Python Liste Oluşturma

ACAR28

Kilopat
Arkadaşlar ödevim gereği şöyle bir fonksiyon oluşturmam gerekti.

Kod:
ID="010180736"

a=(ID[6])

b=(ID[7])

c=(ID[8])

a=int(a)

b=int(b)

c=int(c)

t=a+4

k=1000*(c+1.5)

m=300*(b+2.5)

n=t*(k-m)

def function(x):

if x<=t:

return k*x

else:

return m*x+n

X=[0,1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12,13,14,15,16,17,18,19,20]

Benim takıldığım nokta ise bu X listesindeki değerlerin sonucunu ifade eden bir Y listesi oluşturmak. Ne kadar denesemde bir türlü beceremedim. Listenin Y=[0,7500,15000....,97350] şeklinde olması gerekiyor. Takıldığınız bir nokta varsa sorabilirsiniz, elimden geldiğince anlatırım. Yardımcı olabilirseniz sevinirim. İyi forumlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sayın hemşehrim konu hakkında çok bir bilgim yok ama selam vereyim dedim. :D
Geçen gün bir arkadaş direk ödevini buradakilere yaptırmaya çalışmıştı. Ama siz takıldığınız yeri atmışsınız bu çok güzel.

Python:
Y = []

for i in X:
    Y.append(int(function(i)))

print(Y)
Hocam dediklerinizin çok benzerini yazdım ama becerememiştim. Çünkü "for i in X:" kısmını yazmamıştım. Akşam deneyeceğim çok teşekkür ederim.
Sayın hemşehrim konu hakkında çok bir bilgim yok ama selam vereyim dedim. :D
Geçen gün bir arkadaş direk ödevini buradakilere yaptırmaya çalışmıştı. Ama siz takıldığınız yeri atmışsınız bu çok güzel.
Aleykümselam kardeşim. Sanırsam giresunlusun. Ben merkezdenim. Dediklerine aynen katılıyorum. Ödevini birilerine tamamen yaptırmaya çalışmak etik değil bencede. Yardımcı oldu arkadaşlar az önce sağolsunlar.

İki tane aynı VAR derken neyi kastettiniz?

İki tane aynı değişken var demek istemiş. En üstte a, b ve c değişkenlerini tanımlamışsın. Sonra altında aynı değişken ismiyle tekrar tanımlamışsın. Üstteki tanımladıkların hiç bir etkide bulunmaz. Yani alttaki tanımladıkların üstteki kodunu ezmiş oluyor.

Oradaki ilk a, b ve c değerleri string. Ben onları integer'a çevirmek için öyle bir yol izledim. Test ettiğimde ise fonksiyon herhangi bir sıkıntı yapmadan doğru bir şekilde hesapladı. İllaki daha güzel gösterimleri vardır lakin benim elinden gelen bu kadar.

Oradaki ilk a, b ve c değerleri string. Ben onları integer'a çevirmek için öyle bir yol izledim. Test ettiğimde ise fonksiyon herhangi bir sıkıntı yapmadan doğru bir şekilde hesapladı. İllaki daha güzel gösterimleri vardır lakin benim elinden gelen bu kadar.

Tavsiyem farklı değişken isimleri kullanın, şimdilik bir sıkıntı oluşturmayabilir ama ileride kesinlikle sıkıntı çıkaracaktır.

IMG_20181205_095914.jpg

Buradaki talimatlara bağlı olarak değişkenleri atadım. İlerde illaki sıkıntı çıkarır ama ilerisi yok. Belki sizin önerebileceğiniz daha iyi bir code olabilir.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı