğunuz disklere tekrardan açılmadı çünkü bilgisayara bağlı disklerin birinde halihazırda bir "Sistem Bölümü" mevcut. Windows, bir Boot Manager oluşturmadan kuruluma devam etti.

Ancak Windows'un başlatılması için o partisyona ve içindeki dosyalara ihtiyaç var, yoksa BIOS algılayamaz ve işletim sistemi başlatılamaz.

Yapmanız gereken hepsine tek tek Windows kurmak değil, birine kurduktan sonra o diski diğer disklere klonlamaktı.

Boot Manager'a sahip olan, formatı ilk attığınız diski bulun. Bu diski bağladığınızda sistem açılacak. Sonrasında diğer diskleri de bilgisayara bağlayıp klonlama işlemi yapın. Sorununuz çözülecek. Anakartla ilgili bir sorun değil.
Format sırasında boot dosyalarını temizlemediğiniz için farklı bir diskte kalıyor, bu yüzden taktığınız dosyada Windows'u başlatacak olan "kontak anahtarını" BIOS bulamıyor.

Farklı bir bilgisayarda formatı gerçekleştirdiğiniz için varsayıyorum ki halihazırda kullandığınız Windows'a dokunmuyorsunuz. Bu yüzden kurulum aracı yeniden boot dosyası oluşturmuyor, bilgisayara takacağınız olan diskin de formatı attığınız bilgisayarda halihazırda var olan boot dosyasını kullanmasına neden oluyor.

Diski o bilgisayarda formatlamaktan başka şansınız yok.

Çok hdd olduğu için hangi hdd olduğunu hatırlamıyorum. Kaldı ki o hddyi formatladım. Bunun başka bir çaresi yok mu şimdi?

Çok hdd olduğu için hangi hdd olduğunu hatırlamıyorum. Kaldı ki o hddyi formatladım. Bunun başka bir çaresi yok mu şimdi?
BIOS Windows Boot Manager'ı görünmüyorsa diskte boot dosyası yok demektir.

Tüm HDDleri aynı bilgisayar üzerinden mi formatladınız? Format dediğiniz de temizleme işlemi mi yoksa hepsine tek tek Windows kurdunuz mu?

Hepsine tek tek başka bir pcden windows 10 kurdum. Teker teker bölümleri biçimlendirip sildim ve tekrardan bölüm oluşturdum. Yani hddlerin hepsine format attım. Çünkü virüs dolmuştu hepsinin içine. Şimdide formatladığım hddleri takınca operating system not found yazıyor. Bunun çözümünü anakartı değiştirirsek çözebilir miyiz?

Şöyle anlatayım:
Windows'un boot dosyası, kurduğunuz C partisyonunun dışında, "Sistem Bölümü" olarak adlandırılan ve normal yollarla ulaşamadığınız gizli bir partisyonda tutulur. Windows Boot Manager bu partisyonda saklanır.

Siz disklerin tamamını sıfırlayıp Windows'u ilk kurduğunuz diskin içine "Sistem Bölümü" partisyonu açıldı, ancak ondan sonraki kurduğunuz disklere tekrardan açılmadı çünkü bilgisayara bağlı disklerin birinde halihazırda bir "Sistem Bölümü" mevcut. Windows, bir Boot Manager oluşturmadan kuruluma devam etti.

Ancak Windows'un başlatılması için o partisyona ve içindeki dosyalara ihtiyaç var, yoksa BIOS algılayamaz ve işletim sistemi başlatılamaz.

Yapmanız gereken hepsine tek tek Windows kurmak değil, birine kurduktan sonra o diski diğer disklere klonlamaktı.

Boot Manager'a sahip olan, formatı ilk attığınız diski bulun. Bu diski bağladığınızda sistem açılacak. Sonrasında diğer diskleri de bilgisayara bağlayıp klonlama işlemi yapın. Sorununuz çözülecek. Anakartla ilgili bir sorun değil.

Çözüm

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı