Python'a sıfırdan başlamak

1milyonistihdam'da Sadık Turan'ın kursu çok uygun. Her şeyi örneklerle gösteriyor ve ödev şeklinde ilerliyor. Ayrıca Sadık Turan'ın kursuna devam ederken, diğer taraftan mutlaka ama mutlaka Python Programlama Dili — Python 3 için Türkçe Kılavuz burayı takip edin. Muhteşemen detaylıca anlatılmış her şey.
Hocam peki ileride geçtiği dillerde zorlanabilir mi? İlk başta Python öğrendiği için. Mesela Python'dan sonra c#a geçti diyelim. Zorlanır mı?
Ayrıca şu sorunuzu kendi fikrimce cevaplıyayım ; Hayır tam aksine size çok daha kolay gelecektir. Çünkü analitik düşünme beceriniz gelişecek, algoritma kurmayı öğrenmiş olacak ve böylece sorunlarda nasıl adımlar izlemeniz gerektiğini bileceksiniz. Python veya x bir dil öğrendikten sonra diğer dilleri öğrenmek çok basittir. Geriye sadece doğru kaynakları bulmak ve bol bol pratik yapmak kalıyor.

Not : C# öğrenirken Engin DEMİROĞ'dan öğreniyorsanız eğer asla tavsiye etmiyorum. Hocanın bilgisine diyecek yok fakat pratik açısından 0 bu yüzden sadece bilgi karmaşıklığı yaşarsınız. Çünkü her şeyi geçiştiriyor, sadece kurs olsun, para kazanayım diye kurs veriyor. Benim gözlemim bu yönde.

Syntax önemsiz bir ayrıntı. Çok takılması gereken bir durum değıl. Değişken tanımlarken type belirlemek istiyorsan Python 3.6'da type tanimlayabilme özelliği geldi diye hatırlıyorum.

Yazılıma yeni başlayan birisine C dilini öğrenmesini tavsiye ederim. Ama az biraz ilgilenmiş birisi; python ile daha efektif bir şekilde öğrenme sürecine girebilir. Yazbel-istihza oldukça güzel bir kaynak. Oradan dili bir inceleyebilir; sonra basit projeler yapmaya çalışabilirsin. Proje yaparken neyi nasil yaparımı araştırınca işin içine daha iyi girebiliyor; ve öğrendiklerini uygulayabildiğin için daha kalıcı bir süreç geçirmiş oluyorsun.
Öncelikle hepinize yorumlarınız için teşekkürler.
Evet az biraz ilgilendim ama her şeyi unuttum. Bana yeni başladığımda da basit projeler yap denildi ancak ben kendimi tam vermediğim için yaptığım projelerden pek bişe anlamadım, yapmış olmak için yapmış oldum. Yani siz bana bilgisayarı alıp gerekli şeyleri kurduktan sonra basit projeler yapın diyorsunuz değil mi?
Benim size/sizlere sorum var
1-) Bu yaptığım projeler bana nasıl bir katkı sağlayacak?
2-) Basit projeler dışında neler yapmamı önerirsiniz, ben basit projeler yaparak beceremeyeceğimi düşünüyorum çünkü
İlk öncelikle merhaba Python'u umarım iyi araştırmışsınızdır umarım Python açık bir dil olduğu için keyifli yanları kadar sıkıcılık ve yorucuda olabiliyor.
Temel bölümlerde sorun yok ben Python yapabiliyorum dersiniz ama ilerleyen dönemlerde eğer eğitmeniniz gösterirse ha keza SQL masaüstü uygulaması yazma gibi web geliştirme bootstrap gibi geniş çaplı bir sürece gireceksiniz. Ve biraz da temel HTML bilginiz olursa işiniz kolaylaşır. Ve tekrar dediğim gibi Pyhton çok geniş bir dil olduğu için de siber güvenlik uzmanlığıda yaparsınız analiz uzmanlığıda, makine da kodlarsınız, webde geliştirirsiniz yöneliminizi iyi seçmenizi öneririm sonra pişman olayın :).
Bence zorlanacak bir tarafı yok, çünkü dil syntax'ı 30 dk'da öğrenilecek birşey. Sorun çözmeyi öğrendiği zaman bitiyor herşey. Python'da da sorun çözmeyi öğrenmek daha basit ve hızlı olabiliyor. Benim fikrim böyle tabii; farklı fikirlerde olabilir.

1milyonistihdam'da Sadık Turan'ın kursu çok uygun. Her şeyi örneklerle gösteriyor ve ödev şeklinde ilerliyor. Ayrıca Sadık Turan'ın kursuna devam ederken, diğer taraftan mutlaka ama mutlaka Python Programlama Dili — Python 3 için Türkçe Kılavuz burayı takip edin. Muhteşemen detaylıca anlatılmış her şey.

Ayrıca şu sorunuzu kendi fikrimce cevaplıyayım ; Hayır tam aksine size çok daha kolay gelecektir. Çünkü analitik düşünme beceriniz gelişecek, algoritma kurmayı öğrenmiş olacak ve böylece sorunlarda nasıl adımlar izlemeniz gerektiğini bileceksiniz. Python veya x bir dil öğrendikten sonra diğer dilleri öğrenmek çok basittir. Geriye sadece doğru kaynakları bulmak ve bol bol pratik yapmak kalıyor.

Not : C# öğrenirken Engin DEMİROĞ'dan öğreniyorsanız eğer asla tavsiye etmiyorum. Hocanın bilgisine diyecek yok fakat pratik açısından 0 bu yüzden sadece bilgi karmaşıklığı yaşarsınız. Çünkü her şeyi geçiştiriyor, sadece kurs olsun, para kazanayım diye kurs veriyor. Benim gözlemim bu yönde.

1-) Bu yaptığım projeler bana nasıl bir katkı sağlayacak?
2-) Basit projeler dışında neler yapmamı önerirsiniz, ben basit projeler yaparak beceremeyeceğimi düşünüyorum çünkü
1-) Konuyu anlamanı ve Algoritma, Analitik yeteneğini artıracaktır.
2-) Basit basit başlarsın. Günler geçtikçe öğrendiğin her konuyu bir projede kullanmaya başlayacaksın. Eğer sen öğrendiğin konuları daha önce hiç pratik olarak yapmadıysan çok zorlanırsın. Çünkü ezber yöntemle öğrenip geçtin ve unuttun. Ama pratik yapıp işin mantığını kavrarsan neyi nerede nasıl kullanacağını bilirsin.

Öncelikle hepinize yorumlarınız için teşekkürler.
Evet az biraz ilgilendim ama her şeyi unuttum. Bana yeni başladığımda da basit projeler yap denildi ancak ben kendimi tam vermediğim için yaptığım projelerden pek bir şey anlamadım, yapmış olmak için yapmış oldum. Yani siz bana bilgisayarı alıp gerekli şeyleri kurduktan sonra basit projeler yapın diyorsunuz değil mi?
Benim size/sizlere sorum var.
1-) bu yaptığım projeler bana nasıl bir katkı sağlayacak?
2-) basit projeler dışında neler yapmamı önerirsiniz, ben basit projeler yaparak beceremeyeceğimi düşünüyorum çünkü.

İlk öncelikle seni yeni doğmuş bir bebek hayal edersek. Sen ilk emeklemeyi öğrenmen lazım sonra koşma ardından takla ters takla atma gibi (örnek veriyorum tespihte hata olmaz.) Yani ilk Python'da klasiktir 2+2 ile başlatırlar aslında senin yazdığın iki artı iki ya da oluşturduğun list ya da yazdığın print fakrında olmadan tüm projelerinin ucundan kıyısından senin işine yarayacak.
Dediğim gibi Python uzun soluklu bir süreç ve sana basit bir şeymiş gibi gelmesin her projenin ardından kendin bir örneğini kendin yap ilerleyen dönemlerde XPATH kodları ya da API methodları ya da veri analizi gibi işleri de aynı şekilde yapman lazım yoksa bir gün iki gün hatırlarsın aklında kalır üçüncü gün ne yazdığını bilemezsin.

Son düzenleme:
1-) konuyu anlamanı ve algoritma, analitik yeteneğini artıracaktır.
2-) basit basit başlarsın. Günler geçtikçe öğrendiğin her konuyu bir projede kullanmaya başlayacaksın. Eğer sen öğrendiğin konuları daha önce hiç pratik olarak yapmadıysan çok zorlanırsın. Çünkü ezber yöntemle öğrenip geçtin ve unuttun. Ama pratik yapıp işin mantığını kavrarsan neyi nerede nasıl kullanacağını bilirsin.

Teşekkürler hocam. Şimdi hatırladım aslında basit projeler bana bir şey katıyordu; bazı kodları başından anlayıp tam doğru şekilde yazabiliyordum ama ben başladığımdan beri bu kodları nasıl yardım almadan birleştirip bir proje yapacağım diye düşünüyordum ama zamanla olacağını düşünüyorum.
Yani siz/sizler bana pcyi alıp kurduğumda detaylı rehberlere bakınarak ve basit projeler yaparak temeli az çok kavrayabileceğimi söylüyorsunuz değil mi? Yanlışım varsa düzeltin lütfen
İlk öncelikle seni yeni doğmuş bir bebek hayal edersek. Sen ilk emeklemeyi öğrenmen lazım sonra koşma ardından takla ters takla atma gibi (örnek veriyorum tespihte hata olmaz.) Yani ilk Python'da klasiktir 2+2 ile başlatırlar aslında senin yazdığın iki artı iki ya da oluşturduğun list ya da yazdığın print fakrında olmadan tüm projelerinin ucundan kıyısından senin işine yarayacak.
Dediğim gibi Python uzun soluklu bir süreç ve sana basit bir şeymiş gibi gelmesin her projenin ardından kendin bir örneğini kendin yap ilerleyen dönemlerde XPATH kodları ya da API methodları ya da veri analizi gibi işleri de aynı şekilde yapman lazım yoksa bir gün iki gün hatırlarsın aklında kalır üçüncü gün ne yazdığını bilemezsin.
.
Tamamdır hocam. her yaptığım basit projeyi yardımsız yapmayı deneyeceğim. Bu kesinlikle işime yarayacaktır
1-) Konuyu anlamanı ve Algoritma, Analitik yeteneğini artıracaktır.
2-) Basit basit başlarsın. Günler geçtikçe öğrendiğin her konuyu bir projede kullanmaya başlayacaksın. Eğer sen öğrendiğin konuları daha önce hiç pratik olarak yapmadıysan çok zorlanırsın. Çünkü ezber yöntemle öğrenip geçtin ve unuttun. Ama pratik yapıp işin mantığını kavrarsan neyi nerede nasıl kullanacağını bilirsin.
Usta müsaitsen soruma bakabilir misin rica etsem
Rahatsız ettiysem kusura bakmayın lütfen.

Geri
Yukarı