Python harici hangi diller öğrenilmeli?

womanizer217

Centipat
Daha fazla  
Şu an Python öğreniyorum ve bir yandan proje yapıyorum. Yaptığım projeleri GitHub hesabımda paylaşıyorum. Python ile hesap makinesi, çeşitli prizmaların hacimlerini hesaplayabilen bir hesaplayıcı, 3 kişinin yaş ortalamasını alabilen bir program gibi şeyler yaptım. Ayrıca yeni bir dil de öğrenmek istiyorum ve freelance iş bulmak da istiyorum. Freelance iş bulacak seviyeye geldiğimi nasıl anlayabilirim ve Python harici hangi dilleri öğrenmemi önerirsiniz?

Şu an Python öğreniyorum ve bir yandan proje yapıyorum. Yaptığım projeleri GitHub hesabımda paylaşıyorum. Python ile hesap makinesi, çeşitli prizmaların hacimlerini hesaplayabilen bir hesaplayıcı, 3 kişinin yaş ortalamasını alabilen bir program gibi şeyler yaptım. Ayrıca yeni bir dil de öğrenmek istiyorum ve freelance iş bulmak da istiyorum. Freelance iş bulacak seviyeye geldiğimi nasıl anlayabilirim ve Python harici hangi dilleri öğrenmemi önerirsiniz?

Ayrıca Python ile yapılabilecek proje fikirlerine de açığım.

Hangi alanda gelişmek istediğinize göre değişir, web tasarım, oyun geliştiricisi, robotik, mekanik vs. ben oyun geliştirmek istediğim için C++ tercih edeceğim gibi. Kullanacağım oyun motoruna göre değişir gerçi.

Bence Python'un derinlerine inilmeli temel fonksiyonlar dışında. Hangi alana yönelmek istediğinize göre değişir. Oyun yapmak istiyorum diyen birine HTML, CSS öğren demeyiz.

Hocam bence ilk önce hangi alana yönelmek istediğinize karar verin.

Bu sitede istediğiniz alanların yol haritası var.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hangi alanda gelişmek istediğinize göre değişir, web tasarım, oyun geliştiricisi, robotik, mekanik vs. ben oyun geliştirmek istediğim için C++ tercih edeceğim gibi. Kullanacağım oyun motoruna göre değişir gerçi.

Bence Python'un derinlerine inilmeli temel fonksiyonlar dışında. Hangi alana yönelmek istediğinize göre değişir. Oyun yapmak istiyorum diyen birine HTML, CSS öğren demeyiz.

Hocam bence ilk önce hangi alana yönelmek istediğinize karar verin.

Bu sitede istediğiniz alanların yol haritası var.

Hocam Android platformuna 2D bir oyun yapmak istiyorum şu an. Unreal Engine kullanmak istiyorum o yüzden C++ öğrenmeye karar verdim bir öneriniz olur mu?

Freelance iş bulacak seviyeye geldiğimi nasıl anlayabilirim
Freelance olarak iş nasıl bulunur biliyorsanız o ilanlarda istenen özellikler ya da freelance çalışılacak proje detayları vb. bilgileri incelersiniz. Ben bunu yapabilir miyim, ben bu özelliklere uyuyor muyum gibi kıyaslamalarla anlayabilirsiniz.

Bir de olayı dil olarak görmemek gerekiyor, yazılım için dilden bağımsız şeylere hakim olmak lazım, basit olsalar bile. Nasıl metin dosyası okurum, veriyi nasıl bufferda tutarım da sistem kaynağı yemem, veri yapıları nelerdir, nasıl design pattern uygularım da tasarımım kötü olmaz, veritabanı nedir vb. diye bin tane konu, teknoloji var herhangi bir dilden bağımsız. Bu sebeple yukarıdaki bir arkadaşın paylaştığı roadmapleri ya da internette bulabileceğiniz "must-have" yetenekleri araştırmanızı, şu an için freelance nasıl iş bulurum diye düşünmemenizi öneririm.

Son düzenleme:
Benim düşüncem nesne tabanlı C# öğrenmeniz yararınıza olacaktır hocam. Python'dan direkt çok daha zor bir dile geçmek sıkıntı yaratabilir. Ayrıca C# piyasada çok yer edinen bir programlama dili. Çoğu işletmelere satılan satış, stok, adisyon için programlar C# la yazılıyor ve gerçekten iyi paralara gidiyor.

Benim düşüncem nesne tabanlı C# öğrenmeniz yararınıza olacaktır hocam. Python'dan direkt çok daha zor bir dile geçmek sıkıntı yaratabilir. Ayrıca C# piyasada çok yer edinen bir programlama dili. Çoğu işletmelere satılan satış, stok, adisyon için programlar C# la yazılıyor ve gerçekten iyi paralara gidiyor.
Hocam C++ öğrenmek daha kolay olur diye onunla devam etmek istedim fakat bu önerinizi dikkate alacağım :)

Tabii ki C++ da tercih edilebilir ama dediğim gibi veri tabanı programcılığı ve Windows uygulamaları yapmak gibi bir hedefiniz varsa C# çok daha fazla kullanılıyor profesyonel anlamda o nedenle önerdim🙂

Bende Python ile başlayıp C#'a geçmiştim. İlk başta ufak veri tabanı olmayan projeler ile kendinizi alışıtırdıktan sonra SQL bağlantısı ile yazarsanız gerçekten çok iyi şekilde hakim olursunuz.C# ı öğrenmesi de çok fazla zor değildir.

Önce dillerin hedef olmadığını, amaç doğrultusunda kullanılan araçlar olduğunu öğrenmekle başlayabilirsin. Sana Python'dan sonra şunu öğren diyen kimseyi de dinlememelisin. Dile bir amaç olarak yaklaşmayı bırakmalı ve pratik yaparak, özellikle istediğin alanda ki framework ve uygulamaları kullanarak pratik yaparak öğrenmeye çalışmalısın.

Dilden önce temel konseptleri öğren eğer oyun geliştirmek istiyorsan. Seçtiğin alanda optimize kod yazmak zorundasın. Heap ve stack nedir? Memory leak nedir? Bellek nedir, nasıl çalışır? Multi thread, multi proccess nedir, ne işe yarar? Nesne yönelimli programlama nedir? Scripting nedir? Structered programlama nedir? Algoritma nedir? Bunları öğren ve karmaşık algoritmaları test et mesela. Bir oyun geliştireceksin ama algoritma bilgin olmadan geliştirirsen Tom Clancy oyunları gibi berbat gram gerçekçi hissettirmeyen yapay zekalarla ortada kalırsın. Diğer bellekle alakalı saydığım şeyleri bilmeden geliştirirsen berbat optimizasyonla oynanmayan oyunlar çıkar. Aynısı multi thread ve proccessing içinde geçerli.

Önce dillerin hedef olmadığını, amaç doğrultusunda kullanılan araçlar olduğunu öğrenmekle başlayabilirsin. Sana Python'dan sonra şunu öğren diyen kimseyi de dinlememelisin.
Benim düşüncem nesne tabanlı C# öğrenmeniz yararınıza olacaktır hocam. Python'dan direkt çok daha zor bir dile geçmek sıkıntı yaratabilir.
Bu arkadaş gibi mesela. Bu arkadaş dili bir amaç edinmiş ve büyük ihtimalle asla iyi bir yazılımcı olamayacak. C#'ı piyasada iyi bir yeri olduğu için amaç edinmiş. Ancak bilseydi ki iyi bir yazılımcı alanındaki bir dilde uzmandır ancak gerektiğinde her dili öğrenip kod yazabilir, şu tavsiyeyi verdiğine üzülürdü.

İyi programlama bilen biri dilin syntax'ını ve temel kurallarını öğrendiğinde uzmanı kadar sağlam kod yazamasada bu arkadaş gibilerden çok daha iyi kod yazacaktır. Çünkü temel konseptlerde uzman olduğu için, dilden bağımsız bir bilgiye sahip olacak ve tüm bilgisi dil ile sınırlı olan biri gibi dogmalardan* ziyade kendi analitik düşünme becerisini kullanarak kod yazıyor olacak.

*Burada bahsi geçen dogma instagram ve çeşitli acemi blog yazılarında geçen temel programlama konseptleridir. Okunabilir ve yenilenebilir koddan ziyade sadece temel söz dizimini öğretmek üzere varlardır ve benimsenmemelilerdir. Ancak programlama bilmeyen bir kişi bunları birer sabitmiş veya kuralmış gibi kabullenip programını bu şekilde yazacaktır. Eninde sonunda spagetti koda sebep oluyor bu.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı